SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Honoraria głównych twarzy „Wiadomości” i TVP Info to standardowe stawki na rynku (opinie)

Gwiazdy powinny dobrze zarabiać, bo mają bardzo wysoką wartość dla stacji, ale pod jednym warunkiem: niech ich praca dowiezie stacji oglądalność. Z perspektywy przeciętnego Polaka honoraria TVP są rzeczywiście spore, ale na rynku telewizyjnym to dość standardowe stawki.

Od lewej: Krzysztof Ziemiec, Danuta Holecka i Michał Adamczyk, fot. TVP Article

Wczoraj „Dziennik Gazet Prawna” podał, że w 2016 roku wydatki Telewizji Polskiej na wynagrodzenia wzrosły w skali roku o 19,4 proc. do 402,6 mln zł. Wzrost wynikał z uwagi na koszty programu odejść dobrowolnych.

Według nieoficjalnych ustaleń „DGP”, miesięczne wynagrodzenie Danuty Holeckiej i Michała Adamczyka w TVP wynosi ok. 40 tys. zł (plus VAT), a Krzysztofa Ziemca - 33,5 tys. zł. Każdy z tych dziennikarzy prowadzi własną działalność gospodarczą i wystawia firmie rachunki. Podobnie byli wynagradzani czołowi dziennikarze spółki za jej poprzednich władz.

Ziemiec jest jednym z gospodarzy „Prawdę mówiąc” w TVP Info, a Adamczyk prowadzi „Bez retuszu”. Z kolei Michał Rachoń i Adrian Klarenbach są zatrudnieni na etacie w TVP, ich podstawowe wynagrodzenie wynosi 4 tys. zł miesięcznie. Do tego dochodzą jednak wielokrotnie wyższe honoraria za prowadzenie programów: według „DGP” dla Klarenbacha w czerwcu wyniosły one 31,5 tys. zł, a w lipcu 30 tys. zł, natomiast dla Rachonia - w kwietniu 25,5 tys. zł, w maju - 25 tys. zł, a w czerwcu - 22,5 tys. zł netto. Michał Rachoń i Adrian Klarenbach są na zmianę gospodarzami „Minęła 20” w TVP Info, Rachoń prowadzi też w tej stacji cotygodniowy program „Woronicza 17”, a Klarenbach - „Forum” i „Minęła 8”.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, były prezes TVP (w latach 1998-2004) i były członek KRRiT (w latach 1996-1998) Robert Kwiatkowski nie widzi problemu w wysokości ujawnionych przez „DGP” honorariów. W jego opinii, problemem są wyniki oglądalności programów informacyjnych. - Jeśli programy informacyjne tracą po kilkadziesiąt procent rok do roku, to po co te pieniądze są płacone? - zastanawia się Kwiatkowski.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w sierpniu br. „Wiadomości” oglądało średnio 1,866 mln widzów. Oglądalność zmalała o 21,58 proc. (o 514 tys. widzów). Z kolei udział serwisu uplasował się na poziomie 17,34 proc. (rok wcześniej było to 20,49 proc.).

- Gwiazdy powinny dobrze zarabiać, pod jednym warunkiem - niech ich praca dowiezie do stacji oglądalność. Czy Danuta Holecka, Micha Adamczyk i Krzysztof Ziemiec to są gwiazdy? Odpowiedź będzie zawsze subiektywna. To kwestia uznania, tak samo jak z politykami: jedni mówią, że mają charyzmę, a inni twierdzą, że jej nie posiadają. Ale w przypadku polityków weryfikacją są wybory, a w telewizji - zmiany w oglądalności programów - wyjaśnia Robert Kwiatkowski. - Skoro mówimy o Holeckiej, Adamczyku i Ziemcu jako o „twarzach TVP” to niech to udowodnią. Taki status nie jest kwestią zadekretowania, a na razie programy newsowe notują po kilkadziesiąt proc. spadku - dodaje.

Podobne zdanie na temat gwiazd telewizyjnych ma Piotr Barełkowski, który podkreśla, że widzowie oglądają telewizję dla pewnych osób. - Nie pamiętamy dokładnie, jaki jest program Wojciecha Cejrowskiego czy Roberta Makłowicza, ale pamiętamy, że występują w nich Cejrowski i Makłowicz. Osoby prowadzące najpopularniejsze programy muszą przyciągać widzów i niestety trzeba im za to odpowiednio zapłacić, taki jest rynek - tłumaczy Barełkowski. - TVP musi walczyć o widza, także przyciągając gwiazdy. Rezygnacja z gwiazd, które są miło przyjmowane w polskich domach oznaczałoby kompletną kapitulację. Z całą pewnością Danuta Holecka, Michał Adamczyk i Krzysztof Ziemiec przyciągają widzów - dodaje.

- Honoraria gwiazd Telewizji Polskiej, które otrzymują po podwyżkach, to z perspektywy przeciętnego Polaka rzeczywiście niemałe sumy. Ale na rynku telewizyjnym są to dość standardowe stawki. Główne postaci Polsatu czy TVN zarabiają niewiele mniej. Trudno więc formułować zarzut w kierunku telewizji publicznej, że tyle płaci tym osobom - zaznacza były prezes Telewizji Niezależneji współtwórca TV Republika, a obecnie pracujący w stacji internetowej wPolsce.pl.

Z kolei Wojciech Pawlak, były szef telewizji WP i dyrektor TVP2, uważa, że aby ocenić potencjał danej osobowości telewizyjnej nie należy kierować się samymi badaniami oglądalności. - Czasami ważniejsze są kwestie wizerunkowe. Pewnie dałoby się wymienić przynajmniej kilkoro dziennikarzy czy twarzy telewizji, którzy są kojarzeni z programami niegenerującymi wysokich ratingów, natomiast mają bardzo wysoką wartość dla stacji, ponieważ wpływają pozytywnie na jej wizerunek - przekonuje Wojciech Pawlak.

Jego zdaniem, w stacjach komercyjnych ta zależność jest silniejsza niż w TVP. - W telewizji publicznej - jeśli miałbym się nad tym zastanawiać - zadałbym sobie pytanie o zaufanie i wiarygodność tych osób, a nie o oglądalność programów. Jeśli wskazani w artykule „Dziennika Gazety Prawnej” dziennikarze, według badań, odznaczają się wysokim poziomem wiarygodności i zaufania wśród widzów, to te czynniki mają wpływ na wycenę ich wartości dla programu i dla stacji, co przekłada się na honoraria - ocenia.

Robert Kwiatkowski przypomina, że za jego prezesury w TVP gwiazdami "Wiadomości" byli Jolanta Pienkowska, Kamil Durczok i Sławomir Jeneralski, którzy przyciągali widzów. - Widownia była wielomilionowa. Oni mieli też możliwość przejścia do konkurencji, byli kuszeni propozycjami. Pieńkowska i Durczok po pracy w TVP nadal pozostali gwiazdami. A kto dzisiaj przyjmie Ziemca lub Holecką? - zastanawia się.

W 2016 roku wydatki Telewizji Polskiej na wynagrodzenia wyniosły 402,6 mln zł, wobec 337,1 mln zł więcej niż rok wcześniej (to 19,4 proc. w górę). Wzrost ten wynika m.in. z 29,7 mln zł dodatkowych kosztów programu odejść dobrowolnych. Bez uwzględnienia tych kosztów wydatki na wynagrodzenia zwiększyły się o 10,6 proc.

Publiczny nadawca w ub.r. zanotował 1,47 mld zł wpływów (o 6,8 proc. mniej niż rok wcześniej) i 176,7 mln zł straty netto. W czerwcu br. Jacek Kurski podał, że liczba etatowych pracowników firmy od początku ub.r. zmalała z 2,83 tys. do ok 2,6 tys.

Pod koniec lipca TVP otrzymała 800 mln zł kredytu ze Skarbu Państwa, zasadniczą część ma spłacić w miesięcznych ratach od 2019 do końca 2023 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Honoraria głównych twarzy „Wiadomości” i TVP Info to standardowe stawki na rynku (opinie)

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mietek
Mogli przejsc gdzie chcieli bo wszystkie główne stacje polsat, tvn i tvp nadawały tę samą propagandą czy warszawka w 2k17 nadal ma ludzi za idiotów ?
13 51
odpowiedź
User
Gruby
Ja nie oglądam telewizji, lepiej przeczytac gazetę lub książkę.
40 1
odpowiedź
User
oki
Za czytanie bajek więcej jak 2000 bym nie dał.
38 8
odpowiedź
User
jaffar
Tak, Holecka przebiera w ofertach, więc TVP musi jej płacić 40 tysięcy. Zresztą to dzięki niej oglądalność Wiadomości tak szybuje. Czyli argumenty są dwa.
60 8
odpowiedź
User
Grzegorz
Za dobra prace trzeba dobrze placic! Zazdrosnikom proponuje studja dziennikarskie i beda tez tyle zarabiac
15 49
odpowiedź
User
mietek
Zazdrosc ,zazdrosc!!!Trzeba sie bylo uczyc a nie konczyc WUMLU i teraz biadolic
12 41
odpowiedź
User
YKK
Przecież to całkiem normalne, że marny prezenter zadłużonej telewizji zarabia tyle co Prezydent i Premier razem wzięci.
51 5
odpowiedź
User
ziomek
pani Holecka "gwiazdą" zwiększającą oglądalność??!! wolne żarty. Pan Adamczyk to samo. Co do Ziemca to mam wątpliwości, bo on chyba się dusi w tym towarzystwie, ale pewnie nie ma wyjścia i musi czytać to co mu każą. Dobrze, że nikt nie pisze o tej "dziennikarce" na B., która ma tez swój program w tvp info, bo tak jednostronnych materiałów nigdy nie widziałem nawet na antenie telewizji publicznej.
46 11
odpowiedź
User
janek
Zazdrosc ,zazdrosc!!!Trzeba sie bylo uczyc a nie konczyc WUMLU i teraz biadolic

Mietek, a skąd Ty wiesz co to WUML? Też kończyłeś?
26 5
odpowiedź
User
d
Stawki są absurdalnie wysokie, no ale ręka rękę myje, więc "eksperci" mówią to, co mówią.
31 5
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing