SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa PZU z 1,25 mld zł zysku netto. Chce zmienić strategię

W pierwszym kwartale br. zysk netto grupy kapitałowej PZU przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej sięgnął 1,25 mld zł, o 104 mln zł więcej niż rok wcześniej. Firma chce zmienić swoją strukturę oraz przygotowuje nową strategię, ma ją ogłosić w czwartym kwartale br.

Siedziba PZU, fot. FOTON/PAPSiedziba PZU, fot. FOTON/PAP

Jak dodano w raporcie, wynik finansowy netto Grupy PZU za pierwszy kwartał br. "wyniósł 2 885 mln zł i był wyższy o 12,2 proc. od wyniku netto za analogiczny okres roku poprzedniego". "Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 1 254 mln zł wobec 1 150 mln zł w 2023 roku (wzrost o 104 mln zł)" - zaznaczono.

Wskaźnik aROE przypadający jednostce dominującej za okres od 1 stycznia do 31 marca 2024 roku wyniósł 17,1 proc., co oznacza spadek o 1,7 p.p. wobec osiągniętego w analogicznym okresie poprzedniego roku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wynik PZU z usług ubezpieczenia w I kwartale br. sięgnął 787 mln zł (856 mln zł w I kw. 2023 r.), wynik z prowizji i opłat sięgnął 912 mln zł (909 mln zł rok wcześniej), a na działalności inwestycyjnej spółka zarobiła prawie 7,2 mld zł (w stosunku do 6,72 mld zł rok wcześniej).

Zysk brutto spółki wyniósł 3,77 mld zł (rok wcześniej było to blisko 3,42 mld zł). PZU podał, że składki ubezpieczeniowe przypisane brutto w I kw. sięgnęły 4,9 mld zł (4,44 mld zł w I kw. 2023 r.), a wynik techniczny ubezpieczeń majątkowych i osobowych wzrósł do 375 mln zł z 268 mln zł w I kw. ub.r.

Grupa PZU chce mieć nową strukturę i strategię

Zarząd PZU, stojący na czele całej grupy kapitałowej, działa w nowym składzie od 12 kwietnia. Firma w komunikacie przypomniała, że w ciągu ostatniego miesiąca zmieniono składy rad nadzorczych i zarządów jej kluczowych spółek zależnych, w tym PZU Życie, TUW PZUW, TFI PZU, PZU Zdrowie, a także w należących do Grupy Link4 oraz w Banku Pekao i Alior Banku.

- W ciągu tego krótkiego czasu skoncentrowaliśmy się na pracach nad nowym modelem organizacyjnym oraz profesjonalizacji kadry zarządzającej, zarówno w przypadku organów spółek zależnych, jak i kierowniczych stanowisk menedżerskich w centrali. Struktura grupy jest bardzo skomplikowana i nie odpowiada obecnym wyzwaniom, jakie stoją przed nami. Będziemy ją zmieniać, aby bardziej efektywnie zarządzać obszarami biznesowymi - opisał w komunikacie Artur Olech, pełniący obowiązki prezesa PZU.

Podał, że w najbliższych miesiącach priorytetem będzie wzmocnienie fundamentów biznesu ubezpieczeniowego. - Najważniejszymi wyzwaniami są tu odwrócenie negatywnego trendu i poprawa rentowności ubezpieczeń komunikacyjnych oraz sprawności operacyjnej w filarze zdrowia, znalezienie nowych obszarów wzrostu biznesu majątkowego, zdynamizowanie ubezpieczeń na życie" - powiedział Olech.

Zapowiedział, że PZU będzie maksymalizować efekty synergii w ramach grupy w zakresie dystrybucji, kosztów i zakupów, wspólnych procesów wsparcia.

Nowa strategia grupy PZU ma zostać ogłoszona w IV kwartale wraz z ostatecznym modelem operacyjnym.

Dołącz do dyskusji: Grupa PZU z 1,25 mld zł zysku netto. Chce zmienić strategię

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl