SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Miliard euro z Google'a trafi do Europy. Jeden kraj zyska szczególnie

Google nie ma zamiaru odpuszczać w wyścigu na najbardziej rozwiniętą sztuczną inteligencję i dlatego przeznaczy na ten cel po raz kolejny gigantyczne środki. Firma już oficjalnie poinformowała, że kolejny miliard euro trafi do tego europejskiego kraju. Swoją ofensywę AI szykuje też Microsoft.

Zorganizowana w połowie maja konferencja I/O 2024 wyraźnie pokazała, że sztuczna inteligencja dla największych gigantów technologicznych nie sprowadza się już tylko do przyszłościowych haseł. Kluczowy moment AI jest tu i teraz, gdyż od rozwoju tej gałęzi przemysłu będą zależeć najbliższe lata takich firm jak Apple, Google czy Microsoft. Nie brak głosów ostrzegających przed nadejściem nowej ery AI, choćby ze strony wydawców mediów, lecz powstrzymanie tego trendu nie wydaje się możliwe.

Wystarczy spojrzeć na poczynania Big Techa w ostatnich dniach. Zapowiedzi działań Google'a przedstawione na I/O 2024 to jedno, ale oprócz słów firma Alphabet, do której należy popularna przeglądarka, stawia tez wyraźnie na czyny. Jak podaje agencja Reuters, koncern zainwestuje kolejny miliard euro w swoje centrum danych znajdujące się w jednym z europejskich krajów.

Czytaj też: Media biją na alarm! Chodzi o Google i innych gigantów

Google przeznaczy 1 mld euro na rozwój sztucznej inteligencji

Poszerzenie kampusu, gdzie znajdują się bazy danych Google'a, ma na celu wzmocnienie europejskich biznesów firmy opartych na AI. Szczególnie zadowolona z takiego stanu rzeczy może być Finlandia, gdyż to właśnie tam umiejscowione zostało rzeczone centrum. W ostatnich latach w wielu krajach skandynawskich pojawiły się głosy, że powinny one inaczej wykorzystywać swoje nadwyżki energii płynące z odnawialnych źródeł. Finlandia pozostaje jednak w dobrych stosunkach z technologicznym gigantem.

Według analityków zużycie energii w bazach danych należących do Big Techa w najbliższych latach zdecydowanie wzrośnie i to właśnie ze względu na potrzeby związane z użyciem narzędzi sztucznej inteligencji. To również oficjalny powód podany w komunikacie dotyczącym rozbudowy przez Google'a. Oprócz tego firma planuje zbudowanie kolejnych centrów danych w Holandii i Belgii.

Microsoft dołącza do konkurencji i stawia na AI

Apple i Google to nie jedyne firmy, które liczą na zdobycie serc i umysłów konsumentów wizjami świetlanej przyszłości sztucznej inteligencji. Nową wersję swojego chatbota przedstawiło też OpenAI, a na poniedziałek 20 maja własną konferencję zapowiedział też Microsoft. Jak dowiedział się Reuters, w trakcie wydarzenia mają zostać przedstawione technologiczne nowości z zakresu tak hardware'u i software'u. Ich punktem wspólnym będzie właśnie wykorzystywanie AI.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja od Microsoftu porozmawia po polsku

Mowa tutaj m.in. o tablecie Surface Pro oraz laptopie Surface Laptop. Obie maszyny zostały wyposażone w układy scalone oparte na architekturze autorstwa Arm Holdings. Pokaz sprzętu nie będzie transmitowany w internecie, ale jest otwarty dla sprzedawców i dziennikarzy z całego świata. Konferencja deweloperska Microsoftu została zaplanowana na wtorek i to właśnie w jej trakcie świat ma usłyszeć więcej na temat komputerów osobistych napędzanych przez sztuczną inteligencję.

Dołącz do dyskusji: Miliard euro z Google'a trafi do Europy. Jeden kraj zyska szczególnie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
deunizacja
Podsumowano tą pożal się AI https://rumble.com/v3wu5pa-googel-mogel.-inynieria-spoeczna-z-uzyciem-ai-sztucznej-inteligencji.-a-.-j.html
odpowiedź