SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Żywiec zamknie browar w Cieszynie, jeśli nie znajdzie inwestora

Grupa Żywiec poinformowała w czwartkowym oświadczeniu, że z powodu obecnej sytuacji finansowej rozważa zamknięcie zabytkowego Browaru Zamkowego w Cieszynie. Do marca 2021 roku będzie szukać dla niego inwestora. Chcą jej w tym pomóc władze Cieszyna.

Browar Zamkowy Cieszyn, fot. FacebookArticle

W czwartek Grupa Żywiec podała w wydanym oświadczeniu, że poinformowała pracowników Browaru Zamkowego Cieszyn (istnieje od 174 lat) o zamiarze jego zamknięcia do końca pierwszego kwartału 2021, jeśli do tego czasu nie znajdzie się nabywca zainteresowany przejęciem spółki od Grupy Żywiec. "Aktywnie działamy w kierunku sprzedaży i jest naszym priorytetem aby do takiej transakcji doprowadzić" - informuje Grupa Żywiec.

Firma wyjaśnia, że jest to podyktowane przeciwnościami rynkowymi wzmocnionymi dodatkowo przez pandemię. "Segment piw rzemieślniczych, w którym działa browar został dotknięty przez związane z pandemią ograniczenie sprzedaży w gastronomii oraz zmianę zainteresowań konsumentów ze specjalności w kierunku dużych, znanych marek. Dodatkowo przy narastających wyzwaniach rynkowych związanych z malejącą rentownością rynku piwa oraz wzrostem udziału mniej rentownych kanałów sprzedaży, Grupa Żywiec musi znacząco poprawić pozycję konkurencyjną. Oznacza to że musimy skoncentrować wszystkie zasoby na kluczowych obszarach i segmentach wzrostu, rezygnując z części aktywów, którym nie bylibyśmy w stanie zapewnić niezbędnych inwestycji w przyszłości" - informuje spółka. Zapewnia, że cały proces będzie prowadzić "z pełnym szacunkiem i w dialogu z pracownikami i związkami zawodowymi".

Przeciwne zamknięciu Browaru Zamkowego są władze Cieszyna. Burmistrzyni miasta Gabriela Staszkiewicz zapowiedziała, że nie pozostawi tej informacji bez reakcji.

 "Nie ukrywam, że ta decyzja jest dla nas zaskoczeniem. Nie mieliśmy świadomości, że w aż tak trudnej sytuacji jest Grupa Żywiec. Czekamy na więcej szczegółów. Decyzja, jak i tłumaczenia, które otrzymaliśmy, są dla nas niejasne. Zapewniam, że nie zostawimy tej informacji bez reakcji" - poinformowała na Facebooku.

Oświadczenie Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz w sprawie planów zamknięcia Browar Zamkowy Cieszyn przez...

Opublikowany przez Miasto Cieszyn Czwartek, 24 września 2020

Browar Zamkowy w Cieszynie istnieje od 1846. Dawniej w jego miejscu była rezydencja należąca do Habsburgów. Jest to najstarszy polski browar, w którym piwo warzy się metodami tradycyjnymi, przy użyciu otwartych kadzi fermentacyjnych. Tu powstaje piwo Cieszyńskie, Brackie i Żywiec Porter.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa Żywiec zamknie browar w Cieszynie, jeśli nie znajdzie inwestora

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anonim
To jest największy kryzys w 2020 roku. Rak, jakim jest Kampania Piwowarska!
odpowiedź
User
mike
Pozostanie im tylko fabryka szczyn i popłuczyn w Żywcu. Ciekawe też co zrobią z Namysłowem - ostatnim korporacyjnym piwem które nie smakuje jak szczyny.
odpowiedź
User
#zostawcieCieszyn
Browar, który przetrwał dwie wojny, komunę, lata 90-te ma zostać zamknięty jedną decyzją jakiegoś speca od Excela?
Przysięgam, że jak tylko dojdzie do likwidacji browaru w Cieszynie, podkreślam BROWARU to nigdy więcej Żywca.
Chce się RZ!
odpowiedź