SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gremi Media jednak nie przejmie Presspubliki - wskutek pozwu mniejszościowych akcjonariuszy

Firma Gremi Media wycofała z Krajowego Rejestru Sądowego wniosek dotyczący 19-krotnego podwyższenia kapitału w celu przejęcia od spółek KCI i Gremi 48,1 proc. udziałów Presspubliki, kontrolującej wydawcę m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Powodem jest pozew złożony przez dwóch mniejszościowych akcjonariuszy Gremi Media.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIArticle

Wyemitowanie przez Gremi Media nowych akcji o wartości 200,2 mln zł dla firm KCI i Gremi w zamian za 48,1 proc. udziałów Presspubliki zostało przegłosowane przez walne zgromadzenie akcjonariuszy Gremi Media na początku lipca br. W efekcie kapitał zakładowy spółki miał wzrosnąć 19-krotnie: z 10,91 mln zł do 211,14 mln zł.

Celem operacji było wprowadzenie na giełdę Presspubliki, do której należą medialne aktywa holdingu Grzegorza Hajdarowicza: Gremi Business Communication (wydawca „Rzeczpospolitej”, „Parkietu”, „Sukcesu” i „Bloomberg Businessweek”), e-Kiosk, Uważam Rze, ComPress, Kancelaria RP i MM Conferences. Wartość Presspubliki oszacowano na 252 mln zł.

W sierpniu pozew sądowy w tej sprawie złożyło dwóch mniejszościowych akcjonariuszy Gremi Media: Piotr Szczęsny i Radosław, którzy sprzeciwili się wobec pozbawienia ich prawa do kupna nowych akcji spółki, 19-krotnego podwyższeniu kapitału i zmiany statusu firmy. Sąd początkowo w ramach zabezpieczenia roszczenia wstrzymał wykonanie tych uchwał, jednak w zeszłym tygodniu po skardze złożonej przez firmę uchylił to postanowienie.

W czwartek Gremi Media poinformowała, że złożyła w Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o wycofanie rejestracji uchwał o emisji nowych akcji tylko dla KCI i Gremi oraz wynikającym z tego podwyższeniu kapitału.

- Działania procesowe Powodów sprawiły, że po stronie uczestników obrotu zorganizowanego powstało przeświadczenie o ryzyku związanym z wniesieniem przez Powodów roszczeń kierowanych przeciwko Uchwałom, które to ryzyko zostałoby wyeliminowane ostatecznie dopiero po długotrwałym postępowaniu sądowym. Z uwagi na wspomniane ryzyko inwestorzy obejmujący akcje serii H oraz I zapowiedzieli wycofanie się z realizacji pierwotnie zakładanej strategii - wyjaśniła firma. Przytacza też pismo w tej sprawie otrzymane od KCI. - Niezależnie od zasadności roszczeń Powodów identyfikacja wspomnianego ryzyka powoduje, iż osiągnięcie celu biznesowego KCI S.A. związanego z objęciem akcji Spółki nowej emisji staje się znacznie utrudnione, jeżeli nie niemożliwe. Poza tym   z uwagi na działania procesowe podjęte przez Powodów   termin rejestracji w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego zmian danych wynikających ze skutków prawnych Uchwał przedłużył się do rozmiarów nieakceptowalnych przez KCI S.A. - czytamy w piśmie.

Gremi Media podkreśla, że wycofanie się z realizacji tych uchwał nie oznacza przyznania racji jej mniejszościowym akcjonariuszom. - Spółka niezmiennie stoi na stanowisku, iż roszczenia Powodów są oczywiście bezzasadne - stwierdza firma, że uzasadniając w zeszłym tygodniu decyzję o cofnięciu zabezpieczenia ich roszczenia, sąd ocenił, że działania jednego z nich „mają charakter szantażu korporacyjnego”. Firma zaznacza, że „aktualnie szacuje wielkość strat poniesionych na skutek nieuprawnionych działań Powodów oraz analizuje możliwość dochodzenia od Powodów stosownego odszkodowania”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gremi Media jednak nie przejmie Presspubliki - wskutek pozwu mniejszościowych akcjonariuszy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl