SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

HBO Polska z wyższymi wpływami. 21,2 mln zł m.in. dzięki słabszemu dolarowi

W ub.r. HBO Polska zanotowało wzrost przychodów sprzedażowych o 5,9 proc. do 346,71 mln zł. Firma osiągnęła 21,17 mln zł zysku netto (wobec 2,49 mln zł rok wcześniej), do czego przyczyniło się m.in. umocnienie złotówki wobec dolara. Spółka od powiązanego z nią podmiotu wzięła 79 mln zł pożyczki - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.

Michał Kozicki, prezes HBO PolskaMichał Kozicki, prezes HBO Polska

Zdecydowana większość wpływów sprzedażowych HBO Polska pochodzi od podmiotów zewnętrznych. Od innych firm z jej grupy kapitałowej spółka zanotowała w ub.r. 15,87 mln zł, wobec 14,76 mln zł rok wcześniej.

HBO Polska nadaje płatne kanały pod markami HBO i Cinemax oraz związany z nimi serwis HBOGO.pl. - Sytuacja finansowa HB0 Polska w 2017 roku była stabilna. Płynność finansowa utrzymywana była przede wszystkim z należności handlowych regulowanych przez odbiorców licencji (głównie operatorzy kablowi i właściciele platform cyfrowych) - komentuje zarząd firmy w raporcie złożonym w KRS.

Koszty operacyjne HBO Polska zwiększyły się w skali roku o 3,4 proc. - z 318,07 do 328,81 mln zł. Wynika to ze wzrostu wydatków na usługi obce z 301,36 do 311,67 mln zł.

W efekcie firma miała 17,8 mln zł zysku ze sprzedaży, prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej (9,18 mln zł).

20 mln zł zysku dzięki silniejszemu złotemu

Wyniki HBO Polska mocno poprawiły się dzięki zmianom we wpływach i kosztach finansowych. Te pierwsze wzrosły w skali roku ze 126 tys. zł do 15,74 mln zł. W sprawozdaniu podano, że przychody finansowe z tytułu różnych kursowych wyniosły w ub.r. 15,61 mln zł, natomiast w 2016 roku w ogóle ich nie zanotowano. Z kolei wydatki finansowe firmy dzięki tym różnicom kursowym zmalały z 6,1 mln zł do 254 tys. zł.

W sprawozdaniu przyjęto, że na koniec 2017 roku kurs dolara wynosił 4,18 zł, a na koniec ub.r. - 3,48 zł.

Na koniec ub.r. firma miała na rachunkach 35,67 mln zł wolnych środków, wobec 57,88 mln zł rok wcześniej.

W firmie na koniec ub.r. pracowały na stałe 33 osoby, o trzy mniej niż rok wcześniej. Zarząd spółki (w którym dwie osoby były zatrudnione na etacie w firmie) zarobił w ub.r. 1,96 mln zł, wobec 1,71 mln zł w 2016 roku.

Słabszy dolar to dla HBO Polska tańsze zakupy zagraniczne

Różnice kursu dolara są ważne dla HBO Polska, ponieważ zdecydowaną większość wpływów osiąga w kraju, w złotówkach, natomiast większość treści kupuje za granicą.

W ub.r. przychody firmy z rynku krajowego wzrosły w skali roku z 312,49 do 331,09 mln zł, a pozostałe wpływy - z 14,76 do 15,7 mln zł.

Jednocześnie spółka przeznaczyła 275,37 mln zł na zakupy od innych firm z koncernu HBO, nie licząc jej właściciela - węgierskiego HBO Holding ZRT, od którego kupiła treści zaledwie za 162 tys. zł. - Umocnienie złotówki poprawia wynik finansowy ze względu na część kosztów, które wyrażone są w dolarach amerykańskich - skomentował zarząd HBO Polska w sprawozdaniu.

HBO Holding ZRT zdecydował, że cały zeszłoroczny zysk HBO Polska zostanie przeznaczony na kapitał zakładowy spółki.

Dołącz do dyskusji: HBO Polska z wyższymi wpływami. 21,2 mln zł m.in. dzięki słabszemu dolarowi

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Vox
Biorąc pod uwagę fakt, że Netflix na polskim rynku idzie w ilość - HBO powinien kontynuować kierunek w jakość a będzie jeszcze lepiej
odpowiedź
User
Hanka
Szkoda że C+ tak słabnie, kiedyś bił na głowę HBO ofertą, a teraz szkoda gadać...
odpowiedź
User
Piotr
Hbo to się zrobił badziewny nadają stare filmy i te nudne gnioty ,zamiast kupić nowe filmy to oni wolą kupić gnioty i na kaźdym kanale nadawać te głupie gnioty i za to nie oglądam hbo ,nędzny kanał
odpowiedź