SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grzegorz Hajdarowicz zmienia plan: Presspublica wejdzie na giełdę, KCI przejmie Gremi Media

Po fiasku przejęcia Presspubliki poprzez emisję nowych akcji Gremi Media, holding Grzegorza Hajdarowicza ogłosił nowy plan wprowadzenia swoich aktywów medialnych na giełdę: spółką giełdową stanie się Presspublica, natomiast Gremi Media zostanie przejęta przez KCI (obie firmy są już notowane na giełdzie).

Grzegorz Hajdarowicz, prezes KCIArticle

Wiosną br. Grzegorz Hajdarowicz zapowiedział, że wprowadzi swoje aktywa medialne na giełdę. Chodzi przede wszystkim o firmę Presspublika, do której należą w całości spółki Gremi Business Communication (wydawca „Rzeczpospolitej”, „Parkietu”, „Sukcesu” i „Bloomberg Businessweek”) i Uważam Rze oraz częściowe udziały w spółkach e-Kiosk, ComPress, Kancelaria RP i MM Conferences.

Początkowo Presspublika miała zostać kupiona przez notowaną na giełdzie Gremi Media, której udziałowcy na walnym zgromadzeniu na początku lipca zdecydowali o wyemitowaniu w tym celu nowych akcji o wartości 200,2 mln zł dla firm KCI i Gremi w zamian za 48,1 proc. udziałów Presspubliki, co podniosłoby kapitał Gremi Media 19-krotnie. Zaprotestowało przeciw temu dwóch mniejszościowych akcjonariuszy, którzy złożyli wniosek sądowy o uchylenie tych uchwał, a sąd w ramach zabezpieczenia roszczenia tymczasowo wstrzymał ich realizację. W miniony czwartek Gremi Media poinformowała, że z uwagi na ryzyko przedłużenia się procesu w ogóle rezygnuje z tej operacji.

W piątek Gremi Media ogłosiła kolejny plan wprowadzenia na giełdę zasobów medialnych Grupy Gremi. Spółką giełdową zostanie sama Presspublica, obecnie funkcjonująca jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. - W najbliższym czasie Spółka podejmie wszelkie czynności prawne oraz faktyczne w celu realizacji zasygnalizowanych zamierzeń. W szczególności ustali precyzyjne warunki oraz zasady IPO, a także zainicjuje na poziomie Presspubliki właściwe działania korporacyjne dające formalne podstawy do przeprowadzenia IPO oraz rozpocznie proces opracowania niezbędnych dokumentów informacyjnych - poinformowano w komunikacie giełdowym. Nie podano przy tym, na kiedy planowany jest debiut giełdowy firmy.

Gremi Media jest większościowym udziałowcem Presspubliki: ma 6 832 jej udziałów stanowiących 60,51 proc. kapitału zakładowego i uprawniających do 71,76 proc. głosów na zgromadzeniach wspólników. Pozostałe udziały są w posiadaniu samej Presspubliki jako udziały własne. W czerwcu br. wartość całej firmy oszacowano na 252 mln zł, przez niecałe pierwsze pięć miesięcy br. zanotowała 234,98 mln zł przychodów netto i 1,19 mln zł straty netto (zobacz szczegóły).

Z kolei sama Gremi Media zostanie przejęta przez KCI, inną spółkę z holdingu Grzegorza Hajdarowicza działającą m.in. w branży nieruchomości. Nastąpi to poprzez przeniesienie do niej całego majątku Gremi Media w zamian za jej nowo wyemitowane akcje dla dotychczasowych akcjonariuszy przejmowanej firmy.

We wspólnym komunikacie giełdowym obu spółek stwierdzono, że pozwoli to uniknąć w sytuacji, w której do grupy kapitałowej KCI należałyby dwie firmy z sektora mediowego: Gremi Media i Presspublica. - Celem połączenia spółek KCI oraz Gremi Media będzie konsolidacja i ograniczenie liczby podmiotów w grupie kapitałowej KCI, doprowadzenie do powstania podmiotu gospodarczego zapewniającego konsolidację składników majątku (w tym większości udziałów w Presspublica w jednym podmiocie, tj. w KCI), obniżenie kosztów działalności omawianej grupy kapitałowej, lepsza alokacja środków pieniężnych oraz bardziej racjonalne przepływy finansowe pomiędzy podmiotami grupy tj. KCI oraz Gremi Media - wyliczyły firmy w komunikacie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grzegorz Hajdarowicz zmienia plan: Presspublica wejdzie na giełdę, KCI przejmie Gremi Media

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Czyżby kasa świeciła pustkami i trzeba korporacyjne mieszanie robić tak, żeby już nikt nie wiedział o co chodzi w strukturze firm?
odpowiedź
User
olo
Ponoć wg Hajdara przelewanie z pustego w próżne ma przynieść sporo dodatkowej kasy... zobaczymy :):):)
odpowiedź
User
nioa
Przestanie PełO łozyć Hjadarowi i okaże się, że król jest nagi !
odpowiedź