SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Handel gazem na giełdzie od listopada

Najdalej za półtora miesiąca na Towarowej Giełdzie Energii możliwe będą pierwsze transakcje w handlu błękitnym surowcem. Prezes Giełdy Papierów Wartościowych, właściciela TGE, zapewnia, że od strony technicznej wszystko jest gotowe na uruchomienie giełdy gazu. – To będzie przełomowa zmiana – zapewnia Ludwik Sobolewski.

Ludwik Sobolewski

Ludwik Sobolewski

 – Używamy określenia giełda gazu, co nie oznacza powstania nowej giełdy, tylko po prostu poszerzenie naszej działalności. Rozpoczniemy prawdopodobnie w I połowie listopada. Wtedy zainaugurujemy jej działalność i pewnie dojdzie do pierwszych transakcji – zapowiada Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Przygotowania do uruchomienia platformy handlu gazem trwają od kilku miesięcy.

 – To było przedsięwzięcie wymagające zaangażowania sporo techniki, ale można powiedzieć, że praktycznie jesteśmy już gotowi – deklaruje prezes GPW.

Formalne przeszkody zniknęły na początku września, kiedy Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła regulamin obrotu gazem na TGE i regulamin Giełdowej Izby Rozrachunkowej, które stanowią podstawę funkcjonowania rynku gazu.

Na razie uruchomienie handlu jest na razie niemożliwe, chociażby ze względu na brak nowego rozporządzenia taryfowego Ministerstwa Gospodarki. Projekt dokumentu jest teraz na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Jak podkreśla Ludwik Sobolewski, pojawienie się obrotu giełdowego na ten nośnik energii, będzie przełomową zmianą na rynku.

 – Będzie to ważne od samego początku, a może stać się nawet jeszcze ważniejsze. Bo jeśli dojdzie do eksploatacji gazu z łupków w przyszłości, nie chciałbym tak bardzo wybiegać do przodu, ale możemy być nawet regionalnym rynkiem gazu – prognozował w czasie Europejskiego Forum Nowych Idei Ludwik Sobolewski.

Na razie PGNiG chciałoby sprzedawać na giełdzie 0,4 mld m3 gazu rocznie, czyli ok. 100 mln m3 na kwartał. Docelowo giełdowy obrót ma objąć 70 proc. rocznej sprzedaży surowca. W ubiegłym roku zużycie błękitnego surowca w Polsce sięgnęło 14,4 mld m3.

Rozpoczęcie handlu na TGE ma być pierwszym krokiem w procesie liberalizacji polskiego rynku gazu dla odbiorców hurtowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Handel gazem na giełdzie od listopada

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl