SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Pracuj bez wzrostu w Polsce. Na Ukrainie znów zysk

W ub.r. Grupa Pracuj przy wzroście przychodów o 19 proc. zarobiła na czysto 187,7 mln zł. Mocno w górę zwiększyły się jej wyniki na Ukrainie i w Niemczech, natomiast w Polsce wpływy minimalnie zmalały.

fot. materiały prasowe Grupy Pracujfot. materiały prasowe Grupy Pracuj

W Polsce całoroczne przychody Grupy Pracuj zmniejszyły się z 510,02 do 509,8 mln zł, a zysk operacyjny poszedł w górę z 250,65 do 268,51 mln zł. Liczba projektów rekrutacyjnych w serwisie Pracuj.pl zmniejszyła się o 10,8 proc. do 491 tys., za to średnia cena podskoczyła o 9,6 proc. do 898 zł. Witryna miała ponad 59 tys. aktywnych klientów.

- W 2023 roku swoją premierę miała nowa odsłona Pracuj.pl - Pracuj 3.0. Rozwój serwisu oparty jest na danych oraz wykorzystaniu rozwiązań AI, co jest wartością dodaną zarówno dla użytkowników, jak i pracodawców. Algorytmy wspierają lepsze dopasowanie ofert pracy do umiejętności kandydatów. Dziś ponad połowa aplikacji kandydatów, składana w odpowiedzi na oferty w serwisie Pracuj.pl, jest wysyłana dzięki systemowi rekomendacji sztucznej inteligencji - opisuje w komunikacie prasowym Rafał Nachyna, dyrektor operacyjny Grupy Pracuj.

- W minionym roku w serwisie Pracuj.pl została również odświeżona i przebudowana oferta produktowa. Zaoferowaliśmy klientom nowe, innowacyjne dodatki oraz rozbudowane pakiety dla wszystkich kanałów sprzedaży, które pozwalają nam między innymi osiągać wyższe średnie ceny projektów rekrutacyjnych - dodaje.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Z kolei z oferowanego przez firmę w modelu SaaS systemu  eRecruiter na koniec ub.r. korzystało 1 970 firm, po wzroście rok do roku o 8,5 proc. - eRecruiter w 2023 roku podążał za trendami HR Tech SaaS i między innymi udostępnił klientom platformę HR Workflows, która umożliwia integrację wszystkich procesów HR w jednym miejscu, przez co wspiera ich automatyzację. Rozpoczęliśmy również sprzedaż modułu preboarding, poszerzając tym samym stopniowo obszar działania eRecruitera o usługi i moduły z zakresu post-hire - wylicza Rafał Nachyna.

Wzrosty w Niemczech i na Ukrainie

W Niemczech, gdzie Grupa Pracuj w połowie 2022 roku za 118 mln euro przejęła grupę softgarden, wpływy poszły w górę z 75,01 do 176,07 mln zł, a zysk operacyjny - z 2,5 do 6,09 mln zł. Na koniec ub.r. z usług softgarden oferowanych w modelu SaaS aktywnie korzystało 1 630 firm, o 13 proc. więcej niż rok wcześniej.

Z kolei na rynku ukraińskim Grupa Pracuj osiągnęła wzrost przychodów z 26,13 do 41,81 mln zł i wyniku operacyjnego z 6,99 mln zł straty do 7,19 mln zł zysku. Liczba ofert pracy zamieszczonych w serwisie Robota.ua poszła w górę o 77,2 proc. do 984 tys., z czego płatnych projektów rekrutacyjnych - o 69 proc. do 497 tys.

- Pomimo działalności w bardzo trudnych warunkach, zespół Robota.ua umocnił pozycję rynkową serwisu, który w minionym roku został największym serwisem rekrutacyjnym w Ukrainie pod względem liczby publikowanych ogłoszeń o pracę - podkreśla Rafał Nachyna.

Na poziomie operacyjnym zysk Grupy Pracuj zwiększył się w ub.r. z 246,17 do 281,79 mln zł. Natomiast przy wzroście kosztów finansowych z 30,87 do 65,21 mln zł i spadku kwoty zapłaconego podatku dochodowego z 56,3 do 43,99 mln zł

W połowie marca Grupa Praduj zapowiedziała, że jej jednostkowa i skonsolidowana rentowność netto za ub.r. zmaleje o ok. 23,9 mln zł wskutek obniżenia wyceny amerykańskiej spółki zależnej Beamery.

Grupa Pracuj spodziewa się jednocyfrowego wzrostu w 2024 r.

- Bardzo dobre rezultaty 2023 roku są potwierdzeniem skuteczności naszej strategii rozwoju opartej o organiczny wzrost sprzedaży w serwisach rekrutacyjnych przy rosnącym udziale przychodów z usług świadczonych w modelu SaaS - podkreśla Przemysław Gacek, prezes i główny akcjonariusz Grupy Pracuj.

- W tym roku spodziewamy się stabilnego, jednocyfrowego wzrostu liczby projektów rekrutacyjnych publikowanych w naszych serwisach oraz dalszego, konsekwentnego wzrostu liczby klientów korzystających z systemów oferowanych w modelu subskrypcyjnym. Sądzimy, że powinno się to przełożyć na dwucyfrowe tempo wzrostu powtarzalnych przychodów w obszarze HR Tech SaaS - dodaje.

Grupa Pracuj: kurs akcji w górę

W czwartek krótko przed godz. 10, już po publikacji wyników z całego ub.r., akcje Grupy Pracuj drożały o 2,1 proc. do 66,40 zł. Przy takim kursie kapitalizacja spółki wynosi 4,53 mld zł. Przez minione 12 miesięcy kurs urósł o prawie 29 proc.

Dołącz do dyskusji: Grupa Pracuj bez wzrostu w Polsce. Na Ukrainie znów zysk

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl