SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amerykańskie kino wstaje po pandemii. 4,5 mld dolarów w 2021 roku

W 2021 roku amerykański box office uzyskał wartość 4,5 mld dolarów. To o ponad 100 procent więcej niż rok wcześniej, ale wciąż daleko do wyniku sprzed pandemii Covid-19.

Article

Pandemia Covid-19 mocno dotknęła kina. Z powodu koronawirusa przez długi czas pozostawały one zamknięte. Później, po złagodzeniu obostrzeń branża zaczęła mozolnie podnosić się z kryzysu, zaś w ciągu ostatnich miesięcy na ekrany zawitało kilka hitów, które przyniosły sieciom spore zyski i przyciągnęły na seanse coraz większą rzeszę kinomanów spragnionych ich ulubionej rozrywki.

Czytaj także: Dystrybutorzy przesuwają premiery filmów

Amerykański box office w górę

Z informacji firmy analitycznej Comscore wynika, że po „chudym” okresie związanym z pandemicznymi kłopotami amerykańska branża kinowa odbudowuje straty. Ale powoli.

W 2021 r. wpływy box office w USA wyniosły 4,5 mld dol. To i dobrze, i źle. Dobrze, bo kwota jest wyższa o 101 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Gorzej, że w zestawieniu z 2019 r. przychody osiągnęły jedynie 60 proc. zanotowanej wówczas kwoty. Analitycy zwracają uwagę na fakt, że w przeszłości wpływy w wysokości 4,5 mld dol. zostały osiągnięte przez box office w 1992 r.

Według ekspertów odbudowywanie kondycji finansowej przez amerykańską branżę kinową będzie powolnym procesem. Chodzi bowiem z jednej strony o obawy związane z pandemią i odwiedzinami w kinach, z drugiej zaś bardziej długofalowy trend dotyczący rosnącej grupy odbiorców serwisów streamingowych kosztem korzystania z dystrybucji filmów na wielkim ekranie.

W noworoczny weekend największym powodzeniem w USA cieszył się „Spider-Man: bez drogi do domu”. Film zanotował łączne przychody w wysokości ponad 609 mln dol. Na podium znalazły się także „Sing 2” (89,6 mln dol.) oraz „King’s Man: Pierwsza Misja” (19,5 mln dol.).

Czytaj także: „Dziewczyny z Dubaju" dalej rządzą w box office. Ponad 600 tysięcy widzów po drugim weekendzie od premiery

Dołącz do dyskusji: Amerykańskie kino wstaje po pandemii. 4,5 mld dolarów w 2021 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl