SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grzegorz Hlebowicz nowym przewodniczącym rady programowej Polskiego Radia. Spór o diety nadal nierozstrzygnięty

Podczas ostatniego posiedzenia rady programowej Polskiego Radia wybrano jej nowego przewodniczącego - do tej pory członka rady - Grzegorza Hlebowicza. Zastąpi on Mirosława Wąsika, który zrezygnował z pełnionej funkcji. Spór o wypłacanie diet członkom rady programowej nadal nie został rozstrzygnięty.

fot. polskie radio Article

Podczas piątkowego posiedzenia rady programowej Polskiego Radia wybrano jej nowego przewodniczącego - do tej pory członka rady - Grzegorza Hlebowicza. Zastąpi on Mirosława Wąsika, który zrezygnował z pełnionej funkcji.

Hlebowicz jest radnym warszawskiego Żoliborza wybranym z listy Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej był wiceburmistrzem tej dzielnicy.

Rada programowa to ciało doradcze Polskiego Radia

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o chęci rezygnacji Mirosława Wąsika z funkcji szefa rady programowej Polskiego Radia, co potwierdził w rozmowie z nami. Jako powód podał spór z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską. W ostatnim czasie prawnicy rozgłośni na jej polecenie mieli analizować kwestię wypłaty diet dla członków rady. Przez czas analizy zarząd spółki miał także podjąć decyzję o wstrzymaniu wypłat diet. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chodzi o pobieranie diet za każde posiedzenie, a nie raz w miesiącu.

O spór związany z wypłatą diet członków rady pytaliśmy Jana Ordyńskiego, jej wiceprzewodniczącego. - Według pani prezes powinniśmy pobierać dietę raz w miesiącu, a nie przy każdym posiedzeniu - tłumaczył.

Na ten fakt zwraca nam uwagę również Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, który przypomina, że "zgodnie z uchwałą RMN członkowie powinni pobierać dietę miesięczną za udział, w co najmniej jednym posiedzeniu rady w danym miesiącu, a nie za każde posiedzenie". Uchwała RMN wskazuje, że przewodniczący ma prawo do diety rzędu 500 zł, a członek – 338 zł.

Polskie Radio ma teraz analizować tę sytuację pod względem prawnym. Jan Ordyński oraz Janina Jankowska (zastępczyni przewodniczącego rady programowej PR) zapowiadali, że w związku z tą sytuacją w akcie protestu zrezygnują z pełnionych funkcji. Kwestią ich ewentualnej rezygnacji rada ma zajmować się ponownie na najbliższym posiedzeniu.

Do końca września rada programowa miała zapoznać się z ramówką Trójki, na razie nie przedstawiono jej żadnych szczegółów.

Mirosław Wąsik chciał już raz zrezygnować z funkcji przewodniczącego. Na początku czerwca br. jego wniosek został jednak odrzucony głosami pozostałych członków.

Rada programowa to ciało doradcze Polskiego Radia i liczy 15 członków - 10 wskazują ugrupowania parlamentarne, pięciu wybiera Rada Mediów Narodowych.

W 2019 roku Polskie Radio osiągnęło 316,11 mln zł przychodów, o 6,07 proc. mniej niż rok wcześniej, oraz 10,44 mln zł straty netto (wobec 15,3 mln zysku netto w 2018 roku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grzegorz Hlebowicz nowym przewodniczącym rady programowej Polskiego Radia. Spór o diety nadal nierozstrzygnięty

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol
Jaki spór? Przecież regulamin jest jasny. Jedna miesięczna dieta za udział w co najmniej jednym posiedzeniu w miesiącu.
14 2
odpowiedź
User
Mamona
Na stołkach się kłócą, a za mikrofonem amatorzy, szczególnie w tygodniu w paśmie porannym i popołudniowym. Oddajcienam naszych Redaktorów
29 0
odpowiedź
User
widz555
To nie prawda, że w PiS nie ma fachowców. PiS to partia ludzi renesansu.
19 0
odpowiedź