SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google zapowiada projekt Brillo, ulepszone Android Wear oraz Google Now

Podczas konferencji I/O 2015 koncern Google przedstawił plany rozwojowe na nadchodzące miesiące. Wśród nowości znalazły się m.in. platforma do obsługi internetu rzeczy, a także Android Wear w wersji lepiej przystosowanej do obsługi nadchodzących inteligentnych zegarków.

W trakcie tegorocznej konferencji I/O przeznaczonej dla deweloperów Google skupił się głównie na nowym oprogramowaniu. Oprócz zapowiedzi nowego systemu operacyjnego Android M (więcej informacji tutaj) koncern zaprezentował także kilka innych projektów.

Jedną z nowych koncepcji, nad którymi pracuje Google jest platforma Brillo, czyli system operacyjny przeznaczony do segmentu internetu rzeczy. Oprogramowanie to ma pozwalać na wzajemną współpracę wielu domowych urządzeń (między innymi RTV i AGD) za pomocą sieci. Wśród zalet Brillo Google wymienił między innymi niskie wymagania sprzętowe oraz wbudowaną obsługę sieci Wi-Fi i standardu Bluetooth Low Energy. Podczas konferencji przedstawiciele Google nie ujawnili, czy dzięki Brillo będą ze sobą współdziałały urządzenia pochodzące od różnych producentów, na przykład Apple i Microsoftu.

W trakcie konferencji I/O Google poświęcił również nieco uwagi systemowi Android Wear przeznaczonemu na rynek smartwatchy. Według zapowiedzi nadchodząca wersja tej platformy ma przynieść kilka nowości. Wśród nich będzie między innymi tryb wyświetlania map w postaci czarno-białej, co pozwoli zaoszczędzić baterie, które ze względu na swoją ograniczoną pojemność są obecnie piętą achillesową większości dostępnych w sprzedaży smartwatchy. Podczas prezentacji Google zwrócił też uwagę na fakt, że obecnie w Google Play dostępne są ponad 4 tys. aplikacji przeznaczonych do Android Wear, zapowiadane są także kolejne, na przykład Shazam z opcją korzystania z mikrofonu w zegarku czy aplikacja Google Fit. Przy okazji Google zapowiedział również, że zmiany czekają internetowy sklep Google Play, w którym ma zostać między innymi usprawniona wyszukiwarka programów. Zaoferuje ona między innymi tryb familijny przeznaczony dla rodziców poszukujących aplikacji dla dzieci.

Zapowiedziano też, że nowości pojawią się w funkcjonowaniu asystenta o nazwie Google Now. - Dlaczego smartfon nie przypomina nam o ciekawym miejscu, o którym napisał do nas przyjaciel jakiś czas temu? Dlaczego jeśli za dwa miesiące lecimy do Nowego Jorku, urządzenie nie doradzi nam, byśmy zadzwonili do starego kolegi który tam mieszka? - pytali w trakcie prezentacji pracownicy Google. W odpowiedzi zaprezentowali opcje, które mają ułatwić użytkownikom rozwiązanie podobnych problemów za pomocą Google Now. Według zapowiedzi dzięki współpracy z zewnętrznymi aplikacjami asystent Google będzie pozwalał na zamawianie zakupów czy taksówki do konkretnego miejsca, w którym przebywa akurat użytkownik. Podczas prezentacji nowej platformy Google Now pokazano też możliwość uzyskania odpowiedzi na pytanie o wykonawcę słuchanego właśnie utworu.

Podczas konferencji zaprezentowano także nową usługę o nazwie Google Photos. Jest to platforma pozwalająca na bezpieczne, zdaniem Google, przechowywanie zdjęć w chmurze i dzielenie się nimi z innymi użytkownikami internetu. Do dyspozycji są narzędzia pozwalające na porządkowanie fotografii według rozmaitych kryteriów (domyślnym kryterium jest czas wykonania zdjęcia), edycję parametrów zdjęć i dodawanie do nich efektów specjalnych. Google Photos wspiera fotografie o rozdzielczości do 16 Mpix, usługa nie ma limitu pojemności.

Dołącz do dyskusji: Google zapowiada projekt Brillo, ulepszone Android Wear oraz Google Now

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl