SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Homilie Jana Pawła II hitem w TVP1

Nadawane codziennie w TVP1 między "Wiadomościami" a "Pogodą" fragmenty archiwalnych homilii św. Jana Pawła II ogląda średnio 1,64 mln widzów - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Jam Paweł II, fot. TVP Article

Telewizyjna Jedynka w piątek, 10 marca 2023 roku rozpoczęła emisję około 3-minutowych fragmentów archiwalnych homilii św. Jana Pawła II. Oglądać je można codziennie około godz. 20.00, tuż po głównym wydaniu „Wiadomości”, a przed prognozą pogody.

Średnia widownia pierwszych trzech emisji audycji „Słowo świętego Jana Pawła II” (pokazanych do 12 marca) wyniosła 1,64 mln osób, co przełożyło się na 12,46 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 7,11 proc. w grupie komercyjnej 16-49 i 8,14 proc. w grupie 16-59 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Największą widownię, wynoszącą 1,80 mln oglądających, zgromadziła emisja z 12 marca.

W czwartek, 9 marca o godz. 20.00 (tuż po „Wiadomościach” i orędziu marszałek Sejmu Elżbiety Witek) TVP1 pokazała trwające ponad 40 minut kazanie, które Jan Paweł II wygłosił 2 czerwca 1979 roku w Warszawie podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Wypowiedział wtedy słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

40-minutową audycję śledziło 1,36 mln osób (odpowiednio 10,19 proc., 5,01 proc. i 6,44 proc. udziału).

Homilie Jana Pawła II w TVP1 do 2 kwietnia

Ostatni raz fragment kazania św. Jana Pawła II Telewizja Polska  wyemituje w 18. rocznicę  jego śmierci 2 kwietnia.

W tym dniu antena TVP będzie miała zmienioną ramówkę - w programie na ten dzień zaplanowano kilka filmów i audycji o polskim papieżu. O 9:45 widzowie obejrzą dokument "Świat według Jana Pawła II" , o 15:05 włoski film obyczajowy Nie lękajcie się - historia pewnej przyjaźni (Non avere paura. Un'amicizia con Papa Wojtyla.).

Także do 2 kwietnia w Programie 1 Polskiego Radia można słuchać cyklu "Ufam, że mnie słyszycie. Alfabet Jana Pawła II". Tytuł cyklu nawiązuje do treści homilii wygłoszonej przez papieża w Gnieźnie podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Audycja "Ufam, że mnie słyszycie. Alfabet Jana Pawła II" jest nadawana od poniedziałku do piątku o godz. 18.36, w soboty o godz. 18.33, zaś w niedziele o godz. 18.25.

„Franciszkańska 3” o Janie Pawle II

Od kilku dni o Janie Pawle II głośno w mediach za sprawą reportażu TVN24 „Franciszkańska 3” autorstwa Marcina Gutowskiego. Materiał pokazany w programie „Czarno na białym” na podstawie relacji pokrzywdzonych i dokumentów przedstawia zaniechania polskiego papieża w sprawie księży pedofilów z czasów przed objęciem Stolicy Apostolskiej. Karol Wojtyła jako biskup i arcybiskup krakowski nie podejmował odpowiednich działań po sygnałach o przestępstwach seksualnych podlegających mu księży - opisano w materiale.

- Reportaż „Franciszkańska 3” jest efektem wielomiesięcznej pracy, opartej na wieloźródłowych dokumentach, relacjach świadków i - co najważniejsze - daje głos samym ofiarom. Przeszedł kilkuetapową weryfikację i powstał zgodnie z najwyższymi standardami dziennikarskimi - skomentowano materiał w „Faktach” TVN. - Rolą niezależnych i rzetelnych mediów jest pokazywać fakty, nawet jeśli są one bolesne i trudne do przyjęcia. Każdy z Państwa może reportaż samodzielnie ocenić, jest on dostępny w TVN24 GO - dodał.

W reportażu wypowiadali się m.in. Tomasz Terlikowski, Tomasz Krzyżak z „Rzeczpospolitej” i przyjaciółka papieża Anna Karoń-Ostrowska. - Jedno po tym filmie (i książce, a także tekstach Krzyżaka i Litki) jest oczywiste, że kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii, i że opowieść o tym, że nie spotkał się z nimi w Polsce, i że uważał je za efekt działania służb, nie jest prawdziwa. Dlaczego tak było? Na to pytanie staram się odpowiedzieć w filmie - stwierdził Terlikowski na Facebooku.

- Ale dla mnie najmocniejszym elementem reportażu są rozmowy ze skrzywdzonymi. I ich żal, że przez wszystkie te lata nikt ich nie poszukał, nikt się z nimi nie skontaktował, nikt nie pochylił się nad ich cierpieniem. Ich życie jest wartością, ich krzywda jest warta pamiętania. O nich trzeba pamiętać. To jest fundamentalna wartość personalizmu, którego uczył Jan Paweł II (i to nawet jeśli w tych sprawach nie był mu - z powodów systemowych - wierny) - zaznaczył.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2022 roku wyniósł 8,67 proc.

Dołącz do dyskusji: Homilie Jana Pawła II hitem w TVP1

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cwaniak
no a co w tym dziwnego babcie oglądają i dziadkowie czasem zmuszają do tego małe wnuki które jeszcze nie wiedzą co i jak bo mają 1-7 lat
54 58
odpowiedź
User
Aron
Niech PiSowcy zrobią coś dla rozczarowanego elektoratu i domkną w końcu temat koncesji dla TVNu. Niektórzy tylko z tego powodu na nich głosowali pomimo, że płacą wcale "niemałe" podatki .....
18 88
odpowiedź
User
Katon
Po wyborach jesiennych trzeba zamknąć TVP INFO i inne propagandowe media a przynajmniej zwolnić propagandystów.
80 50
odpowiedź