SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google zwolni 12 tys. pracowników. „Zatrudnialiśmy z myślą o innej rzeczywistości gospodarczej”

Koncern Google rozpoczyna zwolnienia, które w różnych krajach obejmą łącznie 12 tys. pracowników. Szef firmy Sundar Pichai tłumaczy, że Google przez ostatnie dwa lata mocno się rozwijało, natomiast obecnie funkcjonuje w odmiennej rzeczywistości gospodarczej.

Sundar Pichai w mailu wysłanym pracownikom w piątek poinformował, że zwolnienia obejmą różne oddziały, piony i stanowiska w samym Google, a także innych spółkach wchodzących w skład koncernu Alphabet.

W USA już się zaczęły, zwalniani pracownicy zostali poinformowani mailowo o zakończeniu współpracy z nimi. Pichai podkreślił, że firma zapewni im m.in. pensje przez minimum 60 dni, dodatkowe świadczenia przynajmniej przez 16 tygodni (i przez dalsze dwa tygodnie za każdy rok przepracowany w koncernie), wszystkie premie za ub.r. i zaległy urlop, a także ubezpieczenie zdrowotne przez 6 miesięcy.

W innych krajach zwolnienia potrwają dłużej, zgodnie z lokalnymi przepisami.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Cały koncern Alphabet, do którego należą m.in. Google i YouTube, na koniec września ub.r. zatrudniał 186 779 osób, wobec 150 028 rok wcześniej. W trzecim kwartale ub.r. przy wzroście przychodów o 6 proc., niższym od prognoz, zanotował spadek zysku netto z 18,94 do 13,91 mld dolarów.

Szef Google’a: jest mi bardzo przykro, biorę pełną odpowiedzalność

Sundar Pichai przyznał, że wskutek zwolnień Google straci wielu utalentowanych pracowników. - Jest mi z tego powodu bardzo przykro. To, że te zmiany wpłyną na życie wielu googlersów, mocno mnie obciąża, biorę pełną odpowiedzialność za decyzje, które doprowadziły nas tutaj - stwierdził.

Co to za decyzje? Pichai zwrócił uwagę, że przez ostatnie dwa lata koncern bardzo szybko się rozwijał. - Żeby sprostać i napędzać ten wzrost, zatrudnialiśmy pracowników z myślą o innej rzeczywistości gospodarczej niż ta, z którą dzisiaj się mierzymy - tłumaczył. Dodał, że redukcje są efektem szczegółowej analizy wszystkich obszarów działalności, produktów i funkcji w firmie.

- Jestem pewien, że przed nami są ogromne możliwości dzięki sile naszej misji, wartości naszych produktów i usług oraz naszych wczesnych inwestycji w sztuczną inteligencję. Żeby je w pełni wykorzystać, musimy podjąć trudne wybory - podkreślił.

Pichai stwierdził, że sztuczna inteligencja to obecnie jedna z kluczowych dziedzin dla Google’a. - Ograniczanie się w niektórych obszarach pozwala nam stawiać dużo w innych. Przekierowanie firmy na „po pierwsze AI” lata temu doprowadziło do przełomowych postępów w naszej działalności i całej branży. Dzięki tym wczesnym inwestycjom produkty Google’a są lepsze niż kiedykolwiek - zapewnił.

Meta, Amazon, Twitter i Microsoft też zwalniają

Redukcje zatrudnienia ogłoszono lub przeprowadzono w ostatnim czasie także w innych koncernach cyfrowych. Amazon zapowiedział, że pożegna się z ponad 18 tys. pracowników ze swoich pionów korporacyjnych. Zwolnienia ruszają w tym tygodniu.

Meta Platforms ogłosił w połowie listopada zwolnienie przeszło 11 tys. osób. Założyciel i szef firmy Mark Zuckerberg przyznał, że przeszacował cyfrowe przyspieszenie po wybuchu epidemii.

Microsoft zapowiedział w tym tygodniu, że do końca marca zwolni 10 tys. osób. Według nieoficjalnych informacji koncern może też mocniej ograniczyć przyjmowanie nowych pracowników w najbliższym okresie.

Natomiast w Twitterze po przejęciu pod koniec października przez Elona Muska pożegnano się z ponad połową z 7,5 tys. pracowników. Dalsze, dużo mniejsze zwolnienia przeprowadzono jeszcze w styczniu.

Dołącz do dyskusji: Google zwolni 12 tys. pracowników. „Zatrudnialiśmy z myślą o innej rzeczywistości gospodarczej”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lolel
Niemożliwe! Co teraz zrobią kolejne pokolenia brodaczy i rurkowców, więcej bezrobotnych w IT = urealnione zarobki. Pensje w IT to rak, który trzeba w końcu wyciąć, w większości nieroby z przerostem ego, a zerowym przygotowaniu merytorycznym i umiejętnościami. Dobrze, że powolutku zaczyna się to zmieniać, rynek zaczyna weryfikować wszelkiej maści stackoverflowowych mongołów ;)
0 0
odpowiedź
User
Wyreżyserowana, polityczno - medialna covidowa histeria
Pokłosie pandemii z której Putin wyleczył świat 22 lutego 2022r o godzinie 9-ej.
0 0
odpowiedź
User
Errata
Pokłosie pandemii z której Putin wyleczył świat 22 lutego 2022r o godzinie 9-ej.

24 lutego, reszta się zgadza.
0 0
odpowiedź