SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google wycofuje się z umowy z Yahoo

Google wycofało się z umowy, w ramach której miało sprzedawać reklamy na stronach Yahoo.

Google wycofuje się z umowy z Yahoo

Google oświadczyło, że rezygnuje z umowy z Yahoo aby uniknąć "przewlekłego sporu prawnego" z regulatorami rynku - informuje serwis NYTimes.com.

Zawarta w czerwcu bieżącego roku 10-letnia umowa zakładała, że Google będzie umieszczać tekstowe reklamy na stronach należących do Yahoo w USA i Kanadzie. Porozumienie wywołało obawy ze strony konkurencji i regulatorów rynku. Dochodzenie w tej sprawie rozpoczął Departament Sprawiedliwości USA.

"Po czterech miesiącach przeglądu, włączając w to dyskusje na temat wprowadzenia różnych możliwych zmian do porozumienia, jasnym jest, że rządowi regulatorzy i niektórzy reklamodawcy wciąż mają obawy. Parcie do przodu stwarza ryzyko nie tylko przewlekłego sporu prawnego, ale również uszczerbku na relacjach z naszymi wartościowymi partnerami. Nie byłoby to w długotrwałym interesie Google i naszych użytkowników, dlatego zdecydowaliśmy się wycofać z umowy" - napisał na oficjalnym blogu wiceprezes Google David Drummond.

Po ogłoszeniu tej decyzji Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że gdyby nie została ona podjęta, złożyłby pozew sądowy o zablokowanie umowy. "Google i Yahoo stałyby się kolaborantami zamiast konkurentami w znacznej części ich działań reklamowych, co zasadniczo zmniejszyłoby ważną rywalizację konkurencyjną pomiędzy obiema firmami" - oświadczył regulator, którego nie przekonały nawet ostatnie zmiany zaproponowane przez Google i Yahoo. Firmy chciały skrócić okres obowiązywania umowy z 10 do 2 lat, ograniczyć kwotę jaką mogłoby na niej zarobić Yahoo oraz dać wybór reklamodawcom Google czy chcą się promować na stronach Yahoo.

Z kolei Yahoo, dla którego umowa miała być pomocna w załagodzeniu złości udziałowców po odrzuceniu wcześniejszej propozycji przejęcia złożonej przez Microsoft, stwierdziło, że jest rozczarowane faktem, iż Google "postanowiło wycofać się z umowy zamiast bronić jej w sądzie".

źródło: NYTimes.com

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google wycofuje się z umowy z Yahoo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl