SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Groźny wirus na Facebooku infekuje komputery i szyfruje dysk twardy

Na Facebooku pojawił się nowy wirus z rodziny ransomware, który do infekowania komputerów wykorzystuje fałszywe powiadomienia w serwisie. Po zaatakowaniu komputera złośliwy kod rozpoczyna proces szyfrowania danych na dysku twardym, do których dostęp może zostać przywrócony dopiero po wpłaceniu okupu.

Article

O obecności nowego zagrożenia w ekosystemie Facebooka poinformował serwis Niebezpiecznik.pl powołując się na doniesienia od swoich czytelników.

Od powiadomienia do infekcji

Chodzi o wirus typu ransmoware, który w pierwszym etapie wysyła do użytkowników Facebooka powiadomienia o tym, że zostali oznaczeni lub wspomniani w komentarzu znajomego.

Kliknięcie w powiadomienie kieruje użytkownika do treści, która rzekomo została umieszczona w Dokumentach Google. Kliknięcie na link w Google Docs powoduje z kolei ściągnięcie do komputera złośliwego oprogramowania.

Dane za okup

Po zainfekowaniu komputera nowy wirus dokonuje kilku różnych czynności. Po pierwsze taguje znajomych ofiary na Facebooku i rozsyła do nich wspomniane wcześniej fałszywe powiadomienie, niebezpieczne linki kolportuje też przez dostępny w serwisie komunikator.

Groźniejsza część operacji wykonywanych przez wirus jest związana z szyfrowaniem danych na dysku twardym komputera.

Po zakończeniu tej czynności użytkownik przy próbie otwarcia konkretnych plików otrzymuje komunikat o tym, że dane zostały zaszyfrowane, a dostęp do nich będzie ponownie możliwy po wpłaceniu odpowiedniego okupu.

Opis działania nowego wirusa wskazuje, że do zainfekowania komputera potrzebuje on kilku niestandardowych ruchów użytkownika, które powinny wzbudzić czujność. Pomimo tego jest jednak możliwe, że część osób da się złapać w pułapkę.

Wirus ma tym większe szanse na sukces, że na razie nie jest wykrywany przez większość popularnych rozwiązań antywirusowych. Eksperci wskazują przy tym na fakt, że w przypadku oprogramowania typu ransomware nawet wpłata żądanego przez cyberprzestępców okupu często nie prowadzi do odblokowania zaszyfrowanych na dysku danych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Groźny wirus na Facebooku infekuje komputery i szyfruje dysk twardy

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
przemek magiera
Napisaliście, że większość oprogramowania antywirusowego nie radzi sobie z tym problem. A które radzą?
29 8
odpowiedź
User
ps
Dlatego właśnie podkreśliliśmy fakt, że wirus wymaga dość niestandardowych czynności do instalacji, więc większość "logicznie myślących" użytkowników szybko zorientuje się, że coś jest "nie tak". Panie Przemku, jeśli chodzi o o wykrywanie tego wirusa przez najpopularniejsze platformy to zapytaliśmy mailem producentów tych rozwiązań czy są odpowiednie aktualizację. Na razie bez odpowiedzi.
21 8
odpowiedź
User
santa
Napisaliście, że większość oprogramowania antywirusowego nie radzi sobie z tym problem. A które radzą?

Zgaduje że eset
13 8
odpowiedź
User
Subi
Chwała Bogu, nie mam konta na Facebooku. Jak widać, jestem dinozaurem, mamutem i kim tam jeszcze chcecie, ale nadal żyję!
13 10
odpowiedź
User
wirusik
haaaa !!! otwierając tę stronę właśnie wasz komp został poważnie zainfekowany i nie ma już dla niego żadnego ratunku !!!
8 10
odpowiedź