SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

HFPC w obronie lekarzy mówiących krytycznie o pandemii

Helsińska Fundacja Praw Człowieka uznała za niedopuszczalne postępowania dyscyplinarne wszczynane przeciwko lekarzom, którzy krytycznie wypowiadają się w mediach na temat działań podejmowanych w związku z pandemią COVID-19. Chodzi o dr Pawła Grzesiowskiego i Bartosza Fiałka.

dr Paweł Grzesiowski, fot. TVN24Article

Dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, nauczyciel akademicki w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawach dotyczących COVID-19 bardzo często wypowiada się na temat pandemii w mediach, wielokrotnie krytykując różne działania podejmowane przez rząd. W związku z tym Krzysztof Saczka, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego złożył wniosek o Naczelnej Rady Lekarskiej  z żądaniem pozbawienia tego lekarza prawa do wykonywania zawodu. Szef GIS zarzuca mu „popełnienie przewinienia lekarskiego" oraz „wielokrotne wprowadzanie opinii publicznej w błąd niepotwierdzonymi i nieprawdziwymi informacjami na temat epidemii COVID-19”.

Z kolei Bartosz Fiałek, lekarz reumatolog z Bydgoszczy, działacz społeczny w ochronie zdrowia, o tym, że otrzymał został wezwany do złożenia zeznań przed Okręgowym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej w związku ze słowami „wypowiedzianymi w kontekście wysoce niepokojących medialnych wpisów dotyczących dużej liczby działań ubocznych w grupie zawodowej nauczycieli po przyjęciu szczepionki Oxford-AstraZeneca przeciw COVID-19 i rezygnacji dużej liczby osób z przyjęcia tego preparatu”.

„W Polsce, na osoby, które popularyzują wiedzę medyczną związaną z COVID-19, szczepionkami przeciw COVID-19 etc, czekają... wezwania do Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej” – napisał Bartosz Fiałek na Facebooku.

Głos w związku z tą sytuacją zabrała Helsińska Praw Człowieka, stając w obronie lekarzy komentujących publicznie pandemię COVID-19.

„Wytaczanie postępowań dyscyplinarnych lekarzom odnoszącym się do kryzysu służby zdrowia i programu szczepień przeciwko COVID-19 stanowi naruszenie swobody wypowiedzi zagwarantowanej w art. 54 Konstytucji RP oraz art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Swoboda wypowiedzi i prawo do krytyki władzy jest nieodzownym elementem funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa” – czytamy w oświadczeni.

Fundacja zwraca uwagę, że medycy apelujący do władz w imię dobra ogółu i poczucia odpowiedzialności społecznej nie powinni być narażeni na negatywne konsekwencje informowania o zagrożeniach zdrowotnych. "Krytyczna ocena polityki i decyzji władz w sprawie walki  z pandemią koronawirusa dokonywana przez medyków, w tym przez eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ws. walki z COVID-19, wpisuje się w szeroko pojętą debatę publiczną i nie może być odczytywana inaczej, niż poczyniona w interesie społecznym” – podkreśla HFPC.

„Zgodnie z Wytycznymi Komitetu Rady Europy na temat swobody wypowiedzi i informacji w czasach kryzysu, państwa powinny być świadome, że to właśnie krytyczne informacje mogą pomóc w przezwyciężaniu kryzysowych sytuacji i uwidocznić możliwe nadużycia” – dodaje Fundacja.

Zaznacza również, że zgodnie z orzecznictwem ETPC lekarze zauważający nieprawidłowości w sposobie leczenia pacjentów, mają wręcz obowiązek informowania o nich.

„Warto w tym zakresie przypomnieć o orzeczeniu ETPC z dnia 18 października 2011 w sprawie Sosinowska p. Polsce, w którym ETPC wskazał, że krytyka, która jest poczyniona w dobrej wierze i ma na celu ochronę interesu publicznego, powinna podlegać ochronie. Zawód lekarza ze względu na specjalny stosunek zaufania, jaki łączy lekarza i pacjenta, jest bardzo specyficzny. Wymusza on, z jednej strony, pewną solidarność lekarską, a z drugiej strony – wymaga przede wszystkim dbałości o zdrowie pacjentów” –  napisano w stanowisku HFPC.

Zdaniem organizacji wszczynanie postępowań dyscyplinarnych wobec pracowników służby zdrowia w trakcie pandemii, może podważać zaufanie obywateli, ale przede wszystkim pacjentów, do lekarzy.

„Może również ograniczać dostęp opinii publicznej do informacji na temat rzeczywistego stanu służby zdrowia i tym samym utrudniać sprawowanie kontroli nad reakcją władz na epidemię. Wzywanie lekarzy wypowiadających się krytycznie na temat polityki władz należy traktować jako próbę ich zastraszania i „mrożenia” wypowiedzi, które nie są odbierane jako przychylne dla rządzących” – zaznacza Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Poandto Fundacja informuje, że będzie monitorować dalsze działania władz wobec tych lekarzy oraz wspierać personel medyczny, wobec którego wyciągane są niedopuszczalne konsekwencje ograniczające swobodę wypowiedzi.

Dołącz do dyskusji: HFPC w obronie lekarzy mówiących krytycznie o pandemii

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jasne
co wujek george każe, to powiedzą. niezależni eksperci
odpowiedź