SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Henryk Cichecki: Potrzeba czasu, by wyciągnąć daleko idące wnioski na temat cyfryzacji radia

- Decyzja o rozpoczęciu cyfryzacji Polskiego Radia była słuszna. Pierwsze wnioski po miesiącu są pozytywne, choć nie brakuje słów krytyki - mówił wczoraj na antenie PR24 Henryk Cichecki, wiceprezes zarządu Polskiego Radia.

Henryk Cichecki, fot TVP

Henryk Cichecki, fot TVP

Polskie Radio ruszyło z emisją swoich programów w cyfrowej technologii DAB+ w dniu 1 października br. Na razie cyfrowy sygnał dostępny jest w Warszawie oraz na terenie Aglomeracji Śląskiej. W jakości cyfrowej słuchać można Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia dla Zagranicy, Radia Rytm oraz newsowego Polskiego Radia 24. Dostępne są także dwie rozgłośnie regionalne - w Aglomeracji Śląskiej - Radio Katowice, a w Warszawie - RDC (więcej na ten temat).

- Jeden miesiąc to zbyt krótki czas, aby wyciągać daleko idące wnioski. Wydaje się, że podjęliśmy słuszną decyzję. Eksperymentujemy z nowymi programami, stroną techniczną, organizacyjną. Pierwsze wnioski są pozytywne, choć nie brakuje także słów krytyki i ułomności, które staramy się na bieżąco usuwać - mówił w poniedziałek na antenie PR24 Henryk Cichecki, wiceprezes zarządu Polskiego Radia.

Cichecki podkreślił, że Polskie Radio korzysta z technologii DAB+, sprawdzonej m.in. w Wielkiej Brytanii i w krajach skandynawskich. - A przede wszystkim u naszego zachodniego sąsiada, czyli w Niemczech. Różne są opinie na temat konieczności przeprowadzenia procesu cyfryzacji. Nadawcy komercyjni uważają, że zmiany wprowadzono trochę za wcześnie, ale nie krytykują samego procesu - podkreślał w PR24 Cichecki.

Cichecki zapowiedział, że najpóźniej do końca 2015 roku cyfrowym nadawaniem objęte zostaną wszystkie miasta, w których funkcjonują regionalne rozgłośnie publiczne.

W przyszłym roku Polskie Radio chce rozszerzyć ofertę cyfrową o kanał naukowy (Radio Eureka), Radio Retro (skierowane do dojrzałych słuchaczy) i kanał adresowany do dzieci i rodziców (Radio Krasnal). Polskie Radio będzie finansowało cyfryzację z środków własnych, w przyszłym roku część wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego przekaże na ten cel KRRiT. Według ostatnich informacji ma to być suma ok. 10 mln złotych na 2014 rok (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Henryk Cichecki: Potrzeba czasu, by wyciągnąć daleko idące wnioski na temat cyfryzacji radia

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
politycy w PR
Henryk Cichecki nominat PSL w Polskim Radiu jest skrajnie niedouczonym i niekompetentnym prezesem. Niestety w PR wszystkie główne stanowiska są z klucza partyjnego.
14 11
odpowiedź
User
be
to ja poproszę o jeden jedyny przykład sukcesu komercyjnego radia cyfrowego w europie. polecam poczytać.
8 8
odpowiedź