SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google zamyka Google+. Serwis zniknie za 10 miesięcy

Po ujawnieniu luk w zabezpieczeniach platformy Google+, która mogła spowodować utratę prywatności pół miliona użytkowników koncern Google zapowiedział zamknięcie tego serwisu. Za 10 miesięcy Google+ ma zniknąć dla prywatnych użytkowników, nadal jednak będą mogły z niego korzystać firmy.

Article

Serwis Google+ został uruchomiony w 2011 r. jako odpowiedź Google na rosnącą popularność mediów społecznościowych, przede wszystkim Facebooka.

Po kilku latach funkcjonowania platformy okazało się, że nie wytrzymuje ona konfrontacji z największymi konkurentami, co w rozmowach z serwisem Wirtualnemedia.pl potwierdzali eksperci branży social media.

Teraz okazało się, że słabnącej popularności platformy towarzyszą poważne zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa korzystania z Google+.

Pół miliona użytkowników zagrożonych

Według informacji podanych przez „The Wall Street Journal” w zabezpieczeniach Google była luka, która pozwalała na przejęcie przez niepowołane osoby istotnych danych użytkowników platformy, takich jak imiona i nazwiska, adresy e-mail, historia zamieszkania i zatrudnienia czy też zdjęcia.

Jak podaje „WSJ” luka została wykryta przez Google w marcu br. i zlikwidowana przez inżynierów odpowiedzialnych za Google+. Kontrowersje budzi jednak fakt, że Google nie poinformował publicznie o istnieniu usterki w zabezpieczeniach, która potencjalnie mogła dotyczyć 500 tys. użytkowników serwisu. Z wewnętrznej korespondencji prowadzonej w Google, do której dotarli dziennikarze „WSJ” wynika, że firma postanowiła zataić lukę bezpieczeństwa aby uniknąć skandalu i zarzutów ze strony amerykańskich i europejskich instytucji regulacyjnych zajmujących się ochroną danych użytkowników.

Za 10 miesięcy koniec Google+

Po publikacji „WSJ” Google postanowił zająć stanowisko w sprawie ujawnionej luki oraz własnej polityki związanej z jej ukrywaniem. Na blogu koncern przyznał, że doszło do potencjalnego zagrożenia prywatności pół miliona użytkowników Google+, jednak zdaniem firmy nie ma żadnych wiarygodnych dowodów na to, że wada w zabezpieczeniach została w jakikolwiek sposób wykorzystana.

Google poinformował, że wprowadza dodatkowe restrykcyjne zabezpieczenia które obejmują nie tylko użytkowników Google+, ale także internautów korzystających z innych usług oferowanych przez koncern.

Ponadto zapowiedziano, że platforma Google+ zostanie zamknięta dla użytkowników prywatnych. Google zaznacza, że przez ostatnie lata zrobił wiele aby uczynić z serwisu globalną przestrzeń kontaktów pomiędzy internautami, jednak popularność Google+ okazała się niewystarczająca. Według przytoczonych danych w ostatnim okresie 90 proc. sesji zainicjowanych w Google+ trwało zaledwie 5 sekund, co nie daje perspektyw na dalszy rozwój platformy.

W tej sytuacji Google+ zostanie zlikwidowany, a obsługujące go serwery mają być wyłączone za 10 miesięcy. Zdaniem Google jest to wystarczająco długo, by obecni użytkownicy platformy zdążyli wycofać ze swoich kont wszystkie cenne dla nich dane. Google+ nie zniknie jednak całkowicie z sieci, bowiem ma nadal pozostać dostępny dla firm wykorzystujących ten serwis m.in. do wzajemnych kontaktów pomiędzy pracownikami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google zamyka Google+. Serwis zniknie za 10 miesięcy

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
igor zapolski
Pamiętam, jak możliwość komentowania na YT obwarowali koniecznością posiadania G+. Ale nawet chamskie zagrywki nie pomogły w byciu drugim Fejsem. Tak działa wolny rynek :D.
odpowiedź
User
jarek k
Chyba nikt nie będzie płakał
odpowiedź
User
kolis
A tam 0,5 miliona xd z fejsa wykradli dane z 50 milionów kont i nic sobie z tego nie robią XD
odpowiedź