SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Autobusy Polsatu ze specjalnym kanałem i więcej treści w 4K

Grupa Polsat Plus rozpocznie produkcję autobusów wodorowych. Ma się w nich znaleźć darmowy internet 5G i specjalny kanał telewizyjny dla pasażerów. Firma na razie nie planuje specjalnych stacji dla Ukraińców. Abonenci platformy cyfrowej Polsat Box mogą jednak liczyć na dodatkowe kanały i treści VoD w jakości 4K.

Podczas konferencji poświęconej wynikom finansowym Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. strategii i nowych obszarów rozwoju biznesowego zdradził, że nowe pojazdy świetnie mogą sprawdzić się w komunikacji miejskiej.

- To jest produkt, z którego jesteśmy super dumni. Rozpoczynamy produkcję polskiego autobusu wodorowego. Mamy zespół 50 doświadczonych konstruktorów, którzy od podstaw stworzyli konstrukcję autobusu dedykowaną do napędu wodorowego. To jest nasz oryginalny projekt. Ten autobus ma wszystko na dachu: zbiorniki wodoru, butle. Tych zbiorników jest 5. Każda butla ma po 7,5 kg wodoru. Możemy więc zatankować 37,5 kg wodoru. Autobus spala 8,5 kg wodoru na 100 km. Możemy więc przejechać w okolicy 420 km. Średnia trasa autobusu miejskiego to 200-250 km Tego wodoru może więc wystarczyć na dwa dni - wyliczył Stec.

„Własna telewizja produkowana przez Polsat”

Tankowanie autobusu ma zajmować zaledwie 13 minut. Wnętrze pojazdów projektowała włoska firma Torino Design. Prototyp został już zbudowany i znajduje się na testach homologacyjnych w Niemczech. Seryjna produkcja autobusu miała ruszyć w I kwartale 2023 roku, choć ze względu na wojnę na Ukrainie może zostać przesunięta na II kwartał przyszłego roku. Grupa Polsat Plus chce produkować około 100 autobusów rocznie. - Mamy tam ekrany. Będzie własna telewizja produkowana przez Polsat. Dlaczego? Bo musi być obrazkowa i z napisami, aby nie przeszkadzać pasażerom. W każdym autobusie zainstalowane jest 5G, które będzie dostępne dla użytkowników tego pojazdu za darmo - zdradził Stec.

Podobne kanały z krótkimi treściami wideo i tekstowymi są już obecne m.in. w warszawskiej komunikacji miejskiej. Samorządy często wykorzystują takie monitory do informowania pasażerów o obecnych obostrzeniach związanych z koronawirusem, a ostatnio wyświetlają też informacje dla uchodźców z Ukrainy.

Grupa już sama korzysta z samochodów wodorowych. - Zaczynamy od siebie. Mamy we flocie 100 takich samochodów. To Toyota Mirai drugiej generacji. Flagowy model Toyoty zbudowany na podwoziu flagowym - jak Toyota mówi - Lexusa LS, więc bardzo ekskluzywny. Mamy też Hyundaia Nexo i on jest w wersji bardziej SUV. Użytkujemy 100 takich samochodów na co dzień - zwrócił uwagę Stec.

Bez specjalnych kanałów dla Ukraińców

Menadżerowie Polsatu odpowiadali też na pytania dziennikarzy dotyczące m.in. wojny na Ukrainie. - Podjęliśmy szereg działań mających na celu pomóc w zaistniałej sytuacji. Fundacja Polsat ruszyła ze zbiórką dla dzieci ukraińskich. Ta zbiórka jest komunikowana i kontynuowana. Dość dużo środków finansowych przychodzi. Rozważamy charytatywny blok reklamowy niebawem - stwierdził Stanisław Janowski, prezes Telewizji Polsat. Będą kanały lub treści na żądanie dla Ukraińców? - Na dzień dzisiejszy nie rozważamy takich projektów - odpowiedział Janowski. Wiceprezes Stec podkreślił, że w ofercie Polsat Box są dostępne stacje Ukraina24 i Freedom. Treści dla ukraińskich dzieci zaoferował m.in. kanał TVP ABC2 i serwis streamingowy Canal+ online.

Przedstawiciele Polsatu nie chcieli zdradzić kiedy i w jakiej formie może zostać reaktywowany płatny pakiet TV Mobilna, nadawany w ramach MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. Polsat Box obecnie wygasza usługę, choć spółka INFO-TV-FM wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę oferty programowej. -  W związku z rozpoczynającą się wkrótce zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej przestajemy świadczyć usługę TV Mobilna - co ważne - w obecnym kształcie. Usługa będzie wyłączana stopniowo, zgodnie z ogólnopolskim harmonogramem przejścia na nowy standard. Jeśli będziemy mieli coś więcej do powiedzenia na temat zmian w tych ofertach, będziemy na bieżąco informować - stwierdzili.

Więcej treści w 4K

Podczas konferencji padło też pytanie o wprowadzony latem ub.r. dekoder Polsat Box 4K.  - Polsat Box 4K został bardzo dobrze przyjęty. Mamy bardzo dobre recenzje, jeśli chodzi o ten dekoder, a nad zwiększeniem oferty w 4K pracujemy bardzo intensywnie - zapowiedział Stec.

Wśród kanałów dostarczanych przez Polsat Box znajdują się 4 pozycje umożliwiające oglądanie ulubionych treści w jakości 4K: Eleven Sports 1 4K  (dostępny w pakiecie Eleven Sports w TV satelitarnej i IPTV oraz pakietach Sport i Eleven Sports w TV internetowej, a także w serwisie Polsat Box Go),  Insight TV UHD  (dostępny od pakietu podstawowego S w TV satelitarnej i IPTV oraz od pakietu podstawowego Wygodnego w TV internetowej), Fashion TV 4K (kanał ogólnodostępny w telewizji satelitarnej), NASA TV UHD  (kanał ogólnodostępny w telewizji satelitarnej).  Abonenci Polsat Box mają również dostęp do płatnych materiałów VoD w jakości 4K w serwisie Polsat Box Go. Mogą je oglądać zarówno w aplikacji w dekoderze Polsat Box 4K Lite, jak i m.in. na urządzeniach mobilnych.

W czwartym kwartale ub.r. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 0,5 proc. do 3,265 mld zł i zysku netto z 333,7 do 326,7 mln zł. W całym roku dzięki sprzedaży Polkomtel Infrastruktury osiągnęła rekordowe 4,414 mld zł zysku netto. Na koniec ub.r. firma miała 6,12 mln klientów abonamentowych, płacili średnio ok. 5 proc. więcej niż przed rokiem.

Dołącz do dyskusji: Autobusy Polsatu ze specjalnym kanałem i więcej treści w 4K

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Autobus na gaz/ wodór to jeszcze rozumiem, inwestowanie w elektryki to patologia, ładowarka kilka mln kosztuje i czas ładowania min 2h.
Autobus ma jeździć a nie stać pod prądem.
odpowiedź
User
Romero
Autobusy elektryczne tak naprawdę są na węgiel, bo niby skąd ten prąd !?
odpowiedź
User
Jaaa
Czyli Trudne sprawy, Dlaczego ja i inne tego rodzaju śmieci wraz z reklamami będą teraz nawet w autobusach?
odpowiedź