SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grad: Priorytetem MSP do końca 2009 r. jest sprzedaż akcji Enei i GPW

Priorytetem ministerstwa skarbu jest prywatyzacja spółki energetycznej Enea oraz Giełdy Papierów Wartościowych w 2009 r., wynika z wtorkowej wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada.

"Na pewno prywatyzacja Enei to jest rzecz kluczowa, bo ona będzie dopełnieniem zaplanowanych przychodów z prywatyzacji na ten rok" - powiedział Grad w odpowiedzi na pytanie agencji ISB, co jest priorytetem MSP. Minister dodał, że chce sfinalizować sprzedaż akcji Enei do końca 2009 roku.

"Mamy w tej chwili powyżej 4 mld zł, plus Enea, i powoli będziemy się zbliżali do planów na rok 2009" - powiedział minister w kuluarach Forum Inwestycyjnego w Tarnowie.

Minister dodał, że także prywatyzacja GPW jest bardzo ważna. "Jesteśmy już w końcowym etapie. Wysłaliśmy zaproszenie do złożenia oferty końcowej" - powiedział.

W połowie sierpnia MSP zaprosiło niemiecką spółkę energetyczną RWE AG do kolejnego etapu negocjacji w sprawie sprzedaży 67,05% akcji spółki energetycznej Enea.

Wcześniej szwedzki koncern energetyczny Vattenfall podał, że nie złożył oferty na akcje Enei oferowane przez Skarb Państwa, choć w dalszym ciągu deklaruje zainteresowanie polskim rynkiem energii i samą Eneą. Także czeski koncern energetyczny CEZ, który był uważany za jednego z zainteresowanych Eneą, nie złożył swojej oferty.

Rząd przyjął w sierpniu aktualizację planów prywatyzacyjnych na lata 2008-2011 przewidującą uzyskanie z prywatyzacji w ciągu najbliższych 17 miesięcy, do końca 2010 r., ok. 36,7 mld zł wpływów, z tego w drugim półroczu 2009 roku przychody z prywatyzacji mają wynieść 11,7 mld zł, a w 2010 roku ok. 25 mld zł.

Na liście firm do prywatyzacji w latach 2009-2010 znajdują się 54 podmioty, w tym 15 spółek ma być sprywatyzowanych do końca 2009 r., a 39 w przyszłym roku.

Do prywatyzacji w tym roku przewidziano m.in. spółki: Enea, GPW i resztówkę (4,15%) Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA).

W 2010 r. są przewidziane do prywatyzacji m.in. Tauron, KGHM, PGE, a także Lubelski Węgiel Bogdanka i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin razem z kopalniami zaopatrującymi firmę w paliwo oraz Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Chemiczne Police i Grupę Lotos.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grad: Priorytetem MSP do końca 2009 r. jest sprzedaż akcji Enei i GPW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl