SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grzegorz Kossakowski prezesem Eurozetu

Stanowisko prezesa Eurozetu objął Grzegorz Kossakowski, w przeszłości m.in. członek zarządu Agory. W zarządzie Eurozetu pozostają Ewa Rosiewicz i Tomasz Zakrzewski.

Grzegorz KossakowskiGrzegorz Kossakowski

W komunikacie Eurozetu podano, że o powołaniu Grzegorza Kossakowskiego na funkcję prezesa Eurozetu zdecudowała spółka SFS Ventures, która od trzech lat ma 60 proc. udziałów nadawcy.

Pozostałe 40 proc. udziałów Eurozetu należy do Agory, która zapłaciła za ten pakiet 130 mln zł.

Ewa Rosiewicz prezesem Eurozetu została we wrześniu 2020 roku, po tym jak z firmą pożegnał się Andrzej Matuszyński (zarządzał nią przez 7 lat). Równocześnie do zarządu powołany został Tomasz Zakrzewski w miejsce Macieja Grubera.

Grzegorz Kossakowski przez 17 lat w Agorze

Grzegorz Kossakowski od lutego 2019 do października 2020 był członkiem rady nadzorczej Eurozetu.

Wcześniej Grzegorz Kossakowski przez 17 lat pracował w Agorze. Od 2009 do września 2017 r. był członkiem zarządu, odpowiadał za segment reklamy zewnętrznej oraz piony finansów i administracji oraz nowych przedsięwzięć. Ponadto zasiadał w radach nadzorczych należących do Agory spółek AMS, Helios, Yieldbird i Stopklatka (w tej ostatniej Agora ma mniejszościowy pakiet akcji).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przedtem, w latach 1996-2000, Kossakowski pracował w firmie doradczej Arthur Andersen w dziale doradztwa inwestycyjnego (Corporate Finance). Realizował tam szereg doradczych projektów inwestycyjnych związanych m.in. z pozyskiwaniem kapitału dla spółek, głównie z sektora mediów i technologii.

Eurozet z dywidendami dla nowych udziałowców

Do Eurozetu należą rozgłośnie Radio ZET, Antyradio, Radio Plus, Meloradio i Chillizet. W 2020 roku grupa kapitałowa Eurozet zanotowała spadek wpływów o 18 proc. do 176,15 mln zł, a dzięki ograniczeniu kosztów o 23 proc. jej zysk netto wzrósł z 27,72 do 29,5 mln zł.

W grudniu ub.r. udziałowcy Eurozetu zdecydowali, że dostaną 40 mln zł dywidendy, z czego 18,15 mln zł z kapitału zapasowego.

UOKiK nie zgodził się na kupno przez Agorę reszty udziałów Eurozetu

Agora zgodnie z umową z SFS Ventures ma tzw. opcję call, czyli prawo do nabycia pozostałych 40 proc. udziałów Eurozetu. Jesienią 2019 roku Agora poinformowała, że zamierza zrealizować tę opcję i złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na transakcję.

Urząd przeprowadził dwuetapowe postępowanie, obejmujące analizę rynków działania obu firm. Na początku stycznia ub.r. prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu. W obszernym uzasadnieniu stwierdzono, że połączone firmy wspólnie z Grupą RMF stworzyłyby duopol z 70-procentowym udziałem w rynku radiowym.

- Decyzja Prezesa UOKiK kompromituje Urząd. Chroni konkurentów Agory, a nie konkurencję. Została podjęta z naruszeniem przepisów prawa oraz procedur administracyjnych - skomentowała Agora i w lutym ub.r. złożyła odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wskazała na „rażące naruszenia przepisów prawa, jakie miały miejsce przy wydaniu tego rozstrzygnięcia”.

W kwietniu Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory napisał list do Margrethe Vestager, unijnej komisarz ds. ochrony konkurencji, w którym skrytykował zablokowanie przez prezesa UOKiK przejęcia przez firmę kontrolnego pakietu Eurozetu. Menedżerowie Agory w maju spotkali się z przedstawicielami Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Agora złożyła do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o rozpatrzenie jej odwołania poza kolejnością. SOKiK się do tego przychylił, pierwsza rozprawa w procesie odbyła się pod koniec listopada.

- W styczniu br. odbyły się rozprawy w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postępowanie jest w toku, na etapie pierwszej instancji, i czekamy na jego zakończenie - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl na początku lutego Nina Graboś, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Agorze.

Orzeczenie wydane przez SOKiK nie będzie prawomocne, każda ze stron będzie mogła odwołać się do Sądu Apelacyjnego.

- Jeżeli wejdziemy w proces sądowy, to może być kwestia nawet kilku lat co do rozstrzygnięcia w tej sprawie - stwierdziła w marcu ub.r. Anna Kryńska-Godlewska, członkini zarządu Agory.

Dołącz do dyskusji: Grzegorz Kossakowski prezesem Eurozetu

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obserwator
Gównoburza za 3... 2... 1...
odpowiedź
User
Zuzanna
Może pora na pożycie sie nieudacznika Czyża z radia?
odpowiedź
User
DrVictór
Wymiana zarządu na ten agorowski to chyba początek szybkiej, ale wyboistej drogi do ujednolicenia marek radiowych ZP, Rock Radia, TOK.FM z Zetką, Melo i Antyradiem.
odpowiedź