SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Naczelny Radia ZET o wykluczeniu Brauna z debaty: nie ma miejsca na mowę nienawiści

- W naszych programach nie ma miejsca na mowę nienawiści, która wielokrotnie w historii przyczyniała się do tragicznych zdarzeń - skomentował redaktor naczelny i dyrektor programowy Radia ZET Michał Celeda, po tym jak Andrzej Stankiewicz wykluczył Grzegorza Braun z debaty kandydatów na prezydenta Rzeszowa.

Article

Druga debata kandydatów na prezydenta Rzeszowa odbyła się w niedzielę przed południem w specjalnym wydaniu programu „7. Dzień Tygodnia” emitowanym w Radiu ZET i Onecie. W trakcie dyskusji poseł Konfederacji Grzegorz Braun zapowiedział, że jako włodarz miasta nie pozwoli na organizację parady równości. - Nie będzie przyzwolenia na promocję dewiacji - uzasadnił.

Andrzej Stankiewicz ostrzegł go, żeby nie używał mowy nienawiści. Niedługo potem Grzegorz Braun stwierdził, że „kiedy przyjdzie jesień, a może szybciej, i szkolony psychopata Niedzielski ogłosi kolejną falę pandemii”.

Wtedy Stankiewicz wykluczył go z debaty. - Nie pozwolę używać takich sformułowań w moich programie, bardzo panu dziękuję za udział - wyjaśnił.

Komitet wyborczy Grzegorza Brauna wyraził oburzenie na zachowanie dziennikarza. - Prowadzący miał czelność pouczać i upominać, a ostatecznie arbitralnie wykluczyć z debaty pana Grzegorza Brauna - posła na Sejm RP i kandydata na ważny urząd publiczny, odwołując się do skrajnie subiektywnie pojmowanego i nigdzie niezdefiniowanego pojęcia „mowy nienawiści” - uzasadnił.

Naczelny Radia ZET komentuje wyrzucenie Grzegorza Brauna

W poniedziałek do sytuacji w trakcie debaty odniósł się w oświadczeniu Michał Celeda, redaktor naczelny i dyrektor programowy Radia ZET. - Radio ZET zawsze szanowało i szanuje wolność poglądów, a także wypowiedzi zapraszanych gości. Tak samo, jak zawsze dba o standardy i kulturę rozmowy, opartej na szacunku do drugiej osoby i jej poglądów. Ponadto, swoim dziennikarzom gwarantuje niezależność i wolną przestrzeń publicystyczną - podkreślił.

- W naszych programach nie ma miejsca na mowę nienawiści, która wielokrotnie w historii przyczyniała się do tragicznych zdarzeń - zaznaczył.

Michał Celeda zwrócił uwagę, że stacja przestrzega przepisów Ustawy o radiofonii i telewizji, które „wprost mówią o tym, że audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość”.

Celeda jest redaktorem naczelnym Radia ZET od wiosny 2019 roku, a dyrektorem programowym - od połowy 2018 roku.

Według badania Radio Track od lutego do kwietnia br. Radio ZET miało 12,2 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 13 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Naczelny Radia ZET o wykluczeniu Brauna z debaty: nie ma miejsca na mowę nienawiści

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
takietam
Cóz skoro słowo dewiacja jest agresywne? no comment
odpowiedź
User
Stefan
Krótko - Andrzej Cenzor Stankiewicz. Braun pojechał za daleko, ale wywalanie z debaty to jest bardzo słabe.
odpowiedź
User
Jarek
Słaby jest Braun
odpowiedź