SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GUS: Wskaźnik koniunktury wzrósł we wszystkich branżach usługowych w kwietniu

Wszystkie badane grupy przedsiębiorstw usługowych koniunkturę w kwietniu br. oceniają koniunkturę w swojej branży lepiej niż przed miesiącem. Dotyczy to jednostek z sekcji: działalność finansowa i ubezpieczeniowa, informacja i komunikacja, transport i gospodarka magazynowa oraz zakwaterowanie i gastronomia, podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

GUS: Wskaźnik koniunktury wzrósł we wszystkich branżach usługowych w kwietniu

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 33 (w marcu plus 30). Poprawę koniunktury odnotowuje 40% badanych firm, a jej pogorszenie - 7% (w marcu odpowiednio 36% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Na takie kształtowanie się koniunktury wpływają bardziej optymistyczne oceny bieżącego popytu i sprzedaży oraz aktualnej sytuacji finansowej. Dyrektorzy jednostek z tej sekcji przewidują, że przy utrzymujących się pozytywnych prognozach popytu przyszła sprzedaż i sytuacja finansowa będą znacznie lepsze niż przewidywano przed miesiącem" - głosi komunikat.

Wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 22 (w marcu plus 19). Poprawę koniunktury odnotowuje 28% badanych firm, a jej pogorszenie - 6% (w marcu odpowiednio 28% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Na poprawę wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury wpływają lepsze od formułowanych przed miesiącem oceny bieżące i prognozy popytu i sprzedaży oraz bardziej optymistyczne przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Mimo to aktualna sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej korzystnie niż w marcu" - napisał GUS.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 4 (w marcu minus 1). Poprawę koniunktury odnotowuje 20% badanych firm, a jej pogorszenie - 16% (w marcu odpowiednio 18% i 19%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Poprawa ta wynika z bardziej optymistycznych prognoz popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie oceny bieżące są dużo mniej pesymistyczne niż w marcu" - czytamy dalej. Wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 1 (w marcu minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 18% badanych firm, a jej pogorszenie - 19% (w marcu odpowiednio 16% i 23%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Na takie oceny koniunktury wpływają optymistyczne prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej przy mniej pesymistycznych odpowiednich ocenach bieżących. Dyrektorzy jednostek sygnalizują wolniejszy niż przed miesiącem spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen. Przewidywana redukcja zatrudnienia może być mniejsza niż prognozowano przed miesiącem" - napisano także w komunikacie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GUS: Wskaźnik koniunktury wzrósł we wszystkich branżach usługowych w kwietniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl