SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany w aplikacjach telewizji hybrydowej TVP, Polsatu i TVN

Czołowi nadawcy zmodyfikowali swoje aplikacje telewizji hybrydowej. TVP w serwisie HbbTV TVP GO wprowadziła możliwość korzystania z płatnej oferty. Polsat serwis Polsat VOD zastąpił znanym ze streamingu serwisem Polsat GO. Ten sam nadawca i TVN wdrożyli też nową reklamową aplikację. Na kanale Metro pojawiła się aplikacja informująca o standardzie DVB-T2/HEVC.

Article

Z usług telewizji hybrydowej mogą korzystać odbiorcy naziemni, których sprzęty obsługują HbbTV i są podłączone do internetu. Dzięki aplikacjom możliwe jest oferowanie  serwisów z wideo na żądanie, reklamowych, quizów, portali z artykułami i zdjęciami czy rozgłośniami radiowymi dostępnymi online. Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC skłania wielu Polaków do wymiany telewizora. Nadawcy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy chętnie więc rozwijają ofertę telewizji hybrydowej.

TVP rozwinie płatną ofertę?

W lutym br. Telewizja Polska uruchomiła aplikację TVP GO i stopniowo wprowadza do niej dodatkowe treści i funkcje. W serwisie pojawiła się możliwość cofnięcia treści emitowanych przez poszczególne anteny TVP do tygodnia, a także seriale i filmy dla uchodźców z Ukrainy. Teraz TVP wprowadziła do TVP GO seriale znane z anten BBC. Od 2018 roku były one dostępne w serwisie i aplikacji TVP VOD, znanej m.in. z Android TV.

Osoby regularnie opłacające abonament radiowo-telewizyjny lub płacące 9,99 zł miesięcznie po zalogowaniu się w aplikacji HbbTV mogą oglądać m.in. „Lato szpiegów”, „Miasteczko”, „Uczciwą kobietę”, „Czarną żmiję”, „Sanditon”, „Nędzników”, „Zapiski młodego lekarza”, „Jane Eyre”, „Wszystko dla pań”, „Duma i uprzedzenie” czy „Allo Allo”. Obok poszczególnych seriali pojawiają się logotypy BBC i  BBC First. Produkcje są dostępne w katalogu „Brytyjskie hity”.

Niewykluczone, że wkrótce oferta treści VOD i kanałów linearnych TVP GO poszerzy się o kolejne produkcje zewnętrznych dostawców. Na razie TVP nie odpowiada na nasze pytania w tej sprawie. - Rozwijamy naziemną telewizję cyfrową, łączymy ją z internetem poprzez platformę hybrydową. Jesteśmy gotowi do wdrożenia własnej aplikacji OTT. Na pewno będzie w niej miejsce na pozostałe kanały. Nie będzie w niej tylko kanałów Telewizji Polskiej. Jeśli znajdziemy formę prawną, to będą tam też kanały nadawców komercyjnych. Mocno koncentrujemy się na internecie. Widzimy, że internet jest platformą, nośnikiem, gdzie się przenosi widz - zapowiedział jesienią ub.r. Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP.

Polsat GO w HbbTV i aplikacja reklamowa sieci sklepów

Do zmian doszło też w serwisach HbbTV nadawców komercyjnych. Pod koniec sierpnia ub.r. Polsat wdrożył na potrzeby hybrydowej serwis Polsat VoD. Obecnie po włączeniu głównej anteny stacji Zygmunta Solorza można przejść do Polsatu GO, czyli darmowego serwisu streamingowego grupy z reklamami. Wersja dla HbbTV jest bardzo podobna do tej znanej z Android TV.


Widzom, którzy drogą naziemną oglądają Polsat czy TVN pokazuje się też obrazek z podpisem „Dyskontowe Asy”. Po wciśnięciu czerwonego przycisku uruchamia się spot reklamowy duńskiej sieci sklepów Netto. W przypadku TVN to kolejna kampania reklamowa realizowana przez HbbTV. Wcześniej podobne aplikacje powstały na potrzeby m.in. marek Samsung, Crunchips czy Coca Cola.

TVN wykorzystuje też HbbTV do informowania o zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Osoby, które uruchomią nadawany z MUX-8 kanał Metro, mogą przejść do komunikatu informującego o standardzie DVB-T2/HEVC. – Jeśli straciliście państwo dostęp do części kanałów naziemnych (w tym TVN, TVN i TTV), sprawdźcie jak odzyskać możliwość odbioru wszystkich kanałów telewizji naziemnej – informuje nadawca. Dalej odsyła do rządowych stron oraz infolinii. MUX-8, gdzie jest nadawany kanał Metro, na razie nie zmienia standardu.

Dołącz do dyskusji: Zmiany w aplikacjach telewizji hybrydowej TVP, Polsatu i TVN

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Dlaczego TVP, Polsat i TVN nie nadają Hbbtv z satelity?
odpowiedź
User
mike
To całe HaBeBe wyłączyłem po dwóch dniach od zakupu TV.
odpowiedź
User
Wojtek
Dlaczego TVP, Polsat i TVN nie nadają Hbbtv z satelity?

Na kanale TVN nadawanym z satelity HbbTV jest dostępne.
odpowiedź