SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Hakerzy wykradli dane rosyjskiego banku, z którego korzystają oligarchowie

Kolektyw hakerski NB65 poinformował, że przejął ponad terabajt danych petersburskiego JSC Banku i zyskał dostęp do zdeponowanych tam pieniędzy. Natomiast grupa Butterweich Agency udostępniła narzędzie do wysyłania Rosjanom maili na temat wojny w Ukrainie.

fot. Shutterstock.comArticle

We wpisie twitteerowym skierowanym do przedstawicieli JSC Banku członkowie kolektywu NB65 przyznali, że nie jest to największy ani najważniejszy bank w Rosji.

- Bogaci oligarchowie i wasz rząd przenieśli mnóstwo środków dzięki waszym usługom. Zastanawiacie się, jak to wiemy? - spytali.

Wyliczyli, że przejęli ponad terabajt danych JSC Banku, m.in. potwierdzenia transakcji, dane klientów, dokumenty podatkowe, klucze dostępowe i tokeny. Ponadto wprowadzili do systemu cyfrowego banku złośliwe oprogramowanie typu ransomware określane jako Conti. Zaznaczyli, że ciągle je modyfikują, żeby utrudnić ochronę przed nim.

- Cieszymy się, że jesteśmy cierniem w waszym boku. Na tym etapie powinniście zmienić nazwę swojego banku na Network Battalion 65 - stwierdzili.

Hakerzy do władz Rosji: wypad z Ukrainy

Kolektyw podkreślił, że atak jest odpowiedzią na inwazję militarną Rosji na Ukrainę. - Bank jest zhakowany, zainfekowany ransomware, a wkrótce jego wrażliwe dane pojawią się w internecie - wyliczył.

Hakerzy zwrócili się też do rosyjskich władz. - Nie przejmujemy się, jak się z tym czujecie, tak samo jak wy nie przejmujecie się mordowaniem niewinnych cywilów, w tym dzieci i kobiet. Wielokrotnie was ostrzegaliśmy. Wypad z Ukrainy - napisali.

- Im dłużej prowadzicie wojnę w Ukrainie, tym dłużej my prowadzimy wojnę przeciw każdemu waszemu bankowi, firmie i rządowi - podkreślili. - Obiecujemy. Mamy szczerą nadzieję, że się z tego nie cieszycie - zaznaczyli.

Kolektyw dodał, że usunął kopie zapasowe przejętych danych oraz zyskał dostęp do środków na rachunkach a banku. Na potwierdzenie zamieścił screen z historią transakcji na jednym z kont.

Grupa stwierdziła, że na dowody jej opisanych działań wobec JSC Banku trzeba będzie poczekać kilka dni. - Zamieścimy ok. 800 GB - zapowiedziała.

Butterweich Agency z narzędziem do wysyłania maili

Do działań cybernetycznych wymierzonych w Rosję dołączyła Butterweich Agency - międzynarodowa grupa aktywistów zajmujących się udostępnianiem usług w modelu open source i bezpiecznych produktów.

W niedzielę Butterweich Agency poinformowała, że opublikowała bazę 666,67 mld rosyjskich adresów mailowych (w domenie .ru), pozyskanych w ostatnich latach przez różne grupy hakerskie.

Ponadto grupa uruchomiła narzędzie AnonMailBlaster, które pozwala każdemu internaucie łatwo przygotować wiadomość w języku angielskim i rosyjskim na temat wojny w Ukrainie. Użytkownik może ją wysłać, ze swojego adresu mailowego, rosyjskim odbiorcom.

Hakerzy na wojnie cybernetycznej z Rosją

Kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji militarnej na Ukrainę czołowe grupy hakerskie ogłosiły wojnę cybernetyczną z Rosją. W połowie marca kolektyw Anonymous podał, że przejął streaming kilkuset kamer bezpieczeństwa z różnych miejsc w Rosji. Zaczął tam udostępniać transmisje wraz z przekazem o zbrodniach wojennych Rosjan w Ukrainie. 18 marca grupa przerwała na krótko transmisję z wystąpienia Władimira Putina podczas propagandowego koncertu w Moskwy.

Doszło też do ataku hakerskiego na VKontakte - najpopularniejszy serwis społecznościowy w Rosji. Jego użytkownicy dostali od administracji komunikat z rzetelnymi informacjami o wojnie w Ukrainie.

Ponadto hakerzy z Anonymous włamali się do drukarek tysięcy rosyjskich użytkowników i za ich pośrednictwem przesłali im komunikat o kłamstwach putinowskiej propagandy wraz z instrukcjami, jak się przed nią bronić poprzez instalację specjalnego oprogramowania.

Kolektywy hakerskie zapowiedziały też cyberataki na globalne koncerny, które nie zdecydowały się zawiesić ani zakończyć działalności w Rosji. Parę dni temu Anonymous ujawnili 10 GB danych szwajcarskiego koncernu Nestle oraz doprowadzili do niedostępności rosyjskich wersji serwisów internetowych Auchan, Leroy Merlin i Decathlon.

Natomiast kolektyw hakerski NB65 wykradł od państwowej firmy rosyjskiej Mosexpertiza 450 GB danych oraz zainfekował jej systemy komputerowe złośliwym oprogramowaniem.

Parę dni temu grupa hakerska DDoSecrets, powiązana z kolektywem Anonymous, poinformowała, że wykradła ok. 400 GB danych rosyjskiego biura podróży Continent Express. Ponadto hakerzy doprowadzili do niedostępności grupy serwisów rosyjskiego rządu i administracji publicznej.

Natomiast kolektyw Anonymous poinformował, że przejął ponad 200 tys. maili rosyjskiego ministerstwa kultury.

Dołącz do dyskusji: Hakerzy wykradli dane rosyjskiego banku, z którego korzystają oligarchowie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl