SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GUS organizuje konkurs na najbardziej cyfrową gminę spisu powszechnego

Po loterii spisowej, w której nagrodę pieniężną mógł wygrać każdy, kto spisał się przez Internet, teraz GUS ogłosił konkurs na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Do wygrania jest sprzęt elektroniczny.

Article

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, wystartował konkurs prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę. "Wystarczy spisać się samodzielnie przez Internet, a następnie zachęcić do tego rodzinę, znajomych i osoby z najbliższego otoczenia. Najbardziej cyfrowa gmina otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe. Spis trwa do 30 września 2021 roku" - przekazano.

Tym razem zadanie konkursowe polega na zachęceniu przez gminy jak największej liczby zobowiązanych na jej terenie osób do dokonywania samospisu internetowego, prowadzonego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Wskaźnik samospisu internetowego stanowiący podstawę do wyłonienia zwycięskich gmin będzie uwzględniał samospis internetowy dokonany w okresie od początku do końca trwania NSP 2021, czyli od 1 kwietnia do 30 września do godz. 23.59.

Jak dokonać zgłoszenia

Zgłoszenia gminy może dokonać w terminie do 30 września do godz. 23.59 wójt, burmistrz, prezydent miasta bądź osoba upoważniona przez włodarza gminy. Zgłoszenia należy wypełnić i przesłać za pośrednictwem specjalnie utworzonej do tego celu aplikacji webowej dostępnej na stronie GUS. Wskazanie zwycięskich gmin dokonane zostanie na podstawie przygotowanej przez Centrum Informatyki Statystycznej aplikacji cyfrowej do monitorowania liczby osób fizycznych, które spiszą się w kanale samospisu internetowego, w stosunku do liczby osób fizycznych zobowiązanych do spisania się na terenie danej gminy.

Jak informuje organizator, wyłonienie zwycięskich gmin oraz ogłoszenie wyników odbędzie się 15 listopada. Lista zwycięskich gmin zostanie opublikowana na stronie, w mediach społecznościowych instytucji oraz podległych prezesowi GUS jednostkach statystyki publicznej. Zwycięzcom konkursu, czyli jednej gminie w każdym województwie za zajęcie pierwszego miejsca, a łącznie 16 gminom w Polsce o najwyższym wskaźniku samospisu internetowego, zostaną przyznane nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego.

Ponadto w każdym województwie dla gminy najbardziej zaangażowanej we współpracę z urzędem statystycznym, wykazującej największą aktywność wśród społeczności lokalnej zostanie przyznana nagroda specjalna. Brane są pod uwagę wszystkie działania obejmujące okres od początku do końca trwania NSP 2021 od 1 kwietnia do 30 września do godz. 23.59. Tutaj nagrodą także będzie sprzęt elektroniczny.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy i potrwa do końca września.

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.

Udział w spisie jest obowiązkowy. Zgodnie z art. 57 ustawy z 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej odmowa wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym zagrożona jest grzywną. Ta może wynieść 5 tys. zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GUS organizuje konkurs na najbardziej cyfrową gminę spisu powszechnego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl