SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rzecznik Zygmunta Solorza: Grzegorza Kowalczyka do rady nadzorczej Plus Banku rekomendował szef KNF

Grzegorz Kowalczyk został rekomendowany do rady nadzorczej Plus Banku przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował rzecznik prasowy Zygmunta Solorza, właściciela Plus Banku. O Kowalczyku jest od wtorku głośno, bo według Leszka Czarneckiego pod koniec marca br. zatrudnienie go z dużym wynagrodzeniem w Getin Noble Banku zasugerował szef KNF.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

We wtorek „Gazeta Wyborcza” i „Financial Times” opublikowały teksty o rozmowie Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Noble Banku i Idea Banku, z przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim. Rozmowa odbyła się pod koniec marca br. w siedzibie KNF, Czarnecki nagrał ją na dyktafon mimo urządzeń zagłuszających podsłuchy.

W pewnym momencie rozmowy Marek Chrzanowski zasugerował Leszkowi Czarneckiemu, żeby w którymś w swoich banków zatrudnił wskazanego prawnika, a jego wynagrodzenie powiązał z wynikami finansowymi banku. Dał mu też wizytówkę tej osoby. Według Czarneckiego chodzi o Grzegorza Kowalczyka, a jego wynagrodzenie miało stanowić 1 proc. kapitalizacji Getin Noble Banku, która wynosiła wtedy 1,3 mld zł. Dlatego „GW” w tytule wtorkowego tekstu podkreślono, że według Czarneckiego prawnik miał zarobić przez trzy lata ok. 40 mln zł. Ujawniła też nagranie rozmowy.

W zamian przewodniczący KNF oferował biznesmenowi życzliwe nastawienie do planów restrukturyzacji jego banków oraz złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka.

Leszek Czarnecki zaznaczył, że nie skontaktował się Grzegorzem Kowalczykiem w sprawie zatrudnienia. Natomiast Kowalczyk stwierdził, że jest zaskoczony, że Marek Chrzanowski polecał go do takiej pracy.

Rzecznik Zygmunta Solorza: szef KNF rekomendował Kowalczyka do rady nadzorczej Plus Banku

Dziennikarze szybko zwrócili uwagę, że Grzegorz Kowalczyk od lutego do czerwca ub.r. był członkiem rady nadzorczej państwowej spółki GPW, a w lipcu br. został powołany do rady nadzorczej Plus Banku, którego właścicielem jest Zygmunt Solorz.

Komunikat w tej sprawie wydał Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Solorza (a także Telewizji Polsat). - W celu zapewnienia pełnej transparentności działań banku, właściciel, jak i przedstawiciele rady nadzorczej wyrazili pełną chęć i gotowość do współpracy z urzędem, jakim jest Komisja Nadzoru Finansowego, w tym między innymi poprzez wyznaczenie przez KNF swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej banku. Przewodniczący KNF rekomendował pana Grzegorza Kowalczyka - poinformował.

Zaznaczył, że Kowalczyk został powołany do rady nadzorczej Plus Banku z innymi członkami po wygaśnięciu poprzedniej kadencji rady. - Wszyscy członkowie rady nadzorczej otrzymują takie samo wynagrodzenie, określone przez odpowiednie regulaminy wewnątrzorganizacyjne. Jest ono identyczne z tym, jakie pobierali członkowie rady poprzedniej kadencji. Wynagrodzenie z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej jest jedynym i wyłącznym jakie otrzymuje pan Grzegorz Kowalczyk - dodał.

Plus Bank jest w drugiej dziesiątce banków w Polsce pod względem liczby klientów ogółem - na koniec marca br. miał ich 371,9 tys., wobec 234,3 tys. w połowie ub.r. Na koniec ub.r. aktywa banku wynosiły 2,54 mld zł, z czego 1,75 mld zł stanowiły kredyty i pożyczki, a 514,5 mln zł - papiery wartościowe.

Bank do grudnia 2013 roku działał pod nazwą Invest-Bank. Do grupy kapitałowej Zygmunta Solorza należy od 1999 roku.

Zdecydowanie największa część majątku Zygmunta Solorza to akcje Cyfrowego Polsatu (w skład tej grupy kapitałowej wchodzą m.in. spółka Cyfrowy Polsat, Polkomtel i Telewizja Polsat, a od połowy br. także 66 proc. akcji Netii). Solorz i kontrolowane przez niego podmioty mają 57,34 proc. akcji Cyfrowego Polsatu.

Usługi Plus Banku są oferowane klientom Cyfrowego Polsatu i Plusa w ramach programu rabatowego SmartDom.

W trzech kwartałach br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 7,68 mld zł wpływów ze sprzedaży i 750,7 mln zł zysku netto, a w samym trzecim kwartale - 2,73 mld zł wpływów i 227,1 mln zł zysku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rzecznik Zygmunta Solorza: Grzegorza Kowalczyka do rady nadzorczej Plus Banku rekomendował szef KNF

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zed
Polsat News w ostatnich miesiącach był jakby bardziej przyjazny PiS niż wcześniej. Morawiecki miał miłą i sympatyczną rozmowę w tej stacji ze świeżo pozyskanym Rymanowskim. Ciekawy zbieg okoliczności.
odpowiedź
User
bananowa republika
Ciekawe, bo w prawie nie istnieje coś takiego jak osoba rekomendowana do rady nadzorczej przez szefa KNF.
odpowiedź
User
Ale!
Kowalczyk przyjął metodę obrony „na głupa” i tyle. A pajac z KNFu przelicytował
odpowiedź