SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa TP z Alcatel-Lucent i Hawe - koniec cyfrowego wykluczenia Polski Wschodniej?

Z inicjatywy Grupy TP, Alcatel-Lucent oraz Hawe S.A. podpisano porozumienie o współpracy, którego celem będzie rozwijanie szerokopasmowej infrastruktury teleinformatycznej w Polsce.

Grupa TP z Alcatel-Lucent i Hawe - koniec cyfrowego wykluczenia Polski Wschodniej?

Strony porozumienia chcą wspierać przedstawicieli samorządów terytorialnych w planowaniu i realizacji inwestycji związanych z infrastrukturą telekomunikacyjną, finansowanych w 100 proc. ze środków publicznych, w tym w 85 proc. z funduszy UE.

Porozumienie ma przyczynić się do możliwie szybkiej realizacji założeń Europejskiej Agendy Cyfrowej, w tym likwidacji tzw. zjawiska wykluczenia cyfrowego na terenach Polski Wschodniej.

Europejska Agenda Cyfrowa przewiduje, że do 2013 roku wszyscy obywatele UE powinni mieć zapewniony dostęp do szybkiego internetu. a w perspektywie kolejnych 7 lat, do 2020 roku, każde gospodarstwo domowe powinno dysponować łączem o przepustowości co najmniej 30 Mb/s.

W ramach funduszy unijnych, Polsce przyznano prawie 1,5 mld euro na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w latach 2007-2013, w tym 300 mln euro na realizację programu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej" – największego projektu teleinformatycznego w Europie. Z tej puli środków wykorzystano dotychczas niewielką część.

Priorytetowym zadaniem porozumienia jest opracowanie modelu wykorzystania funduszy UE i wdrożenia teleinformatycznych projektów szerokopasmowych. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu budowy i eksploatacji sieci telekomunikacyjnych w województwach Polski Wschodniej oraz w wybranych pozostałych regionach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa TP z Alcatel-Lucent i Hawe - koniec cyfrowego wykluczenia Polski Wschodniej?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl