SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grzegorz Hajdarowicz sprzedaje "Przekrój", Knap rezygnuje

Fundacja “Przekrój”, która miała przejąć wydawanie „Przekroju” nie powstanie, a tworzący ją Jarosław Knap odchodzi z Gremi Media. Grzegorz Hajdarowicz znalazł bowiem wydawnictwo, które jest zainteresowane odkupieniem tytułu.

Grzegorz Hajdarowicz sprzedaje

- Gremi Media  sp. z o. o. informuje, że w związku z poważnym zainteresowaniem ze strony inwestora  wstrzymane zostają prace nad powołaniem Fundacji „Przekrój”. Obecnie prowadzone rozmowy dają szansę  magazynowi „Przekrój” na rozwój w innym wydawnictwie - napisano w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl. Spółka podała, że rozmowy z inwestorem są zaawansowane, ale więcej szczegółów na jego temat nie chciała się ujawnić.

Decyzja o tym, że Wydawnictwo “Przekrój” nie przekaże Fundacji praw do wydawania tytułu zapadła w poniedziałek. - Dowiedziałem się o tym na dwie godziny przed powołaniem Fundacji - mówi Wirtualnemedia.pl Jarosław Knap, członek rady nadzorczej Gremi Media, który odpowiadał za stworzenie nowej koncepcji dla magazynu.

Według przygotowanego przez niego projektu, nowy “Przekrój” miał stać się “gazetą dla ludzi myślących, pismem dla inteligentów” promującym kulturę i naukę, analizującym to, co dzieje się w społeczeństwie oraz promującym młodych twórców i naukowców. W magazynie planowano publikować reportaże, wywiady, fotoreportaże i felietony. Tytuł miał z tygodnika stać się miesięcznikiem i zwiększyć objętość . Fundacja “Przekrój” miała działać w Krakowie, a miesięcznik miał się utrzymywać głównie z dotacji i subwencji.

- Bardzo przepraszam wszystkich, którzy zaangażowali się w misję tworzenia “Przekroju”. Zarówno fundatorów, środowiska nauki i kultury jak i dziennikarzy i publicystów - napisał Knap w swoim oświadczeniu. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl poinformował też, że w związku z zaistniałą sytuację złoży rezygnację z zasiadania w radach nadzorczych wszystkich czterech spółek Grupy Gremi, w tym w radzie nadzorczej Gremi Media.

Obecna redakcja “Przekroju” kierowana przez Marcina Prokopa i Zuzannę Ziomecką ma tworzyć tygodnik tylko do końca miesiąca. Ostatni numer przygotowany przez ten zespół ukaże się 30 września br.

„Przekrój” zaczął się ukazywać w 1945 roku w Krakowie. Założyciel pisma, Marian Eile, był jego redaktorem naczelnym aż przez 24 lata. „Przekrój” święcił największe triumfy w latach siedemdziesiątych, kiedy jego szefem był Mieczysław Czuma (łącznie przez prawie 28 lat). Zdarzało się wtedy, że nakład magazynu osiągał milion egzemplarz

Grzegorz Hajdarowicz właścicielem “Przekroju” został w 2009 roku, wcześniej przez dziewięć lat tytuł należał do Edipresse Polska. Warto wspomnieć, że od 2000 roku “Przekrój” miał już ponad 11 redaktorów naczelnych i kilka razy zmieniał swoją koncepcję wydawniczą.

Z danych ZKDP wynika, że średnia sprzedaż ogółem tygodnika w I półroczu br. wyniosła 17 960 egz. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grzegorz Hajdarowicz sprzedaje "Przekrój", Knap rezygnuje

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rh minus
Czy jest to inwestor z Kataru?
odpowiedź
User
rh minus
I jeszcze jedno: ci, którzy uwierzyli w fundację, łapka górę, proszę.
odpowiedź
User
ekspert
hajdarowicz - geniusz z Brazylii ...
odpowiedź