SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Menedżerowie Heliosa później sprzedadzą akcje? Agora zaczęła negocjacje

Agora rozpoczęła negocjacje z kluczowymi menadżerami swojej spółki zależnej Helios w sprawie przesunięcia na później realizacji opcji sprzedaży posiadanych przez nich akcji spółki. Cena 51 proc. walorów ma zostać ustalona na podstawie wyników Heliosa z 2018 i 2019 roku.

Article

W komunikacie giełdowym Agory opisano, że negocjacje są prowadzone od 31 grudnia z kluczowymi menadżerami Heliosa będącymi jednocześnie jego akcjonariuszami mniejszościowymi. Rozmowy dotyczą przesunięcia prawa Agory do wezwania ich do sprzedaży posiadanych walorów Heliosa (tzw. opcja put) tak, że do końca drugiego kwartału 2024 roku firma będzie mogła przejąć maksymalnie 20 proc. tych walorów.

Natomiast możliwość wezwania Agory przez menedżerów do kupna tych akcji (opcja call) będzie mogła zostać zrealizowana od stycznia 2025 roku.

Cena ponad połowy akcji bez wpływu epidemii

Ponadto cena 51 proc. akcji, które Agora będzie mogła kupić w ramach opcji put, ma zostać ustalona w oparciu o wyniki Heliosa w latach obrotowych 2018 i 2019. Zgodnie z obecnymi zasadami cena wszystkich walorów, których dotyczy opcja put, będzie zależała od wyników Heliosa za minione dwa lata obrotowe.

- Zmiana warunków opcji put oraz warunków opcji call wymaga zakończenia wyżej opisanych negocjacji sukcesem oraz zawarcia odpowiednich aneksów do umów opcyjnych wiążących spółkę i menadżerów - zaznaczono w komunikacie Agory.

Na koniec 2019 roku Agora miała 10,57 mln akcji Heliosa stanowiących 91,44 proc. jego kapitału. Pozostałe 990,1 tys. walorów należało do osób z kadry zarządzającej spółki.

Kina Helios dwukrotnie zamknięte, spadki w gastronomii

W 2020 r. wyniki spółki Helios załamały się wskutek ograniczeń wprowadzonych przez władze w związku z epidemią. Wszystkie kina w kraju, tak samo jak teatry i inne placówki kulturalne, musiały być zamknięte od połowy marca do początku czerwca, latem mogły przyjmować widzów na maksymalnie połowę miejsce w salach, a ponownie zamknięto je na początku listopada. Wiele dużych premier zostało przesuniętych na później, więc w okresie letnim w kinach było widzów.

W drugim kwartale ub.r. Helios zanotował zaledwie po 0,1 mln zł wpływów z biletów i reklam oraz żadnych przychodów ze sprzedaży barowej. W trzecim kwartale, kiedy kina Helios działały według obostrzeń epidemicznych, ich przychody z biletów zmalały rok do roku o 74,2 proc. do 16,2 mln zł, ze sprzedaży napojów i przekąsek - o 71,6 proc. do 8,1 mln zł, a z reklam - o 76,1 proc. do 2,2 mln zł.

W ostatnich latach Helios zainwestował kilka sieci gastronomicznych, które też mocno ucierpiały wskutek ograniczeń epidemicznych. Zarządzająca sieciami Papa Diego i Van Dog spółka Foodio Concepts, w którą Helios na starcie wyłożył ok. 10 mln zł, pod koniec kwietnia złożyła wniosek o upadłość, Agora w związku z jej działalnością dokonała 8,7 mln zł odpisów. Na początku czerwca Helios sprzedał Foodio Concepts, zaznaczono, że „cena sprzedaży udziałów nie jest materialna z perspektywy Grupy Agora”.

Helios nadal ma natomiast udziały w sieci burgerowni Pasibus, w którą zainwestował na początku ub.r.

Helios z nowymi kredytami

Pod koniec września br. Helios podpisał umowy z Santander Bank Polska i BNP Paribas Bank Polska, od każdego dostał po 20 mln zł kredytu rewolwingowego. - Pozyskane środki mogą zostać wykorzystane na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej Helios S.A., w tym nakładów odtworzeniowych i rozwojowych, z wyłączeniem refinansowania innego zadłużenia - opisano w komunikacie giełdowym Agory.

Kredyt od BNP Paribas Bank Polska ma zostać spłacony w ciągu 24 miesięcy, a od Santander Bank Polska - 26 sierpnia 2022 roku. Przy obu kredytach Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił gwarancji spłaty 80 proc.

W drugiej połowie grudnia Helios na podobnych warunkach pozyskał kolejne 40 mln zł kredytów od Santander Bank Polska i BNP Paribas Bank Polska.

Cała grupa kapitałowa Agora w trzecim kwartale ub.r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 34,2 proc. do 193 mln zł, a jej strata netto wg nowego standardu rachunkowego MSSF 16 pogłębiła się z 3,1 do 9 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Menedżerowie Heliosa później sprzedadzą akcje? Agora zaczęła negocjacje

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gary
Czy to prawda, że Michnik i Owsiak też się zaszczepili poza kolejnością?
20 2
odpowiedź