SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Henryka Bochniarz: Polska musi jak najszybciej zmienić walutę na euro

– Nasza polityka trzymania nogi w drzwiach przestała być aktualna – tak Henryka Bochniarz ocenia stanowisko Polski w sprawie przyjęcia euro. Jej zdaniem należy to rozpatrywać nie tylko przez pryzmat gospodarki, ale znaczenia politycznego naszego kraju w Unii Europejskiej. Według prezydent Konfederacji Lewiatan dalsze wstrzymywanie się z decyzją grozi marginalizacją Polski.

Henryka Bochniarz

Henryka Bochniarz

 – Obserwując debatę dotyczącą przyjęcia przez Polskę euro czuje się zaniepokojona. Uważam, że idziemy w kierunku Europy dwóch prędkości, tzn. Europy krajów strefy euro i pozostałych – mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Bochniarz wyciszanie debaty na temat euro ma charakter polityczny.

 – Jeżeli mówimy o ratowaniu Europy i roli takich krajów jak Polska, to nie powinniśmy zadawać sobie pytania, czy Polska powinna być w strefie euro, czy nie, tylko, czy chcemy być rzeczywiście pełnoprawnymi członkami UE – uważa Henryka Bochniarz. – Jestem przekonana, że na tak zadane pytanie większość Polaków odpowie twierdząco.

Znaczna część Polaków jest jednak przeciwnikami wspólnej waluty. Według sondażu Centrum Badania Opinii Publicznej przeprowadzonego na początku 2013 r. aż 63 proc. opowiedziało się przeciw.

 – Mówiliśmy ludziom przez cały kryzys, że mamy się świetnie, ponieważ nie mieliśmy euro. To jest tylko odrobina prawdy, bo to jeden z elementów, ale na pewno niedominujący. Natomiast jeżeli teraz ceną tego ma być nasza marginalna pozycja w UE, to wydaje mi się, że trzeba zacząć o tym naprawdę głośno mówić i wszyscy powinni o tym mówić: politycy i przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozaarządowych – przekonuje prezydent Konfederacji Lewiatan.
Unia to nie tylko pieniądze

Zdaniem Bochniarz na członkostwo w UE i w strefie euro powinniśmy równie często patrzeć przez pryzmat pozycji Polski na arenie międzynarodowej, jak i przez pryzmat finansów.

 – Ludzie dziś uznają za pewnik, że jesteśmy w UE, w strefie Schengen, a jednocześnie spłycają wszystko do kwestii finansowych. Ludzie cieszą się, że jesteśmy w Unii, że możemy jeździć, pracować i dostajemy pieniądze. Natomiast w euro, szczególnie w dobie kryzysu, widzą same problemy – mówi Bochniarz.

Dlatego – jej zdaniem – w Polsce potrzebna jest szeroka debata na ten temat.

 – Uważam, że odpowiedzialni politycy i ludzie biznesu powinni uświadomić opinii publicznej skutki, jakie niesie ze sobą rezygnacja Polski z euro. Jestem przekonana, że byłoby to skuteczne, a Polacy zmieniliby zdanie w kwestii wspólnej waluty – twierdzi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Henryka Bochniarz: Polska musi jak najszybciej zmienić walutę na euro

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Domingo
Ci socjaliści, tylko głupoty im w głowach
10 10
odpowiedź
User
Erooscypek
Jeżeli mam do wszystkiego dopłacać żeby pozycja polityczna kraju wzrosła, to chyba odpowiedz jest prosta - nie. Mam gdzieś w którym rzędzie stoi premier RP w Brukseli, natomiast szczerze mnie interesuje ile zł mam w kieszeni.
12 10
odpowiedź
User
Reuters
Pani Bochniarz. Proszę spytać 100 biznesmenów z listy Wprost w jakiej walucie lokują kapitał.
Jeżeli 60-70% powie i udowodni że w Euro, to możemy mówić o uświadamianiu ludu.
Wg mnie max 10% chomikuje ten pieniądz.

Ponadto czy UK nie jest pełnoprawnym członkiem UE???
Nie wciska Pani głupot :-)
12 11
odpowiedź
User
august
Same dyrdymały, żadnych konkretów, jałowa propaganda. Kim jest ta pani? Właścicielką sieci sklepików "Lewiatan"? Czy to jakiś spot reklamowy?
11 8
odpowiedź
User
nick
Ciekawe ile euro pobiera ta pani za robienie tej stojącej w jawnej sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem propagandy. Zresztą niechcący sama przyznaje, że argumenty za przyjęciem euro są polityczne, a nie gospodarcze!, i udaje, że nie widzi klęski tego projektu (zdaje się, że Grecy przyjęli wspólną walutę - jakie jest teraz ich znaczenie w Unii???). Nie dla euro w Polsce!
8 8
odpowiedź