SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Huawei: Bojkot ze strony organizacji standaryzujących sprzeczny z zasadami

Bluetooth SIG i Wi-Fi Alliance, organizacje odpowiedzialne za standardy łączności bezprzewodowej wycofały się ze współpracy z Huawei nie pozwalając tej firmie na stosowanie swoich rozwiązań. Chiński koncern przekonuje że ta decyzja jest pozbawiona podstaw i niesprawiedliwa. - Nie naruszyliśmy statutu żadnej z tych organizacji. Ich działania są sprzeczne z zasadami, których przestrzegania strzegą, a tym samym podważają ich wiarygodność jako organizacji międzynarodowych - tłumaczy Huawei w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl.

Article

We wtorek organizacje Bluetooth SIG i Wi-Fi Alliance zajmujące się standaryzacją technologii Bluetooth oraz łączności Wi-Fi poinformowały o zawieszeniu współpracy z koncernem Huawei. To może oznaczać, że wprowadzane na rynek nowe smartfony i inne urządzenia produkowane przez Huawei będą pozbawione niektórych funkcji związanych z komunikacją bezprzewodową.

Bluetooth SIG i Wi-Fi Alliance dołączyły do coraz dłuższej listy firm które zdecydowały się na bojkot Huawei po wprowadzeniu przez administrację Donalda Trumpa restrykcyjnych przepisów ograniczających obecność chińskich marek na amerykańskim rynku.

Huawei: Działania niezgodne z zasadami

Huawei czuje się pokrzywdzony decyzją podjętą przez Bluetooth SIG i Wi-Fi Alliance. Dał temu wyraz w komunikacie przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl, w którym zaznacza że jest niewinny i nie zasłużył na bojkot, a cała sprawa ma podłoże polityczne.

- W odpowiedzi na presję polityczną, kilka organizacji standaryzujących oraz branżowych zawiesiło współpracę z Huawei w niektórych obszarach – czytamy w komunikacie. - Jesteśmy głęboko zawiedzeni ich decyzjami, ale nie wpłyną one na naszą codzienną działalność i w dalszym ciągu będziemy dbać o dostarczanie naszym klientom najwyższej jakości produktów i usług. Huawei jest aktywnym członkiem ponad 400 organizacji standaryzujących, instytucji branżowych oraz społeczności Open Source, w których zajmujemy blisko 400 kluczowych stanowisk i zgłosiliśmy prawie 60 tys. nowych inicjatyw. Nasza współpraca z większością z nich w dalszym ciągu działa bez zakłóceń i zamierzamy dalej współpracować dla rozwoju całej branży.  

Według Huawei wspomniane organizacje reprezentują zasób wiedzy, który wspólnie zebrano z całego obszaru nauki i technologii. Z kolei otwarte i globalnie ujednolicone standardy stoją na straży wartości, które pozwalają dostarczać wszystkim użytkownikom produkty i usługi nie tylko bardziej zaawansowane, ale również o wyższej jakości.

- W większości przypadków organizacje standaryzujące, instytucje branżowe oraz społeczności Open Source przestrzegają zasad przejrzystości, otwartości, uczciwości i braku dyskryminacji – podkreśla Huawei. - Zasady te stanowią podstawę zdrowego i zrównoważonego rozwoju całej branży ICT. Huawei nie naruszył statutu żadnej z tych organizacji, a mimo to pewna grupa z nich postanowiła zawiesić współpracę bez jakiejkolwiek podstawy prawnej. Ich działania są sprzeczne z zasadami, których przestrzegania strzegą, a tym samym podważają ich wiarygodność jako organizacji międzynarodowych. Ostatecznie takie decyzję spowodują rozdrobnienie standardów i spowodują zwiększenie kosztów i ryzyka dla wszystkich – ocenia chiński koncern.

Na razie nie wiadomo czy bojkot Huawei ze strony wielu partnerów rozszerzy się także na Polskę i wpłynie na sprzedaż urządzeń producenta na naszym lokalnym rynku. Najwięksi operatorzy komórkowi oraz sieci sprzedaży sprzętu elektronicznego w odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl w tej sprawie odmówili swojego komentarza.

W 2018 r. Huawei osiągnął przychody w wysokości ponad 105 mld dolarów, a zysk netto spółki wzrósł rok do roku o 25,1 procent. Najlepsze wyniki koncern uzyskał na rodzimym rynku chińskim, zaś motorem wzrostów firmy była sprzedaż produkowanych przez niego urządzeń mobilnych.

Dołącz do dyskusji: Huawei: Bojkot ze strony organizacji standaryzujących sprzeczny z zasadami

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Przemo
Widocznie Apple , Windows i inni gracze tracą swoje dochody . Nie potrafią konkurować ani cena ani jakością z uwagi na koszty pracy . Tak się kończy socjalizm
odpowiedź