SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W roku 2021 dostęp do internetu posiadało blisko 92,4 proc. polskich gospodarstw domowych

Jak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego zatytułowanego “Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 roku”, aż 92,4 proc gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do internetu. Badania wykazują, że w skali roku udział gospodarstw domowych posiadających dostęp do mobilnego szerokopasmowego internetu zwiększył się o 5,3 p. proc.

Internet w polskich gospodarstwach

Według raportu GUS w 2021 roku dostęp do internetu posiadało blisko 92,4 proc. gospodarstw domowych, co oznacza 2 p. proc wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Z badań wynika również, że dostęp do internetu przez szerokopasmowe łącze mobilne zwiększył się w kraju o 5,3 p. proc, natomiast w przez szerokopasmowe łącze stacjonarne o 1,1 p. proc. Należy również dodać, że łączny udział gospodarstw z dostępem do szerokopasmowego internetu mobilnego wzrósł do 72 proc., tym samym prześcigając gospodarstwa z dostępem do szerokopasmowego internetu stacjonarnego (68,8 proc.)

Zarówno dostęp do Internetu, jak i rodzaj posiadanych łączy internetowych zróżnicowany był ze względu na typ gospodarstwa, klasę miejsca zamieszkania oraz stopień urbanizacji. Dostęp do Internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich. Uwzględniając klasę miejsca zamieszkania, odsetek gospodarstw z Internetem większy był w dużych miastach niż w mniejszych oraz na obszarach wiejskich, a biorąc pod uwagę stopień urbanizacji – najwyższy był na terenach wysoko zurbanizowanych - wyjaśniają autorzy badań.

Zdalna nauka i praca

Najnowszy raportu GUS zatytułowany “Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 roku” wykazuje, że prawie 16 proc. osób w przedziale wiekowym między 16 a 74 lat sprawowało opiekę nad dzieckiem objętym obowiązkiem nauczania zdalnego w roku 2021. Z badań wynika, że wskaźnik ten był wyższy u kobiet (19,5 proc) niż u mężczyzn (12 proc). Zaobserwowano również, że u osób z wyższym wykształceniem wyniósł 24,3 proc, a w przypadku średniego i niższego, było to odpowiednio 13,3 proc oraz 4,9 proc. Opiekę nad dzieckiem objętym nauką zdalną najczęściej sprawowały osoby w grupie wiekowej 35-44 lat (40,3 proc.).

Z raportu wynika, że osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem podczas nauki zdalnej, przeważnie nie miały pozytywnej opinii na temat tego modelu nauczania.

W roku 2020 35,5 proc przedsiębiorstw zadeklarowało zwiększenie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej. Natomiast 18,1 proc firm wskazało wzrost odsetka pracowników posiadających zdalny dostęp do poczty elektronicznej przedsiębiorstwa. Dodatkowo ponad 20,5 proc przedsiębiorstw wskazało wzrost odsetka pracowników posiadających zdalny dostęp do aplikacji lub systemów przedsiębiorstwa (innych niż poczta elektroniczna). W raporcie wykazano również, że 29,4 proc. przedsiębiorstw wskazało wzrost liczby spotkań zdalnych.

W 2021 r. z płatnych usług chmury obliczeniowej korzystało 28,7 proc. przedsiębiorstw (o 4,3 p. proc. więcej niż w 2020 r.). Pod względem wielkości przedsiębiorstw usługi te cieszyły się największą popularnością wśród przedsiębiorstw dużych (korzystało z nich 69,7 proc. firm), natomiast najmniejszą – wśród firm małych (24,4 proc.) - czytamy w raporcie.

Zakupy przez internet

Wskaźnik osób dokonujących zakupów przez internet w Polsce w wieku 16-74 lata nieznacznie wzrósł w 2021 roku, osiągając 61,2 proc. względem 60,9 proc w roku 2020. Zmniejszyła się natomiast dysproporcja pomiędzy wskaźnikiem dla mieszkańców miast i wsi w skali roku (z 10,7 p. proc. do 8,3 p. proc.). W raporcie zaznaczono jednak, że największa dysproporcja utrzymała się w makroregionie województwa mazowieckiego (14,2 p. proc.) a najmniejsza w makroregionie centralnym (5,0 p. proc).

Media społecznościowe

Z raportu GUS wynika, że w 2021 roku niemal co drugie przedsiębiorstwo (45,6 proc) korzystało z mediów społecznościowych. Oznacza to 9,0 p. proc wzrostu w stosunku do wyniku sprzed 2 lat.

Największą popularnością cieszyły się one w grupie firm dużych, gdzie korzystało z nich 77,7 proc. przedsiębiorstw; wśród firm średnich i małych odsetki te były niższe i wyniosły odpowiednio 57,9 proc. i 42,0 proc. - tłumaczą autorzy badań.

Źródło danych GUS

Dołącz do dyskusji: W roku 2021 dostęp do internetu posiadało blisko 92,4 proc. polskich gospodarstw domowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl