SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Halo.Radio zablokowane na Patronite.pl i Zrzutka.pl. Nie może pozyskiwać środków od słuchaczy

Oba wiodące serwisy crowdfundingowe - Patronite i Zrzutka.pl - zablokowały możliwość finansowego wspierania Halo.Radia - internetowej rozgłośni Kuby Wątłego. Choć stacja od roku nie nadaje premierowych audycji jeszcze kilka dni temu można było wpłacać pieniądze na jej utrzymanie.

O tej sprawie pisaliśmy pod koniec sierpnia. Informowaliśmy, że choć Halo.Radio - internetowa rozgłośnia założona przez byłego dziennikarza Superstacji Kubę Wątłego - nie nadaje programów od początku tego roku, to wciąż zbiera pieniądze na funkcjonowanie stacji. Słuchacze mogli ją wspierać poprzez serwisy crowdfundingowe - Zrzutka.pl oraz Patronite.pl. Teraz nie mają takiej możliwości.

- Na profilu Halo.Radio wyłączona została możliwość pozyskiwania wpłat od patronów - informuje nas Michał Leksiński z Patronite.pl. - Profil rozgłośni jest dostępny jedynie w trybie wizytówki, czyli podglądu informacji.

Na stronie Patronite.pl nie da się już sprawdzić, ilu patronów miała w ostatnim czasie rozgłośnia, jaką kwotę wpłacali oni miesięcznie ani ile pieniędzy od momentu uruchomienia zbiórki zebrała Fundacja Obywatelska, która realizowała ten radiowy projekt. Jej prezesem od 2018 r. jest Kuba Wątły. Profil Halo.Radia na Patronite.pl pozwala jednak sprawdzić zakładane przez organizatora zbiórki cele. A z nich wynika, że tuż przed wyłączeniem możliwości finansowego zasilania stacji miała ona wpłaty na poziomie 1 090 zł miesięcznie. Za to pod koniec sierpnia Halo.Radio miało 53 patronów, którzy co miesiąc deklarowali, że są w stanie przekazać na działania rozgłośni łącznie 1,5 tys. zł. Wówczas Fundacja Obywatelska uzyskała w sumie ponad 545 tys. zł. na funkcjonowanie internetowego radia.

"Zrzutka została zablokowana"

Zbiórka pieniędzy prowadzona była także w serwisie Zrzutka.pl. Tu również nie ma możliwości wspierania finansowego rozgłośni. "Zrzutka została zablokowana przez serwis Zrzutka.pl" - widnieje napis na różowym tle z wykrzyknikiem. Na stronie pozostawiono dane o liczbie wpłacających do tej pory osób oraz zebranej sumie. Halo.Radio miało 580 wspierających, którzy przelali poprzez serwis łącznie 37 033 zł. Pod koniec sierpnia stacja zgromadziła od 544 osób ponad 34 tys. zł.

Joanna Jakubicka, specjalista ds. marketingu z serwisu Zrzutka.pl, ponownie podkreśliła, że ze względu na tajemnicę zawodową (Zrzutka.pl posiada licencję Krajowej Instytucji Płatniczej wydaną przez KNF i jest wpisana do Rejestru usług płatniczych) nie może komentować indywidualnych spraw klientów, "w tym wskazywać publicznie powodów podejmowania przez nas ewentualnych decyzji o weryfikacji ani zdradzać szczegółów jej przebiegu". - Podchodzimy do przedmiotowej sprawy priorytetowo i podejmujemy zintensyfikowane działania mające prowadzić do jej wyjaśnienia - zaznaczyła Joanna Jakubicka.

W sierpniu wymieniła trzy przypadki, gdy w serwisie Zrzutka.pl rusza proces weryfikacji zbiórek. Dzieje się tak wtedy, gdy:
* kwota zbiórki przekroczy sumę 20 tys. zł (tak było w przypadku Halo.Radia),
* organizator w ramach wszystkich prowadzonych przez siebie zbiórek otrzyma łącznie sumę 50 tys. zł pochodzącą z wpłat użytkowników (Fundacja Obywatelska prowadziła aż trzy zbiórki: na radio, kampanię społeczną "Ile kosztuje nas Kościół katolicki?" oraz system zdalnej transmisji. Zgromadziła łącznie ponad 145 tys. zł),
* wobec danej zbiórki serwis otrzyma zgłoszenie o możliwości dokonania nadużycia (tak potraktowano wówczas nasze pytania).

Oba serwisy crowdfundingowe nie chciały przekazać informacji, czy wobec organizatora zbiórki zostaną wyciągnięte konsekwencje. Michał Leksiński mówił nam w sierpniu, że w przypadku stwierdzenia naruszenia regulaminu Patronite.pl przez autora patronom przysługuje prawo do zwrotu środków. Ale nie odpowiedział wprost, czy ten został naruszony.

Byli dziennikarze oskarżali Wątłego o cenzurę

Halo.Radio ruszyło 1 października 2019 r. Stację przedstawiano jako medium obywatelskie. Wśród prowadzących programy można było usłyszeć wiele znanych osób, m.in. Tomasza Piątka, Romana Kurkiewicza, Wiktora Batera, Marka Czyża, Wojciecha Krzyżaniaka czy Marcina Celińskiego. W trakcie programu do rozgłośni mogli dzwonić słuchacze i wyrażać swoje opinie. Stacja od początku była wspierana finansowo przez słuchaczy.

Jesienią 2020 r. ze stacją pożegnała się większość zespołu, który tworzył ją od początku. Byli dziennikarze Halo.Radia oskarżali szefa m.in. o cenzurę i "fatalne zarządzanie". Wówczas stacja zaczęła tracić wpłacających na jej utrzymanie. Od stycznia br. rozgłośnia głównie prezentuje na antenie muzykę i powtórki programów. W poniedziałek, 12 grudnia można było usłyszeć m.in. audycję z czerwca 2020 r., w której prowadzący Wiktor Niedzicki rozmawiał z ornitologami i miłośnikami przyrody.

Wątły chciał premierowych audycji

Gdy w sierpniu zapytaliśmy Kubę Wątłego, czemu stacja wciąż zbiera pieniądze od patronów, wyjaśniał, że "zbierane na bieżąco środki finansowe pokrywają jedynie koszt nadawania audycji zrealizowanych we wcześniejszym okresie". - Projekt Halo.Radio nie przynosił przychodów pozwalających na działalność w warunkach rynkowych, jednak z uwagi na duży odzew społeczny i wierną grupę słuchaczy zainteresowanych prezentowanymi treściami nie został ostatecznie zamknięty. Radio nadaje obecnie powtórki audycji, przy czym nadal prowadzona jest zbiórka środków finansowych z zamiarem wznowienia nadawania audycji premierowych, kiedy sytuacja finansowa na to pozwoli - zapewniał nas jeszcze w wakacje Kuba Wątły.

Od początku sierpnia nie działa strona internetowa Halo.Radia, za pośrednictwem której można było słuchać audycji. Nie działa również aplikacja (nie odtwarza dźwięku).

Od uruchomienia Halo.Radio nadawało swoje audycje na żywo na Facebooku i YouTubie. Prawie dwa lata temu zlikwidowano tę możliwość. Ostatnia transmisja na stronie stacji w social mediach była dostępna z 12 marca 2021 r. Wówczas jednak radia można było słuchać przez stronę internetową, aplikację lub specjalny link. Ramówka składała się wówczas głównie z 15-minutowych felietonów przygotowanych przez współpracowników stacji (m.in. Ziemowita Szczerka, Bogusława Chrabotę, Magdalenę Środę, Igora Tuleyę, Janusza Daszczyńskiego czy Arkadiusza Szczurka).

Obecnie Kuba Wątły prowadzi codzienne transmisje na kanale youtubowym Kuba Wątły TV - linki do nich są zamieszczone na facebookowym profilu Halo.Radia.

Dołącz do dyskusji: Halo.Radio zablokowane na Patronite.pl i Zrzutka.pl. Nie może pozyskiwać środków od słuchaczy

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nie płakałem po Wątłym
Najwyższa pora zabrać się za jakąś normalną uczciwą pracę, zamiast udawać wielkiego dziennikarza. Jest zima, potrzeba ludzi do odśnieżania.
odpowiedź
User
Alex
Ale jaja!
odpowiedź
User
Zoll
Kuba zakończ już ten kabaret i bierz się za robotę w Biedronce.
odpowiedź