SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Helios nie musi spłacać 14 mln zł pożyczki z tarczy finansowej

Sieć kinowa Helios, należąca do Agory, uzyskała od Polskiego Funduszu Rozwoju umorzenie 14,07 mln zł z 18,91 mln zł pożyczki otrzymanej wiosną br. w ramach tzw. tarczy finansowej dla dużych firm.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Zgodnie z decyzją Polskiego Funduszu Rozwoju pozostałe 4,84 mln zł zostanie spłacone przez Helios w 22 kwartalnych ratach do końca 2027 roku.

Pożyczka w kwocie 18,91 mln zł została udzielona spółce przez PFR wiosną br. w ramach tzw. tarczy finansowej dla dużych firm, środki przelano na początku czerwca. Umorzona może zostać spłata maksymalnie 75 proc. przyznanej pożyczki.

W połowie ub.r. Helios w ramach tarczy kredytowej dla dużych firm uzyskał już 5,03 mln zł pożyczki od PFR. We wrześniu umorzono spłatę 3,129 mln zł, a zwrot pozostałej kwoty (1,902 mln zł) rozłożono na dziesięć równych kwartalnych rat.

Helios przez dwa lata ze 160 mln zł straty

Sieć Helios tak jak cała branża kinowa mocno odczuł obostrzenia wprowadzone po wybuchu epidemii. Kina musiały być zamknięte przez kilka miesięcy wiosną 2020 roku, a potem od listopada 2020 do maja ub.r., a gdy umożliwiano im działalność, obowiązywały limity zapełnienia sal.

W konsekwencji Helios w 2020 roku przy 139,42 mln zł przychodów miał 127,42 mln zł straty netto, a w ub.r. zanotował 216,39 mln zł wpływów i 30,48 mln zł straty netto.

Epidemia zaszkodziła też rozwijanej przez Helios od kilku lat działalności gastronomicznej. W połowie 2020 roku firma sprzedała spółkę Foodio Concepts, właściciela sieci lokali Papa Diego i Van Dog, która miesiąc wcześniej zawnioskowała o upadłość. Dalej rozwija natomiast sieć burgerowni Pasibus, w którą zainwestowała na początku 2020 roku.

W pierwszym kwartale br. Helios osiągnął 47,3 mln zł wpływów ze sprzedaży biletów i 22,4 mln zł z przekąsek i napojów w kinach (rok wcześniej kina firmy pozostawały zamknięte, więc przychody były zerowe), a przychody z działalności gastronomicznej wzrosły rok do roku z 5,4 do 7,8 mln zł. Do Agory należy 91,5 proc. udziałów Heliosa.

Agora dostała ponad 15 mln zł z tarczy antykryzysowej

W ramach tzw. tarczy antykryzysowej w 2020 roku grupa Agora na sześć miesięcy obniżyła wynagrodzenia i wymiar pracy o 20 proc. Otrzymała 13,5 mln zł państwowego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, z czego w IV kwartale zwróciła ok. 180 tys. zł w ramach korekty.

Natomiast w pierwszej połowie ub.r. należące do Agory spółki Helios, Step Inside i Next Film uzyskały 2,4 mln zł dofinansowania pensji pracowników z państwowego funduszu i oszczędziły 995 tys. zł dzięki umorzeniu składek pracowniczych na ZUS.

W pierwszym kwartale przychody grupy Agora zwiększyły się o 73,4 proc. do 253,1 mln zł, głownie dzięki wznowieniu działalności przez kina Helios. Wynik EBITDA wzrósł z 8,1 mln zł straty do 17,6 mln zł zysku, a strata netto zmalała z 59,4 do 33,1 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Helios nie musi spłacać 14 mln zł pożyczki z tarczy finansowej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wirtualny mediator
Kto tutaj jest frajerem, ciężkim frajerem?
odpowiedź
User
Staszek
Mam nadzieję, ze Wyborcza zaprotestuje przeciwko takiemu rozdawnictwu.
odpowiedź
User
rozne-odcienie-szarosci
Czyli jednak nie wszystko co "pisiory" robią jest złe, co Agoro?
odpowiedź