SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grad: MSP nadal planuje sprzedaż Enei inwestorowi branżowemu

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nadal planuje sprzedaż 67,05% akcji grupy energetycznej Enea na rzecz inwestora branżowego i chce, by do transakcji doszło w 2010 r., poinformował w piątek minister skarbu Aleksander Grad. Wcześniej wiceminister skarbu Jan Bury sugerował, że sukces oferty publicznej PGE może skłonić MSP o zmiany planów co do Enei.

"Zapisaliśmy w naszej strategii, że dla Energi i dla Enei będziemy poszukiwali inwestora branżowego i tutaj się na razie nic nie zmieniło" - powiedział Grad w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Bury powiedział wcześniej dziennikom "Rzeczpospolita" i "Parkiet", że popyt na akcje PGE pokazuje, że przyszłoroczny debiut Tauronu może być dużym sukcesem. Na pytanie czy wobec tego możliwa byłaby także sprzedaż akcji Enei za pośrednictwem warszawskiego parkietu, wiceminister odpowiedział: "Rozważamy różne scenariusze".

Grd tłumaczył, że dla "higieny" na rynku energetycznym " dobrze by było, gdyby któraś z tych dużych spółek energetycznych miała inwestora branżowego, bo nic tak nie robi innym spółkom, jak konieczność rywalizacji". Przypomniał jednocześnie, że taki sposób prywatyzacji planowany jest na 2010 rok także dla grupy Energa.

Minister powtórzył też, że MSP nie przewiduje obniżenia wyceny Enei.

W połowie października MSP podało, że w związku z powiadomieniem przez RWE AG, że podmiot ten nie złoży wiążącej oferty nabycia akcji spółki Enea w terminie wyznaczonym przez Skarb Państwa (do 15 października br.) oraz biorąc pod uwagę, że w obecnym postępowaniu w sprawie zbycia tych akcji nie brali udział inni potencjalni inwestorzy, podjęto decyzję o zakończeniu postępowania w sprawie zbycia walorów.

W połowie sierpnia niemiecka spółka energetyczna RWE AG została zaproszona przez MSP do kolejnego etapu negocjacji w sprawie sprzedaży akcji spółki energetycznej Enea przez Skarb Państwa.

Wcześniej MSP otrzymało dwie odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji w sprawie sprzedaży przez rząd 67,05% akcji Enei.

Według stanu na 31 marca br. (za raportem za I kw. 2009) najwięksi akcjonariusze spółki Enea to: Skarb Państwa (76,48%) a po przekazaniu akcji pracowniczych (67,05%), Vattenfall AB (18,67%), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (2,50%), Enea SA (0,26% - akcje nabyte w ramach opcji stabilizacyjnej), zaś pozostali akcjonariusze posiadali 2,09%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grad: MSP nadal planuje sprzedaż Enei inwestorowi branżowemu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl