SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa Lotos rozważa debiut giełdowy Petrobaltiku jesienią 2010 r.

Grupa Lotos rozważa przeprowadzenie pierwotnej oferty publicznej swojej wydobywczej spółki zależnej Petrobaltic jesienią 2010 r. w celu uzyskania środków na sfinansowanie rozwoju działalności wydobywczej, poinformował prezes Lotosu Paweł Olechnowicz. Do tego czasu rozpocznie się już produkcja na należącym do grupy złożu w Norwegii, a Petrobaltic zostanie wzmocniony norweskimi i litewskimi aktywami Lotosu, dodał.

Grupa Lotos rozważa debiut giełdowy Petrobaltiku jesienią 2010 r.

"Na dziś sytuacja wygląda tak, że faktycznie najatrakcyjniejszym rozwiązaniem dla pozyskania kapitału może być oferta publiczna Petrobaltiku. Byłoby to możliwe jesienią 2010 r., gdy ruszy produkcja ze złoża YME w Norwegii. Nie chcielibyśmy sprzedawać tylko planów, ale potencjalnym inwestorom pokazać, że już mamy aktywa i eksploatujemy złoża, a więc jesteśmy wiarygodni" - powiedział Olechnowicz w czwartkowym wywiadzie dla "Parkietu".

Lotos chce, by cały program poszukiwawczo-wydobywczy grupy był realizowany przez jeden podmiot, który nie ma obciążeń z tytułu rozbudowy rafinerii. W tym celu chce skonsolidować aktywa Petrobaltiku oraz litewskie i norweskie, dodał prezes.

Olechnowicz zapowiedział też nowelizację strategii w części dotyczącej wydobycia, co ma nastąpić w czerwcu 2010 r.

"Formalnie więc do tego czasu obowiązuje plan, że w 2012 r. będziemy wydobywać milion ton ropy rocznie. Ale wszystko wskazuje na to, że na skutek kryzysu realizacja tego planu może przesunąć się na 2013 r. Chcemy jednak, by poprzednio założone wydobycie 2 mln ton z własnych zasobów osiągnąć w 2015 r. Pracujemy nad koncepcją zwiększenia wydobycia własnego w kolejnych latach" - powiedział prezes Lotosu.

Podkreślił przy tym, że plany te będą realizowane po ostatecznym uzgodnieniu z głównym właścicielem - Skarbem Państwa.

"Zakładam, że już w I kwartale 2010 r., a więc gdy zaczniemy określać strategię dla części wydobywczej, sprawa się wyjaśni, bo na pewno będziemy znać koncepcję sprzedaży akcji Lotosu przez MSP" - skonkludował Olechnowicz.

Według zapowiedzi z września br., Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce sprzedać ok. 13,5% akcji Grupy Lotos inwestorowi branżowemu lub finansowemu związanemu z branżą w ciągu 12 miesięcy. Wybór preferowanego wariantu ma nastąpić najdalej do końca roku.

Obecnie Skarb Państwa ma 63,97% akcji Grupy Lotos (po zwiększeniu udziałów w rozliczeniu transakcji sprzedaży Lotosowi mniejszościowego pakietu Petrobaltiku wcześniej w br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa Lotos rozważa debiut giełdowy Petrobaltiku jesienią 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl