SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google zbiera dane o użytkownikach przez ukryte strony internetowe. W Irlandii rusza śledztwo

Google został oskarżony o to, że wykorzystuje ukryte strony internetowe do nielegalnego gromadzenia danych o użytkownikach i przekazywania ich partnerom reklamowym. Koncern zapewnia że nie zbiera informacji o internautach bez ich wiedzy, jednak irlandzki urząd ochrony danych osobowych zapowiada dochodzenie w tej sprawie.

Article

O niejasnych praktykach które ma stosować Google w swojej strategii reklamowej poinformowała na swojej stronie internetowej firma Brave, producent przeglądarki internetowej nastawionej głównie na ochronę prywatności internautów.

Według badań ekspertów z Brave Google umieszcza w sieci ukryte strony internetowe służące jedynie do zbierania danych internautów.

Jak ustalili badacze na tego typu witrynach nie ma żadnej treści, jednak po wejściu na nią użytkownikowi zostaje nadany odpowiedni identyfikator, który następnie trafia do firm zewnętrznych ułatwiając im targetowanie reklam.

Zdaniem inżynierów Brave informacje gromadzone przez Google wspomnianą metodą są przekazywane partnerom reklamowym korzystającym z platform DoubleClick/Authorized Buyers. Problem ma polegać na tym, że internauci których dane są zbierane i wykorzystywane nie posiadają odpowiedniej wiedzy na ten temat.

Brave przekazał zebrane przez siebie wyniki badań irlandzkiemu urzędowi ochrony danych osobowych, którego jurysdykcji na terenie Europy podlega Google. Regulator zapowiedział rozpoczęcie dochodzenia w tej sprawie.

Z kolei rzecznik Google w rozmowie z dziennikiem „Financial Times” zastrzegł, że przed zajęciem stanowiska firma musi zapoznać się z całym materiałem zebranym przez Brave. Zaznaczył jednak że Google nie stosuje targetowania reklam bez wiedzy internautów.

Kilka dni temu Google został ukarany przez amerykańską FTC kwotą 170 mln dol. za niedozwolone zbieranie danych na temat nieletnich użytkowników serwisu YouTube.

Instytucje europejskie od wielu lat prowadzą rozmaite dochodzenia w sprawach dotyczących dominującej pozycji Google na internetowym rynku. W 2017 r. koncern otrzymał od Unii Europejskiej karę w kwocie 2,42 mld euro za faworyzowanie swojej porównywarki cenowej, zaś w połowie 2018 r. spotkał się z jeszcze wyższą grzywną w wysokości 4,34 mld euro za praktyki monopolistyczne związane z systemem Android. Z kolei w marcu 2019 r. Komisja Europejska ukarała Google grzywną w wysokości 1,49 mld euro za wykorzystywanie przez koncern dominującej pozycji na rynku reklamy w wyszukiwarkach internetowych.

W II kwartale 2019 roku holding Alphabet osiągnął przychody przekraczające 38,9 mld dolarów, wzrósł także kwartalny zysk netto spółki. Większość przychodów wygenerował należący do Alphabet koncern Google, który w ciągu kwartału zwiększył wpływy z reklam do poziomu ponad 32,6 mld dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google zbiera dane o użytkownikach przez ukryte strony internetowe. W Irlandii rusza śledztwo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl