SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Hiszpania szykuje podatek cyfrowy. Wśród płatników Facebook i Google

Rząd Hiszpanii zapowiedział wprowadzenie w tym kraju podatku cyfrowego obejmującego największe firmy technologiczne działające na hiszpańskim rynku. Nowa danina w wysokości 3 procent ma przynieść budżetowi państwa 968 mln euro rocznie, ale jej wprowadzenie zaplanowano na początek 2021 roku.

Article

O planach wprowadzenia nowego podatku cyfrowego poinformowała hiszpańska minister finansów María Jesús Montero dodając, że rząd przyjął projekt odpowiednich przepisów w tym zakresie.

3 procent dla technologicznych gigantów

Według planów nową daninę w wysokości 3 proc. mają płacić największe firmy technologiczne oferujące swoje usługi w Hiszpanii, to znaczy takie które rocznie osiągają globalne przychody w wysokości 750 mln euro oraz ponad 3 mln euro na rynku hiszpańskim. Cyfrowy podatek w Hiszpanii musiałyby płacić zatem takie koncerny jak Google, Facebook czy Amazon.

- Hiszpania nie może tkwić wciąż w XX wieku w obszarze finansów i podatków – wyjaśniła María Jesús Montero. - Musimy nadążać za zupełnie nowymi formami aktywności biznesowej obejmujących nasz rynek, które przynosi współczesny świat.

Według zapowiedzi nowy podatek nie zostanie wprowadzony przed końcem 2020 r. Hiszpański rząd wyjaśnia, że chce zaczekać z nałożeniem cyfrowej daniny do czasu zakończenia prac przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która od początku 2019 r. przygotowuje jednolite przepisy podatkowe obejmujące wszystkie kraje członkowskie.

Nie tylko Hiszpania

Hiszpania nie jest jedynym krajem który zapowiada wprowadzenie u siebie podatku cyfrowego. Podobne rozwiązanie zapowiedział rząd Włoch, zaś Francja zamierzała wprowadzić taką daninę w 2020 r., jednak wobec groźby wojny celnej z USA postanowiła odłożyć w czasie zastosowanie tych przepisów.

O podatku cyfrowym zaczęto w 2019 r. mówić także w Polsce. Ministerstwo Finansów poinformowało w połowie ub.r., że w przygotowywaniach koncepcji podatku od niektórych usług cyfrowych punktem wyjścia jest projekt dyrektywy Komisji Europejskiej w tym zakresie. W projekcie zapisano stawkę 3 proc. nowej daniny.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Hiszpania szykuje podatek cyfrowy. Wśród płatników Facebook i Google

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl