SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IBM otrzyma od Groupona 83 mln dolarów za złamanie przepisów patentowych

Amerykański sąd orzekł, że Groupon bezprawnie wykorzystał w swoim serwisie technologie opatentowane przez koncern IBM. Platforma musi zapłacić 83 mln odszkodowania, twierdzi że IBM opatentował bezprawnie oczywiste rozwiązania.

Przedmiotem sporu pomiędzy IBM a Grouponem była technologia e-commerce, którą Groupon wykorzystał w nieautoryzowany sposób w swojej ofercie dwutygodniowego próbnego korzystania z serwisu.

Sąd stanowy w Delaware w USA orzekł, że Groupon w swoim rozwiązaniu skorzystał z narzędzi opatentowanych przez IBM nielegalnie w sposób umyślny, co naraziło amerykański koncern informatyczny na wymierne straty finansowe. W efekcie w wyroku orzeczono odszkodowanie w wysokości 83 mln dol., które Groupon musi zapłacić na rzecz IBM. Zasądzona kwota jest niższa od wymienionej w pozwie – prawnicy IBM domagali się zadośćuczynienia w wysokości 167 mln dol.

Komentują orzeczenie sądu rzecznik IBM nie krył satysfakcji z wyroku i podkreślił, że opłaty patentowe oraz szanowanie własności intelektualnej koncernu jest ważne, bowiem firma każdego roku przeznacza ponad 6 mld dol. na innowacje, z których korzysta cała branża nowoczesnych technologii, a środki na te badania pochodzą m.in. z opłat patentowych.

Z kolei Groupon w trakcie rozprawy przed sądem argumentował, że sporna technologia należy dzisiaj do rozwiązań tak oczywistych, że nie powinna podlegać płatnej ochronie patentowej, a żądając za nią pieniędzy IBM postępuje w sposób nieuprawniony.

 

Dołącz do dyskusji: IBM otrzyma od Groupona 83 mln dolarów za złamanie przepisów patentowych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
IBM to jeden z największych trolli patentowych. Amerykański system patentowy to patologia w czystej postaci.
odpowiedź