SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Donald Trump przedłuża restrykcje. Huawei bez usług Google przez kolejny rok

Prezydent USA Donald Trump podjął decyzję o dalszym ograniczeniu współpracy amerykańskich firm z chińskimi producentami sprzętu, takimi jak Huawei i ZTE. Przedłużone restrykcje mogą oznaczać, że w nadchodzących smartfonach Huawei użytkownicy w dalszym ciągu będą pozbawieni dostępu do usług Google. Amerykańska administracja tłumaczy te działania względami bezpieczeństwa kraju.

Donald Trump, fot. materiały prasoweArticle

W maju 2019 r. administracja USA na życzenie Donalda Trumpa wprowadziła restrykcje dotyczące współpracy amerykańskich firm z technologicznymi koncernami pochodzącymi z Chin, wśród których znalazły się Huawei oraz ZTE. Amerykanie tłumaczyli decyzję podejrzeniami o to, że chińscy producenci prowadzą działalność szpiegowską na rzecz władz w Pekinie, co w bezpośredni sposób zagraża bezpieczeństwu USA. W ślad za tymi ograniczeniami współpracę z Huawei zerwały takie firmy jak Google, Intel czy Qualcomm. Intel niedługo później uzyskał jednak pozwolenie na dalsze partnerstwo z chińskim producentem.

Kolejny rok ograniczeń

Teraz według informacji podanych przez Reutersa Donald Trump zdecydował o przedłużeniu restrykcji do wiosny 2021 r. Decyzja prezydenta jest oparta o amerykańskie prawo, zgodnie z którym szef Białego Domu może stosować przepisy regulujące rynek w odpowiedzi na pojawiające się zagrożenia dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Jak twierdzą źródła takiego właśnie argumentu użyła administracja USA twierdząc, że zagrożenie ze strony Chin nie minęło. Eksperci potwierdzają, że nie należało spodziewać się niczego innego biorąc pod uwagę napięte wciąż stosunki na linii Waszyngton - Pekin.

Huawei nadal bez Google

Przedłużenie restrykcji oznacza m.in. to, że koncern Huawei w swoich kolejnych smartfonach w dalszym ciągu nie będzie mógł oferować używanych powszechnie na świecie aplikacji i usług koncernu Google, takich jak YouTube, Gmail czy Google Maps.

Nie oznacza to, że użytkownicy Huawei zostaną tych aplikacji całkowicie pozbawieni, będą bowiem nadal musieli korzystać z nich np. za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Podobnie jest w wypadku Androida, który Huawei instaluje nadal z własną nakładką, bowiem wspomniany system jest dostępny na zasadach open source.

Już wcześniej Huawei podjął kroki zmierzające do pewnego uniezależnienia się od skutków restrykcji i samego Google. Chiński producent rozwija własny system operacyjny o nazwie HarmonyOS, a w oferowanych przez siebie telefonach rozbudowuje platformę AppGallery, która ma ambicje zastąpić w smartfonach chińskiej marki sklep Google Play.

Według danych firmy analitycznej Canalys w pierwszym kwartale 2020 r. Huawei był globalnie drugim największym producentem smartfonów z 49 mln sprzedanych urządzeń i udziałem w światowym rynku na poziomie 18,8 proc. Liderem pozostaje koncern Samsung.

Dołącz do dyskusji: Donald Trump przedłuża restrykcje. Huawei bez usług Google przez kolejny rok

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl