SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google zamyka Google+. Serwis zniknie za 10 miesięcy

Po ujawnieniu luk w zabezpieczeniach platformy Google+, która mogła spowodować utratę prywatności pół miliona użytkowników koncern Google zapowiedział zamknięcie tego serwisu. Za 10 miesięcy Google+ ma zniknąć dla prywatnych użytkowników, nadal jednak będą mogły z niego korzystać firmy.

Article

Serwis Google+ został uruchomiony w 2011 r. jako odpowiedź Google na rosnącą popularność mediów społecznościowych, przede wszystkim Facebooka.

Po kilku latach funkcjonowania platformy okazało się, że nie wytrzymuje ona konfrontacji z największymi konkurentami, co w rozmowach z serwisem Wirtualnemedia.pl potwierdzali eksperci branży social media.

Teraz okazało się, że słabnącej popularności platformy towarzyszą poważne zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa korzystania z Google+.

Pół miliona użytkowników zagrożonych

Według informacji podanych przez „The Wall Street Journal” w zabezpieczeniach Google była luka, która pozwalała na przejęcie przez niepowołane osoby istotnych danych użytkowników platformy, takich jak imiona i nazwiska, adresy e-mail, historia zamieszkania i zatrudnienia czy też zdjęcia.

Jak podaje „WSJ” luka została wykryta przez Google w marcu br. i zlikwidowana przez inżynierów odpowiedzialnych za Google+. Kontrowersje budzi jednak fakt, że Google nie poinformował publicznie o istnieniu usterki w zabezpieczeniach, która potencjalnie mogła dotyczyć 500 tys. użytkowników serwisu. Z wewnętrznej korespondencji prowadzonej w Google, do której dotarli dziennikarze „WSJ” wynika, że firma postanowiła zataić lukę bezpieczeństwa aby uniknąć skandalu i zarzutów ze strony amerykańskich i europejskich instytucji regulacyjnych zajmujących się ochroną danych użytkowników.

Za 10 miesięcy koniec Google+

Po publikacji „WSJ” Google postanowił zająć stanowisko w sprawie ujawnionej luki oraz własnej polityki związanej z jej ukrywaniem. Na blogu koncern przyznał, że doszło do potencjalnego zagrożenia prywatności pół miliona użytkowników Google+, jednak zdaniem firmy nie ma żadnych wiarygodnych dowodów na to, że wada w zabezpieczeniach została w jakikolwiek sposób wykorzystana.

Google poinformował, że wprowadza dodatkowe restrykcyjne zabezpieczenia które obejmują nie tylko użytkowników Google+, ale także internautów korzystających z innych usług oferowanych przez koncern.

Ponadto zapowiedziano, że platforma Google+ zostanie zamknięta dla użytkowników prywatnych. Google zaznacza, że przez ostatnie lata zrobił wiele aby uczynić z serwisu globalną przestrzeń kontaktów pomiędzy internautami, jednak popularność Google+ okazała się niewystarczająca. Według przytoczonych danych w ostatnim okresie 90 proc. sesji zainicjowanych w Google+ trwało zaledwie 5 sekund, co nie daje perspektyw na dalszy rozwój platformy.

W tej sytuacji Google+ zostanie zlikwidowany, a obsługujące go serwery mają być wyłączone za 10 miesięcy. Zdaniem Google jest to wystarczająco długo, by obecni użytkownicy platformy zdążyli wycofać ze swoich kont wszystkie cenne dla nich dane. Google+ nie zniknie jednak całkowicie z sieci, bowiem ma nadal pozostać dostępny dla firm wykorzystujących ten serwis m.in. do wzajemnych kontaktów pomiędzy pracownikami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google zamyka Google+. Serwis zniknie za 10 miesięcy

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
igor zapolski
Pamiętam, jak możliwość komentowania na YT obwarowali koniecznością posiadania G+. Ale nawet chamskie zagrywki nie pomogły w byciu drugim Fejsem. Tak działa wolny rynek :D.
20 21
odpowiedź
User
jarek k
Chyba nikt nie będzie płakał
18 8
odpowiedź
User
kolis
A tam 0,5 miliona xd z fejsa wykradli dane z 50 milionów kont i nic sobie z tego nie robią XD
16 8
odpowiedź
User
Kacper
Trochę szkoda, ale... To było do przewidzenia od kilku lat. No ale nic - do zobaczenia na Suberze.
14 9
odpowiedź
User
Nienawidzęwaswszystkich
Nareszcie, ten portal był trupem od samego początku
13 10
odpowiedź