SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google zamieni na postać cyfrową 7 mln zdjęć „New York Timesa”

Koncern Google w ramach umowy z „The New York Times” zdigitalizuje tradycyjne fotografie znajdujące się w archiwach dziennika. Sztuczna inteligencja wykorzystana przez Google ma nie tylko zamienić zdjęcia na postać cyfrową, ale także udostępnić rozwiązanie pozwalające dziennikarzom na łatwe przeszukiwanie zasobów i wykorzystywanie archiwalnych fotografii w tworzonych przez nich materiałach.

Article

O współpracy z „The New York Times” Google poinformował na swojej stronie internetowej. Zgodnie z umową koncern wykorzysta swój system sztucznej inteligencji do digitalizacji fotograficznych archiwów dziennika.

Obecnie w zasobach „NYT” znajduje się od 5 do 7 mln tradycyjnych zdjęć, z których część pochodzi jeszcze z XIX w. (dziennik pojawił się w sprzedaży w 1851 r.). Są one zgromadzone w biurze gazety w centrum Nowego Jorku i zajmują kilkaset szaf w trzech magazynach. Fotografie są częściowo skatalogowane, lecz odnalezienie konkretnego zdjęcia wymaga wiele pracy.

Teraz Google i „NYT” nawiązały współpracę która ma zrewolucjonizować zbiory fotograficzne dziennika. Według zapowiedzi Google przeprowadzi proces digitalizacji archiwum. W założeniach miliony zdjęć zostaną zeskanowane zyskując swoje cyfrowe odpowiedniki. Według zapowiedzi skopiowane będą nie tylko same zdjęcia, ale także dołączone do nich notatki i informacje mówiące o tym kiedy i gdzie konkretna fotografia została już wykorzystana.

Google podkreśla, że w projekcie zostaną wykorzystane mechanizmy sztucznej inteligencji, co pomoże później w sprawnym funkcjonowaniu cyfrowego archiwum. Dzięki AI możliwe będzie np. szybkie odtworzenie przez dziennikarza historii miejsca uwiecznionego wcześniej na kilku różnych zdjęciach wykonanych na przestrzeni wielu lat.

Szefostwo „NYT” podkreśla, że dzięki projektowi realizowanemu wspólnie z Google powstanie cyfrowa kronika dokumentująca nie tylko historię dziennika i Nowego Jorku, ale także Stanów Zjednoczonych. Na razie nie wiadomo kiedy digitalizacja zasobów „NYT” zostanie zakończona, nie ujawniono też szczegółów umowy pomiędzy dziennikiem a Google.

W III kwartale 2018 roku dziennik „The New York Times” zanotował przychody wyższe o 8 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, lecz zysk netto wydawcy zmniejszył się do kwoty 24,9 mln dolarów. Rośnie liczba prenumeratorów gazety, która przekroczyła poziom 4 mln, z czego z górą 3 mln to subskrybenci cyfrowej wersji „New York Timesa”.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google zamieni na postać cyfrową 7 mln zdjęć „New York Timesa”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XRumerTest
Hello. And Bye.
odpowiedź