SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Huawei: Rezygnacja Polski z naszych rozwiązań wydłuży start 5G o półtora roku

Koncern Huawei w ciągu najbliższych trzech lat zamierza zainwestować w Polsce 2 mld złotych - zapowiedziała firma w komunikacie. Koncern zaznacza że do tej pory wydał na naszym rynku 5 mld złotych i przewiduje, że jeśli Polska zrezygnuje z rozwiązań oferowanych przez Huawei, to uruchomienie w naszym kraju sieci 5G wydłuży się o 12 do 18 miesięcy.

Article

Informacje na temat planowanych w Polsce inwestycji koncern Huawei przekazał w komunikacie cytowanym przez serwis ISBnews. Chiński koncern przypomina, że do tej pory zainwestował na polskim rynku kwotę 5 mld zł, a w ciągu ostatnich trzech lat zapłacił w Polsce 630 mln zł podatków – 250 mln tylko w 2018 r. Z kolei kwota 360 mln zł to wartość zakupów dokonanych przez Huawei na naszym rynku w ub.r., zaś na przestrzeni ostatnich trzech lat kwota zakupów wynosi 800 mln.

- Technologia 5G Huawei wyprzedza konkurencję o około 12-18 miesięcy – podkreśla firma w cytowanym komunikacie. - Huawei podpisał kontrakty na rozwój sieci 5G z ponad 30 krajami, wśród których jest 18 państw europejskich, m.in. Anglia, Niemcy, Włochy, Portugalia, czy Finlandia. Firma wysłała do klientów już ponad 25 tys. stacji bazowych. Gdyby Polska wykluczyła Huawei czas wdrożenia tej infrastruktury w Polsce wydłużyłby się o co najmniej 12 do 18 miesięcy w stosunku do innych państw, koszt jej wdrożenia w Polsce wzrósłby o 8,5 mld euro, a rachunki osób korzystających z tej infrastruktury wzrosłyby o minimum 100 proc. - zapowiada Huawei.

Komunikat Huawei został sformułowany po tym jak w Polsce pojawił się kryzys zaufania do chińskiego producenta związany m.in. z aresztowaniem w połowie stycznia br. przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W., dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce, oraz Piotra D., ostatnio pracującego w Orange Polska.

Niedługo później polski rząd zapowiedział że zbada zakres obecności chińskiej firmy na naszym rynku telekomunikacyjnym i jeśli będzie to konieczne podejmie w tym zakresie odpowiednie działania. Nie padły jednak wówczas żadne zapowiedzi wykluczenia Huawei z budowy w Polsce infrastruktury 5G.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Huawei: Rezygnacja Polski z naszych rozwiązań wydłuży start 5G o półtora roku

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lucy
Co za problem poczekać z 5G te półtora roku?
14 10
odpowiedź
User
G
Ile milionów złotych podatku w Polsce zapłacił Facebook i Google?
5 4
odpowiedź
User
hitec
Co za problem poczekać z 5G te półtora roku?
W momencie gdy inne kraje wprowadzą jest to spora strata, bo 5G to zupełnie inne możliwości niż obecna technologia i pozwoli na szybszy rozwój. Dla Ciebie może to bez różnicy, ale dla gospodarki już spora, bo 5G będzie miało zastosowanie w wielu sektorach w tym np. w produkcji, przemyśle czy medycynie. A wiadomo, że jak już 5G będzie dostępne to wdrożenie tych wszystkich możliwości swoje też potrwa. Dodatkowo 5G pozwoli na efektywniejsze działanie miast, np. zmniejszy korki, więc jest to oszczędność finansowa jak również jest to z korzyścią dla środowiska.
1 0
odpowiedź