SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Guardian Media Group wysyła 100 pracowników na urlopy i tnie pensje. Oszczędności w kryzysie koronawirusa

Koncern Guardian Media Group, wydawca „The Guardian” i „The Observer” zapowiedział wysłanie na urlopy 100 swoich pracowników. Kierownictwo wydawnictwa będzie też otrzymywać o 20 do 30 procent mniejsze pensje. To efekt pandemii koronawirusa i kryzysu na rynku prasowym.

Article

Brytyjski segment prasowy mocno ucierpiał w związku z szerzącą się pandemią koronawirusa. Niedawno w związku z nim Reach, wydawca dzienników „Daily Mirror”, „Daily Express” oraz „Daily Star” zapowiedział, że z powodu tego kryzysu wyśle na przymusowe urlopy 940 pracowników, co oznacza 20 proc. całej załogi wydawnictwa.

Teraz podobną drogą podążył Guardian Media Group, koncern wydający m.in. brytyjski dziennik „The Guardian” oraz tygodnik „The Observer”. Wydawca w liście do pracowników przewiduje, że z powodu koronawirusa i załamania na rynku reklamy prasowej straci ok. 20 mln funtów przychodów w nadchodzących 6 miesiącach 2020 r.

100 pracowników na urlopy

W ramach oszczędności Guardian Media Group zapowiedział, że wysyła na przymusowe urlopy 100 pracowników firmy spoza zespołu dziennikarskiego. Chodzi o osoby pracujące w działach, które z powodu kryzysu koronawirusa stały się najmniej istotne dla funkcjonowania wydawnictwa.

Według zapowiedzi GMG urlopy mają trwać wstępnie do końca maja br. z możliwością przedłużenia tego terminu. Urlopowani pracownicy będą otrzymywać całość swojego dotychczasowego uposażenia, a 80 proc. tej kwoty będzie pokrywał brytyjski rząd w ramach uruchomionego przez siebie programu antykryzysowego.

Poza przymusowymi urlopami GMG przewiduje także inne oszczędności. Zgodnie z planem w najbliższych miesiącach menedżerowie na wyższych stanowiskach w wydawnictwie będą otrzymywać pensje niższe o 20 do 30 proc. w porównaniu z obecnym uposażeniem.

Guardian Media Group nie jest jedynym brytyjskim wydawcą wprowadzającym oszczędności w związku z koronawirusem. „The Daily Telegraph” zapowiedział obniżenie pracownikom pensji o 20 proc. i skrócenie czasu pracy do 4 dni w tygodniu, a „Financial Times” zredukował o 10 proc. wypłaty 80 menedżerów wyższego szczebla.

Prasa pod presją

Negatywne biznesowe skutki pandemii odczuwają wydawcy prasowi nie tylko w Wielkiej Brytanii. Niedawno wydawnictwo Bauer poinformowało, że kończy swoją działalność wydawniczą w Nowej Zelandii. Z kolei należący do rodziny Ruperta Murdocha koncern medialny News Corp zawiesił wydawanie drukowanych wersji 60 lokalnych dzienników w Australii.

Kryzys powiązany z koronawirusem dotyka boleśnie także wydawców prasy w Polsce. W związku z nim w formie drukowanej przestał ukazywać się tygodnik „Wprost”, natomiast spółka Agora, właściciel „Gazety Wyborczej” zaproponowała swoim pracownikom obniżenie pensji o 20 proc. przez najbliższe pół roku.

Dołącz do dyskusji: Guardian Media Group wysyła 100 pracowników na urlopy i tnie pensje. Oszczędności w kryzysie koronawirusa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl