SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GPW tworzy segment NewConnect Lead, dla spółek z szansami na rynek główny

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) tworzy specjalny segment spółek na rynku NewConnect o nazwie NewConnect Lead, podała giełda w komunikacie we wtorek. Celem wyróżnienia segmentu jest wydzielenie spółek, które mają największe szanse na przeniesienie swoich notowań na rynek główny.

"Istnieje grupa spółek, które planują przejście na Główny Rynek GPW oraz mają realne szanse wypełnienia kryteriów dopuszczenia na główny parkiet. NewConnect Lead ma być dla tych emitentów dodatkową siłą napędową oraz mobilizacją do zasilania Głównego Rynku GPW" - czytamy w komunikacie GPW.

Do segmentu NewConnect Lead będą kwalifikowane spółki spełniające jednocześnie 7 podstawowych kryteriów. Należą do nich średnia wartość rynkowa emitenta w ostatnich 6 miesiącach co najmniej 5 mln euro oraz free float na koniec każdego kwartału na co najmniej 10-proc. poziomie, średni obrót na sesję w ostatnich 6 miesiącach lub średnia liczba transakcji w tym okresie - odpowiednio 10.000 zł i 5 transakcji, co najmniej połowa sesji, na których były zawierane transakcje w ostatnich 6 miesiącach, zmienność kursu w ostatnich 6 miesiącach - poniżej 15%, a średni kurs w tym okresie powyżej 50 groszy, co najmniej 1 rok na rynku, stosowanie Dobrych Praktyk oraz jakość wykonywania przez spółkę obowiązków informacyjnych.

"Spółki zostaną poddane dokładnej selekcji ilościowej i jakościowej. Pierwsza kwalifikacja do segmentu NewConnect Lead odbędzie się 31 marca 2010 r. Będzie to selekcja pozytywna, co oznacza, że wszystkie spółki, które spełnią powyższe kryteria zostaną zakwalifikowane do segmentu NewConnect Lead" - czytamy dalej.

Liczba spółek w segmencie będzie zmienna, a jego skład będzie aktualizowany raz na kwartał. Po zakończeniu ostatniej sesji giełdowej w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu każdego roku, Giełda będzie dokonywać weryfikacji poszczególnych wskaźników i kwalifikacji akcji emitenta do segmentu NewConnect Lead.

"Ostatnie miesiące aktywności inwestorów na rynku NewConnect potwierdziły potrzebę stworzenia takiego segmentu. W styczniu br. wartość obrotów na NewConnect była najwyższa w historii i wyniosła 322 mln zł. Obroty w lutym również były bardzo wysokie, ich wartość przekroczyła 256 mln zł. W obu miesiącach wartość obrotów na rynku NewConnect była kilkakrotnie wyższa od 100 spółek z dolnego rejestru obrotów na Głównym Rynku GPW" - uzasadnia GPW w komunikacie.

Giełda przypomniała także, że już dwie spółki z alternatywnego rynku obrotu MW Trade oraz Centrum Klima już przeniosły swoje notowania na główny parkiet. Ich ponad roczne doświadczenia z rynku regulowanego, są dowodem na to, że była to słuszna decyzja. Świadczy o tym zarówno wzrost kursów jak i obrotów akcjami tych emitentów.

Dołącz do dyskusji: GPW tworzy segment NewConnect Lead, dla spółek z szansami na rynek główny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl