SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Huawei prezentuje system HarmonyOS. Może zastąpić Androida w smartfonach chińskiej marki

Koncern Huawei przedstawił oficjalnie autorski system HarmonyOS znany wcześniej pod nazwą Hongmeng. Według zapowiedzi system charakteryzuje się sprawnością przy niewielkich opóźnieniach reakcji oraz zapewnia użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa. HarmonyOS ma znaleźć zastosowanie w różnych segmentach urządzeń, nie zastąpi jednak na razie Androida w smartfonach produkowanych przez Huawei.

Article

Własny system operacyjny przygotowany przez inżynierów Huawei ma za sobą kilkuletnią historię, prace nad nim trwają od 2012 r. Wcześniej chińska marka nie ukrywała że platforma ma stanowić dla niej zabezpieczenie i alternatywę dla Androida, który dzisiaj kontroluje wszystkie urządzenia mobilne oferowane przez Huawei.

W maju br. okazało się, że nowy system może być Huawei potrzebny szybciej niż zakładano. Wówczas bowiem odpowiadając na sankcje nałożone na chińskie firmy technologiczne przez Donalda Trumpa koncern Google podjął decyzję o wstrzymaniu współpracy z Huawei w zakresie dostarczania temu producentowi systemu operacyjnego Android oraz szeregu swoich usług, z których korzystają użytkownicy smartfonów.

W związku z wprowadzeniem amerykańskich restrykcji prace nad systemem przyspieszyły, a Huawei ujawnił że szykowana przez niego platforma będzie nosiła nazwę Hongmeng OS i może się pojawić w pierwszych smartfona chińskiego producenta jeszcze przed końcem 2019 r. Z kolei na początku sierpnia br. pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że Huawei rozpoczął testy pierwszego telefonu działającego w nowym systemie.

Niskie opóźnienia, bezpieczeństwo i wszechstronność

Teraz podczas przeznaczonej dla deweloperów konferencji Huawei Developer Conference 2019 Huawei zaprezentował oficjalnie swój system, który na międzynarodowych rynkach będzie funkcjonował pod nazwą HarmonyOS.

- Wkraczamy w nową erę. Konsumenci na całym świecie pragną holistycznego i inteligentnego doświadczania wszystkich możliwości jakie daje im różnego rodzaju sprzęt elektroniczny - zaznaczył podczas konferencji Richard Yu, CEO Huawei Business Consumer Group. - Spełnienie tych potrzeb wymagało stworzenia systemu z udoskonalonymi możliwościami operacji na wielu różnych platformach. Potrzebowaliśmy rozwiązania szybkiego, wyróżniającego się bezpieczną architekturą i niezawodnego w każdym wypadku. HarmonyOS całkowicie różni się od Androida, jak i iOS. Umożliwia płynną pracę na różnych urządzeniach, a tworzenie aplikacji i wdrażanie jej na inny sprzęt jest elastyczne.

Huawei zapewnia, że HarmonyOS to lekki, kompaktowy system operacyjny z wysoką funkcjonalnością. Został opracowany z myślą o pracy na wielu urządzeniach – m.in. smartwatchach, inteligentnych ekranach i głośnikach czy inteligentnych rozwiązaniach w samochodzie. Szeroka implementacja obejmuje również rozwiązania Internetu Rzeczy. Nowy system ma wyróżniać się niezawodnością, płynnością pracy, bezpieczeństwem oraz kompatybilnością z różnymi urządzeniami.

Huawei zwraca uwagę na kilka kluczowych cech systemu HarmonyOS:

Niezawodność

Według producenta dzięki rozproszonej architekturze i technologii rozproszonej wirtualnej magistrali HarmonyOS zapewnia współdzieloną platformę komunikacyjną, rozproszone zarządzanie danymi i zadaniami oraz urządzeniami peryferyjnymi. Zgodnie z zapowiedzią nowe aplikacje opracowane w środowisku HarmonyOS będą działać płynnie na wielu różnych urządzeniach.

Płynność

Huawei obiecuje, że HarmonyOS rozwiąże problemy związane z gorszymi wynikami pracy, dzięki Deterministycznemu Silnikowi Opóźnień i wysokowydajnej komunikacji między procesami (IPC). System ustali priorytety zadań i limity czasowe z wyprzedzeniem. Zasoby będą relokowane do zadań o wyższych priorytetach, zmniejszając opóźnienie reakcji aplikacji o 25,7 proc.

Bezpieczeństwo

HarmonyOS wykorzystuje nowy projekt mikrojądra (micro kernel), które ma zapewnić zwiększone bezpieczeństwo i niskie opóźnienia. Zostało ono zaprojektowane, aby implementować jak największą liczbę usług systemowych. Według Huawei HarmonyOS wyróżnia się zredukowanym kodem (około jedna tysięczna kodu jądra Linuks OS), dlatego prawdopodobieństwo ataku zostało znacznie ograniczone.

Jednolitość

Podczas konferencji zapowiedziano, że HarmonyOS może automatycznie dostosowywać się do różnych elementów sterujących układem ekranu i interakcji. Dzięki temu deweloperzy mogą wydajniej tworzyć aplikacje działające na wielu urządzeniach.

Huawei ARK Compiler to pierwszy statyczny kompilator, który umożliwia programistom kompilowanie szerokiej gamy zaawansowanych języków do kodu maszynowego w jednym, zunifikowanym środowisku. Wspierając ujednoliconą kompilację w wielu językach, Huawei ARK Compiler ma pomóc programistom znacznie poprawić ich wydajność.

Plan programistyczny i rozwój ekosystemu

Jednocześnie z premierą HarmonyOS, Huawei zapowiedział rozwój technologii map drogowych w systemie operacyjnym. HarmonyOS 1.0. będzie dostępny w pierwszej kolejności na inteligentnych ekranach, których premiera ma mieć miejsce jeszcze w tym roku. Według zapowiedzi na przestrzeni kolejnych trzech lat HarmonyOS zostanie zoptymalizowany i stopniowo wdrażany na kolejnych inteligentnych urządzeniach i rozwiązaniach.

Huawei zaznacza że HarmonyOS będzie platformą open-source na całym świecie. Firma utworzy również fundację i społeczność typu open-source, aby wspierać głębszą współpracę z programistami.

Zapasowy system operacyjny

Zgodnie z planem Huawei rozpocznie wprowadzanie nowego sytemu operacyjnego HarmonyOS na chińskim rynku, a następnie rozszerzy go na globalny ekosystem.

Podczas konferencji przedstawiciele Huawei wielokrotnie podkreślali że HarmonyOS jest opracowany z myślą o uniwersalności i będzie mógł pracować na wielu różnych platformach sprzętowych.

Z wypowiedzi menedżerów i inżynierów Huawei wynikało, że nowy system nie zastąpi automatycznie Androida w smartfonach chińskiej marki, która tak długo jak to możliwe będzie starała się pozostać przy systemie oferowanym przez Google. Szanse na taki scenariusz wzrosły po tym, jak na początku lipca br. prezydent Donald Trump zapowiedział rozluźnienie w USA restrykcji nałożonych wcześniej na Huawei.

Wszystko wskazuje więc na to że na razie Huawei nie przewiduje rewolucji i nie zamierza wprowadzić szeroko zaprezentowanej właśnie platformy do własnego segmentu smartfonów. HarmonyOS ma zatem stanowić dla Huawei rodzaj zabezpieczenia i „planu B” na wypadek dalszego pogorszenia relacji chińskiej marki z USA i, w dalszej kolejności, z producentem Androida.

W pierwszej połowie 2019 roku Huawei zanotował wzrost przychodów rok do roku o 23,2 procent. W tym okresie sprzedaż smartfonów chińskiego producenta zwiększyła się o 24 proc. osiągając kwotę 32,1 mld dolarów.

Huawei wykazał także stabilną sytuację w segmencie dostaw infrastruktury telekomunikacyjnej. Podane wyniki oznaczają, że wprowadzone  w maju br. restrykcje ze strony USA nie doprowadziły na razie chińskiej marki do biznesowego kryzysu.

Dołącz do dyskusji: Huawei prezentuje system HarmonyOS. Może zastąpić Androida w smartfonach chińskiej marki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl