SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gra Fortnite usunięta z Apple App Store i Google Play

Apple usunął grę Battle Royale Fortnite firmy Epic Games z App Store po tym, jak w czwartek deweloper zaimplementował własny system płatności w aplikacji, który omijał standardową 30-procentową opłatę dla Apple.

Fot. materiały prasoweFot. materiały prasowe

Decyzja o usunięciu Fortnite oznacza eskalację sporu między Epic Games a jednym z najbardziej dominujących rynków oprogramowania mobilnego na świecie. Pojawia się również w szczególnie trudnym momencie dla Apple, ponieważ producent iPhone'a zmaga się z zarzutami o działania monopolowe dotyczące App Store i krytyką zasad, które narzuca niektórym programistom.

Po usunięciu Fortnite Epic poinformował, że składa pozew sądowy przeciwko Apple App Store jako monopoliście. Apple powiedział w oświadczeniu dla portalu The Verge, że planuje współpracować z Epic w celu „rozwiązania tych naruszeń”, ale nie ma zamiaru tworzyć „specjalnych ustaleń” dla firmy. Oto pełne oświadczenie firmy:

"Dzisiaj firma Epic Games podjęła niefortunny krok i naruszyła wytyczne App Store, które dotyczą każdego dewelopera i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom naszego sklepu. W rezultacie ich aplikacja Fortnite została usunięta ze sklepu. Firma Epic włączyła w swojej aplikacji funkcję, która nie została sprawdzona ani zatwierdzona przez Apple. Zrobiła to z wyraźnym zamiarem naruszenia wytycznych App Store dotyczących płatności w aplikacji, które mają zastosowanie do każdego dewelopera sprzedającego cyfrowe towary lub usługi" - czytamy w oświadczeniu.

Apple podkreśla, że Epic ma aplikacje w App Store od dekady i korzysta z narzędzi, testowania i dystrybucji, które Apple zapewnia wszystkim programistom. Ponadto firma Epic dobrowolnie zgodziła się na warunki i wytyczne App Store.

Fortnite usunięte też z Google Play

Epic wdrożył własny system płatności również w wersji Fortnite na Androida, co skłoniło Google do podjęcia podobnych działań i usunięcia gry ze sklepu Google Play. Użytkownicy Androida mogą jednak nadal pobierać Fortnite za pomocą programu uruchamiającego aplikacje Epic.

„Otwarty ekosystem Androida umożliwia programistom dystrybucję aplikacji w wielu sklepach z aplikacjami. W przypadku twórców gier, którzy decydują się na korzystanie ze sklepu Google Play, mamy spójne zasady, które są uczciwe dla programistów i zapewniają bezpieczeństwo sklepu dla użytkowników ”- powiedział rzecznik Google portalowi The Verge. Dodał, że firma nie udostępnia już Fortnite w Google Play, ponieważ narusza on zasady firmy. Google kontynuuje jednak rozmowy z Epic i ma nadzieję na przywrócenie Fortnite do sklepu Google Paly.

Dzięki bezpośredniej płatności stworzonej przez Epic, użytkownicy Fortnite płacą mniej za korzystanie z gry. Na przykład za 1 tys. V-bucksów, czyli wirtualnej waluty obowiązującej wewnątrz gry, która zwykle kosztuje 9,99 dolarów, teraz użytkownik zapłaci tylko 7,99 dolarów, jeżeli korzysta się z płatności bezpośredniej Epic zamiast płatności Apple.

Dołącz do dyskusji: Gra Fortnite usunięta z Apple App Store i Google Play

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
123
Bardzo słusznie, ta gra nie posiada niestety żadnej wartości, ogłupia młodsze pokolenie. Przyczyna skasowania jest oczywiście ekonomiczna, nie mniej jednak skutek ten sam.
odpowiedź