SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IAB Polska: Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych jest niezgodny z prawem

IAB Polska oceniło, że proponowany w projekcie tzw. ustawy hazardowej Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych jest sprzeczny z przepisami europejskimi. Organizacja ocenia projekt rozporządzenia jako niedopracowany, niemożliwy do zrealizowania i szkodliwy.

IAB Polska na podstawie zleconej przez siebie analizy prawnej uznało, że Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych zawarty w projekcie tzw. ustawy hazardowej narusza przepisy europejskie dotyczące przechowywania danych o zachowaniach internatów w sieci. Organizacja wskazuje, że w projekcie nie określono, jak długo operatorzy mają zachowywać informacje o użytkownikach, a sam zakres tych danych wyznaczono zbyt szeroko, włączając od niego m.in. numery PESEL i adresy zameldowania. W opinii IAB Polska proponowane zapisy nadają niebywale dużą rangę decyzjom urzędników, pomijając drogę sądową. Związek zauważył również, że projekt jest wewnętrznie sprzeczny w ramach proponowanej ustawy. „Stanowi to wstęp do cenzury internetu. Prace nad ustawą są prowadzone w niewytłumaczalnym pośpiechu, co może rodzić poważne obawy, że projekt nie miałby szans obronić się w normalnie prowadzonej publicznej debacie” – czytamy w komunikacie organizacji.

W konsekwencji tej analizy IAB Polska wyraziło sprzeciw wobec Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych, oceniając go jako niedopracowany, niemożliwy do zrealizowania, nieskuteczny i szkodliwy. Wcześniej podobną opinię na temat projektu wyraziło Polskie Towarzystwo Informatyczne (więcej – link: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/informatycy-krytykuja-rejestr-stron-i-uslug-niedozwolonych-w-projekcie-ustawy-hazardowej). Jednocześnie IAB Polska deklaruje chęć włączenia się do dyskusji merytorycznej nad Rejestrem, oferując swoje doświadczenie w branży nowych mediów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: IAB Polska: Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych jest niezgodny z prawem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl