SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kupujemy albumy polskich artystów, ale w radiu królują zagraniczni. W stacjach radiowych hitem „Flowers” Miley Cyrus

Związek Producentów Audio Video podsumował pierwsze sześć miesięcy br. To kolejne półrocze dwucyfrowego wzrostu na polskim rynku muzycznym. Łącznie sprzedaż muzyki przekroczyła 298 mln zł przychodu, co jest wzrostem o 16,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. ZPAV zaprezentował też oficjalne listy: najpopularniejszych albumów i najczęściej odtwarzanych piosenek w polskich rozgłośniach.

sanah (screen: YouTube/sanah)Article

Głównym generatorem wzrostów w branży muzycznej jest sprzedaż cyfrowa, która stanowi już ponad 80 proc. całego polskiego rynku i ciągle się rozwija. W ciągu pierwszego półrocza tego roku muzyki w formatach cyfrowych kupiliśmy o ponad 21 proc. więcej niż w roku ubiegłym, co przełożyło się na 239 mln zł przychodu. Sprzedaż fizyczna utrzymała wielkość zbliżoną do ubiegłorocznej, tj. przy wzroście o 0,8 proc. przekroczyła 59 mln zł. 
 
Minione sześć miesięcy to kolejne półrocze, w którym przychód z muzyki cyfrowej systematycznie wzrasta, przekraczając od 2020 roku wyniki sprzedaży fizycznej. 
 

Streaming umacnia się

Najpopularniejszą formą sprzedaży muzyki pozostaje streaming, który po raz kolejny umocnił swoją pozycję na rynku. Od stycznia do czerwca tego roku wygenerował ponad 237 mln zł przychodu, odpowiadając już za 99,3 proc. sprzedaży cyfrowej oraz 79,6 proc. sprzedaży całkowitej. 
 
Płyty CD w pierwszym półroczu tego roku odpowiadały za 11,7 proc. całości sprzedaży. Wypracowały go, generując przychód na poziomie 34,8 mln zł, co stanowi spadek w stosunku do roku ubiegłego o 7,5 proc.

Płyty winylowe stanowią 8 proc. rynku sprzedaży muzyki. W ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku osiągnęły sprzedaż na poziomie 23,9 mln zł, co stanowi wzrost o 16,9 proc. 

Oficjalne listy ZPAV

Półroczne podsumowanie zestawień prezentujących najpopularniejszą muzykę w Polsce przynosi dobre wyniki twórcom krajowym. Ich produkcje zajmują większość pozycji na Oficjalnych Listach Sprzedażowych ZPAV. 
 
W zestawieniu stu najpopularniejszych płyt OLiS – albumy, obejmującym zarówno sprzedaż cyfrową, jak i fizyczną, 69 pozycji należy do polskich twórców, przy czym w pierwszej dziesiątce tylko dwie oddane są artystom z zagranicy: miejsce 7. Depeche Mode „Memento Mori” oraz 9. Metallica „72 Seasons”. Ścisłą czołówkę tej listy zajmują: Kuban z albumem „spokój.” na miejscu pierwszym, Dawid Podsiadło z wydawnictwem „Lata dwudzieste” na miejscu drugim oraz sanah z płytą „sanah śpiewa Poezyje”, która zamyka pierwszą trójkę.

 
Na liście OLiS – albumy w streamie, prezentującej wyniki poszczególnych albumów w streamingu, pierwszych 9 miejsc zestawienia przypadło polskim artystom, zaczynając od Dawida Podsiadły z albumem „Lata dwudzieste”, który otwiera zestawienie. Kuban z płytą „spokój.” zajmuje miejsce drugie. Na trzecim miejscu uplasowało się wydawnictwo club2020, na którym zaprezentowały się największe gwiazdy wytwórni 2020. W top 100 łącznie 66 pozycji należy do polskich twórców. 
 

Miley Cyrus i polscy artyści

Zestawienie, które zbiera dane o singlach w streamingu – OLiS single w streamie – otwiera wprawdzie Miley Cyrus z singlem „Flowers”, ale kolejne 9 miejsc należy już do polskich wykonawców, zaczynając od singla „Malibu Barbie” projektu club2020 na miejscu drugim i utworu „mori” Dawida Podsiadły na miejscu trzecim. W top sto najpopularniejszych singli 68 to utwory polskich artystów. 

Na liście prezentującej sprzedaż tradycyjnych nośników fizycznych także przeważają krajowi artyści, zajmując całe podium. OLiS – albumy fizycznie otwiera Kuban, miejsce drugie należy do formacji Polska Wersja i wydawnictwa „Na waszych oczach”, a na pozycji trzeciej z solowym albumem „Mały Książę” debiutuje Avi. Łącznie w top 10 siedem albumów należy do polskich twórców, a w top 100 jest ich 63. 
 

W stacjach radiowych hitem „Flowers” Miley Cyrus

Odwrotna sytuacja panuje jedynie w zestawieniu prezentującym najczęściej odtwarzane utwory w polskich stacjach radiowych – Oficjalnej Liście Airplay (OLiA) – gdzie zdecydowaną przewagę stanowią produkcje zagraniczne. W pierwszej dziesiątce tego zestawienia znalazł się tylko jeden polskich twórca – ma miejscu 7. uplasował się Dawid Podsiadło z singlem „mori”. Łącznie w pierwszej setce tylko 32 pozycje zajmują krajowi artyści. 

Związek Producentów Audio Video (ZPAV) jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90 proc. rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od początku br. Oficjalna Lista Sprzedaży (OLiS) ZPAV jest uzupełniana o dane z serwisów streamingowych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu unikalnej metodologii IFPI (Międzynarodowej Federacji Przemysłu Muzycznego), która uwzględnia zarówno wielkość, jak i wartość streamingu.

 

Dołącz do dyskusji: Kupujemy albumy polskich artystów, ale w radiu królują zagraniczni. W stacjach radiowych hitem „Flowers” Miley Cyrus

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marta marzec
Marta Marzec
odpowiedź
User
MCMLXXXV
I dlatego od jakiegoś czasu doświadczam takiej rzeczy ja muzyczny paraliż. Ponadto to co grają dzisiaj w mediach jest całkowicie niesłuchalne i tylko obraża mój zmysł estetyki. A serwis streamingowy Spotify zrobi z muzyką dokładnie to samo, co ta platforma studia Valve, czyli Steam, z pecetowymi grami wideo.
odpowiedź
User
Maksiu
Kuban, a później dziwicie sie ludziska ze RMF ma 30%, jesteśmy sami sobie winni, radia tylko wykorzystują nasz brak muzycznego gustu
odpowiedź